Skvernelio ir Nausėdos priešprieša erzina ekspertus: matome užsižaidimą

Premjeras Saulius Skvernelis Gitanui Nausėdai galiausiai į rankas įdavė popierių su siūlymu, kas turėtų tapti naujuoju ekonomikos ir inovacijų ministru. Poste S. Skvernelis norėtų matyti savo patarėją Luką Savicką. Tačiau svarbiausi šalies vadovai randa dėl ko susipykti net ir lygioje vietoje. Nors premjeras jau pora savaičių viešai aiškina, kad L. Savicko kandidatūra su Nausėda seniai suderinta, dėl Narkevičiaus nepatenkinta Prezidentūra net ir šiandien tai neigia. Politologai mano, kad besimėtydami kandžiomis replikomis ir rodydami ambicijas prezidentas su premjeru jau pradeda užsižaisti.

Premjeras Saulius Skvernelis prie Gitano Nausėdos kabineto penktadienį atėjo gerai nusiteikęs – laidė juokelius ir net parodė, ką turi segtuve. Jame – dokumentas, kuriame parašyta, kad į ekonomikos ir inovacijų ministro postą premjeras siūlo savo patarėją Luką Savicką.

Tačiau G. Nausėda S. Skvernelį pasitiko pabrėžtinai rūstus, ar bent jau tokiu bando dėtis. Nei vienas, nei kitas pasibaigus susitikimui viešai nieko nekomentavo, tačiau Prezidentūra išplatino štai tokį pareiškimą:

„Iki šiol šis kandidatas į ministrus nebuvo bent kiek išsamiau aptartas. Prezidentūra šiuo metu vertina šį kandidatą.“

O čia ir yra įdomioji istorijos dalis. Nežinia, kuri pusė sako netiesą, tačiau S. Skvernelio patarėjai tvirtina, kad L. Savicko kandidatūra prezidentui ne tik žinoma, bet ir jau seniai neformaliai suderinta. O pats G. Nausėda visai neseniai buvo pareiškęs, kad pretendentų į postą yra net ne vienas.

Neoficialiomis žiniomis, G. Nausėda norėtų, kad eurokomisaru tapusio Virginijaus Sinkevičiaus vietą poste perimtų kuris nors iš dabartinių viceministrų. Esą iki kadencijos pabaigos liko nebedaug, o viceministrai užtikrintų darbų tęstinumą. Tačiau pats S. Skvernelis jau gal pora savaičių kalba atvirkščiai.

„Negali būti daugiau kandidatų. Tai yra absurdas, jei kas galvoja, kad gali pasiūlyti kandidatą ar kandidatus. Tai yra ministro pirmininko kompetencija. Tai aš ir darau. Tai yra vienintelis kandidatas, jokių kitų kandidatų nėra, su prezidentu apie tai buvo kalbėta“, – sako Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis.

REKLAMA

S. Skvernelis, nesirinkdamas žodžių, dėsto ir ką mano apie tai, kad G. Nausėda turi savo nuomonę, ką derėtų skirti ministru.

„Gal ko nors mes nežinome, gal kas nors iš patarėjų pasiūlė kokiam nors žmogui tapti ministru. Bet dar tokios praktikos nebuvo istorijoje, kad Prezidentūra rinktų asmenis į ministrų kabinetą“, – pasakoja S. Skvernelis.

Pats kandidatas į ministrus, 29-erių premjero patarėjas ekonomikos ir strateginių pokyčių valdymo klausimais kol kas lakoniškas.

„Norėčiau padėkoti Ministrui Pirmininkui už pasitikėjimą, kuris buvo įvardytas mano atžvilgiu ir pateiktą kandidatūrą. Dabar negaliu nieko daugiau daryti, kaip tik laukti Prezidento sprendimo“, – kalbėjo kandidatas į ministrus Lukas Savickas.

O palaukti dar teks. G. Nausėda šiandien nesuskubo L. Savicko išsikviesti pokalbiui, tai jis ketina padaryti galbūt kitą savaitę.

„Reikia pripažinti, kad kandidatūra pateikta tikrai ne pati blogiausia ir šitas prezidentas jau yra patvirtinęs blogesnes kandidatūras“, – teigia politologė Rima Urbonaitė.

Kaip pastebi politologai, net ir šiuo atveju priežastimi, kodėl svarbiausi šalies politikai vienas ant kito griežia dantį, yra ne kas kitas, o Jaroslavas Narkevičius. Daroma prielaida, kad Nausėdai sunku susitaikyti su tuo, kad valdantieji nepakluso jo norui skandaluose skęstantį ministrą mesti iš posto, tad dabar prezidentas rodo ambicijas ir delsia patvirtinti kitą jų kandidatą.

Tiesa, tai ekspertams jau labiau primena ne aukštąją politiką, o akmenį užantyje laikančių asmenų elgesį. Juolab, kad apsižodžiavimai – tiesioginiai ar per patarėjus – tarp Nausėdos ir Skvernelio vyksta jau seniai.

„Lyg ir palikti kažkokią abejonę, intrigą, pasiųsti kažkokią žinutę vieni kitų adresu. Man atrodo, matome užsižaidimą, kai paprasti, aiškūs procesai tampa apipinti papildomomis intrigėlėmis“, – sako R. Urbonaitė.

Pasak R. Urbonaitės, kandidatus aptariant už uždarų durų prezidentas turi teisę išsakyti savo nuomonę, tačiau tai turėtų vykti kitaip nei dabar:

REKLAMA

„Normali praktika būtų tai, kad prezidentas galėtų užsiminti pokalbio metu su premjeru privačiai, kad „matau dar vieną pretendentą“. Bet turėkim omeny – prezidentas turi svarbų vaidmenį, bet tai nereiškia, kad jis yra visa lemiantis. Esmė, kad turi būti rastas kompromisas.“

O jeigu prezidentui pasiūlytas kandidatas netinka, jis turėtų argumentuotai paaiškinti, kodėl tą kandidatą atmeta. Bent kol kas kritikos iš Prezidentūros L. Savicko atžvilgiu nebuvo girdėti. Pats L. Savickas valstiečių partijai nepriklauso, tačiau S. Skvernelio komandoje jis darbuojasi nuo pat kadencijos pradžios. Jungtinėje Karalystėje ir Olandijoje mokslus baigęs kandidatas mano, kad turi užtektinai patirties stoti prie ministerijos vairo.

„Ekonomikos srityje veikiu jau ilgą laiką, karjeros pradžioje dirbau agentūroje „Investuok Lietuvoje“, vadovavau grupei, atsakingai už verslo aplinkos gerinimą, dirbau verslo asociacijoje lygiai tais pačiais klausimais ir dabar tai buvo vienas iš mano kuruojamų klausimų kaip premjero komandos nario“, – pasakoja kandidatas į ministrus Lukas Savickas.

Jeigu prezidentas nesuskubtų L. Savicko patvirtinti kitos savaitės pradžioje, jo paskyrimas galimai nusikeltų net porai mėnesių. Tam, kad užimtų pareigas, paskirtasis ministras turi prisiekti Seimo posėdyje, o po kitos savaitės parlamentas į posėdžius rinksis tik kovą.


Rašyti komentarą...
T
Tai va
2020-01-27 10:44:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
Šita košė ir pasipūtimas darbui pliusų neprideda. Vyksta šlykštus ambicijų ir pasipūtimo karas tarp aukščiausių šalies vadovų. Vyrai, čia ne darželis
Atsakyti
-5

g
gedas
2020-01-27 11:59:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
na, tai Nausėda nieko tai pat nedaro gero dėl žmonių gerovės, mes labai tikėjome juo , tenka sparčiai nusivilti,,,
Atsakyti
-12

P
Pilietis
2020-01-27 11:04:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Su valstiečiais nepasiginčysi , nes visada dalis kaltės bus permesta oponentui .Visada būdavo kalti konservatoriai , o dabar esančios sumaišties vyriausybėje pradėtas kaltinti ir prezidentas . Ekspertai tai vertina pagal politikos algoritmus , o visuomenė pagal moralę ir teisingumą . Todėl nuomonės skiriasi .
Atsakyti
-17

SKAITYTI KOMENTARUS (14)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų