Medelynai lankytojų laukia. Vieni ištikimiausius vilioja senomis kainomis, kiti sako buvę priversti jas kelti penktadaliu.
Juragių medelyno pakaunėje darbuotojos spėriai sukasi tarp augalų eilių. Atšilus orams plūstelėjo pirkėjai – dabar pats vaismedžių ir vaiskrūmių sodinimo bumas.
Gyventojai vardija, ką išsirinko:
„Obelų, trešnių, slyvą, persiką, abrikosą, šiek tiek egzotikos, kad kažkas nušaltų, kažkas išliktų.Pamatysim, kas Lietuvos sąlygom gyvena.“
„Ir vaistai, ir grožis, juodauogis šeivamedis. Ir sau, ir draugei perku, norim, ko dar neturim – ir gražaus, ir naudingo.“
„Yra ir vietos, ir vyšnių yra, bet reikia atnaujinti.“
Pirkėjai skuba ne tik savo norus išpildyti, bet dar ir kaimynų:
„Tai kiek tam sąraše pozicijų, sakykit? – Čia ir kaimynam dar...“
„Žmonės nori turėti savo derliaus, įdomu ir smagu auginti, ir labai malonu savo derlių valgyti“, – sako agronomė Vaida Zavišienė.
O ar tas derlius nebus auksinis, ar augalų kainos įkandamos? Štai, ką sako gyventojai:
„Po 10 eurų, nu va, 40 eurų ir nėra, kai iš pensijos tai. Vaistams tiek, augalams tiek... Ir dar reikės pirkt. Bet šiandien užteks.“
„Nektariną pirkom, slyvą, va, bruknę, nieko, yra kur ir brangiau.“
„Obelaitės po 10 eurų, kaulavaisiai kiek brangiau, bet tai nėra kosminė suma.“
Juragių medelyno atstovai tikina kainų nekėlę jau porą metų.
„Kolininės obelaitės po 10, paprastos, klasikinės obelaitės po 7 eurus, turime iš įdomesnių – tai miniatiūrinės kriaušės, kurios auga iki metro, galime net gėlyne auginti – po 15 eurų“, – teigia V. Zavišienė.
„Ne pagrindinė prekė šituo laiku, bijom, pavasaris, bijom kelt, nes paskui liksim su augalais, tai stengiamės laikyt užpernykščias kainas“, – tikina Juragių medelyno vadovas Donatas Venckevičius.
O kol vieni svajoja apie būsimą derlių, kiti apie grožį akims, tad dairosi dekoratyvinių augalų – štai didelius įvairiaspalvius žiedus jau sukrovę magnolijos, o rododendrų pumpurai tokie išbrinkę, kad kelios dienos saulės ir sprogs spalvomis:
„Nebrangios, rododendrai, sodinsim prie namų. – Kiek mokėjot už krūmelį? – Po 15 eurų.“
„Tesiog gražu, keletą turim prie namų, tai norim dar.“
O sodininkai pataria, kad augalas derėtų ir žydėtų, meilė jam turi būti gerai pamatuota.
„Klaidas daro, tai nepririša medelio, įkišo ir galvoja, kad jis auga ir viskas bus gerai, reikia duoti atramą – kuolą, parišti, neužleisti, turi būti bent 3–4 metus apipurenta aplinkui augalą, neleist vejai pasmaugt jo, ir neperlaistyt“, – aiškina D. Venckevičius.
Ir Kėdainių rajone, Josvainiuose, augalų ūkio šeimininkė atvirauja, kad saulė vilioja lankytojus. Ji vardija, kokiais augalais lietuviai dažniausiai puošia aplinką.
„Pirmenybė spygliuočiam, nes jie visžaliai visada matysim gražų vaizdą. Aišku, hortenzijos – mūsų karalienės, magnolijos ir visa kita likusi gama augalų“, – sako „Josvainių gėlių“ vadovė Lina Marmaitė.
Tiesa, josvainiškiai sako, kad kainas kiek kilstelėjo:
„Kainą įsmeigsiu – 35 eurai, nes brango darbo jėga, didėjo energijos išlaidos.“
„Įvairiai kėlėm: ir 20, ir 15 procentų, priklauso nuo augalo, dydžio, rūšies, bet kėlėm dėl to, kad viskas pabrango“, – teigia L. Marmaitė.
Ir dekoratyvinių augalų kainos čia svyruoja nuo kelių iki kelių tūkstančių eurų. Bet tikina, kad net ir 2 ar 5 tūkstančius kainuojantys augalai, kad ir bonsų medeliai, suranda savo pirkėją.