REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko siūlymas trumpinti privalomą karo tarnybą iki pusmečio buvo pasitiktas skeptiškai. Kyla klausimų, ar per tokį trumpą laiką šauktiniai būtų tinkamai paruošti.

Krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko siūlymas trumpinti privalomą karo tarnybą iki pusmečio buvo pasitiktas skeptiškai. Kyla klausimų, ar per tokį trumpą laiką šauktiniai būtų tinkamai paruošti.

REKLAMA

Viceministras Žilvinas Tomkus ramina sakydamas, kad pavojaus atveju pirmiausia reaguotų profesionalūs kariai, o siūlomi pokyčiai yra tiesiog priemonė suteikti bazinę parengtį kuo daugiau žmonių.

Pokalbis su viceministru – TV3 žinių „Dienos komentare“.

Siūloma, kad šauktiniai į tarnybą būtų kviečiami ne 9, o 6 mėnesiams. Tačiau girdėjome nemažai kritikos, kad ir per 9 mėnesius buvo paruošiami ne visai gerai. Juokdavosi, kad pusfabrikačiai. Tai kaip manote, ar spėsime kažką paruošti per 6 mėnesius?

Diskusija apie šaukimo sistemos tobulinimą jau vyksta ne vienerius metus ir jau prieš pusmetį buvome paskelbę, kad tobulinsime šaukimo sistemą. Pagrindinis motyvas, kodėl mes sakome, kad sistemą reikia tobulinti, yra tikslas prišaukti kuo daugiau privalomosios pradinę karo tarnybos karių.

REKLAMA
REKLAMA

Bet kalbant apie pačią parengimo kokybę, vėlgi, reikėtų suprasti, kad tikslas yra sugrupuoti į atskiras grupes. Yra privalomosios pradinės karo tarnybos kariai, kurie atliks tarnybą per 6 mėnesius ir įgis pagrindinius bazinius įgūdžius.

REKLAMA

Bet reikia turėti omenyje, kad Lietuvos kariuomenėje yra komplektuojama profesinė karo tarnyba ir tie kariai, kurie norėtų prisijungti prie profesinės karo tarnybos, tęs savo tarnybą dar papildomus 3 mėnesius kaip motyvacinę priemonę, kad vėliau galėtų prisijungti prie profesinės karo tarnybos. O tie, kurie atliks 6 mėnesius, turės savo įgūdžius įtvirtinti per kartotinius rezervo mokymus.

Sakoma, kad tvarką norima keisti tam, kad mūsų rezervas būtų didesnis. Bet lieka labai daug klaustukų, ką jie per 6 mėnesius išmoks. Nes 2 mėnesiai reikalingi vien tam, kad karys išmoktų nešiotis ginklą, kast apkasus ir topografinio žemėlapio ženklus. Tai ar toks dalykas pasiteisins?

REKLAMA
REKLAMA

Yra sunku diskutuoti faktais prieš nuomones. Jeigu pasižiūrėtume į kitų Europos šalių, kurios turi privalomąją pradinę karo tarnybą, praktiką, tai trukmė yra labai skirtinga – nuo 4 mėnesių, tarkim, Danijoje iki Norvegijos, kur yra 12 mėnesių.

Mes pagrinde remiamės Suomijos modeliu, kur yra skirtingi etapai, per kiek laiko įgyjamas bazinis karinis parengtumas. Taip, 6 mėnesiai yra pakankama trukmė tam, kad įgytų bazinį karinį parengtumą. Vėliau kariai, kurie tarnauja privalomoje karo tarnyboje, įtvirtina tuos įgūdžius.

Tad mes ir sakome, kad tų įgūdžių įtvirtinimas vyks arba tęsiant toliau ir jungiantis į profesinę karo tarnybą, arba kartojant ir įtvirtinat įgūdžius būnant aktyviajame rezerve.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip manote, ką per 6 mėnesius kariai išmoks? Koks bus kovinis parengimas? Ką jie galėtų iš tiesų panaudoti, jeigu staiga kiltų kažkokia situacija?

Jeigu staiga kyla situacija, tai pirmiausia reaguoja profesinė karo tarnyba – Lietuvos kariuomenė. Mūsų tikslas yra, kad kuo didesnė visuomenės dalis turėtų karinį parengtumą, įgytų bazinius įgūdžius. Tai mums leistų nuosekliai didinti tiek privalomosios karo tarnybos karių skaičių, bet kartu ir aktyvų rezervą.

Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų