REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kadenciją baigiančios Vokietijos kanclerės Angelos Merkel skambutis neteisėtu laikomam Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai papiktino ne vieną ES narę, nes tai vėl kilsteli Lukašenką kaip legitimų šios šalies vadovą.

Kadenciją baigiančios Vokietijos kanclerės Angelos Merkel skambutis neteisėtu laikomam Baltarusijos prezidentui Aliaksandrui Lukašenkai papiktino ne vieną ES narę, nes tai vėl kilsteli Lukašenką kaip legitimų šios šalies vadovą.

REKLAMA

Apie tai, kokios gali būti tokio skambučio pasekmės, TV3 žinių „Dienos komentare“ su signataru, diplomatu Albinu Januška kalbėjosi žurnalistas Vladimiras Laučius.

Ilgą laiką buvo kalbėta, kad Europos Sąjunga turi kalbėti vienu balsu ir kad su diktatoriumi mes apskritai neturėtume kalbėtis, ir štai, pasirodo, galime kalbėtis. Kaip jūs vertinate tokią situaciją ir kas čia įvyko?

Iš tikro liūdna situacija, kad ES šiandien neveikia kaip vieninga visuma, kaip politika, atskiros valstybės pradėjo ardyti tą bendrą užsienio politiką ir tai tikrai apgailėtina situacija. Žinoma A. Lukašenka šituo puikiai naudojasi ir to jis siekė, galų gale. Viso šito veiksmo tikslas Rusijos ir Baltarusijos buvo priversti mus Vakarus suskilti, priversti su juo kalbėtis.

REKLAMA
REKLAMA

Ar tiesa, kad A. Merkel savo skambučio nederino nei su Lenkija, nei su Baltijomis valstybėmis?

Atrodo, kad nederino pati, tai taip, bet matyt, kad buvo toks mechanizmas kaip informavimas. Ir atrodo, kad kai kurie Baltijos šalių atstovai, prezidentūrų ar paskirti premjerų atstovai buvo informuoti prieš kažkurį laiką, prieš valandą, ir turėjo galimybę sureaguoti. Mes nežinome šiai dienai, šią akimirką, ar buvo Lietuvos prezidento patarėja Asta Skaisgirytė informuota apie tai, bet mes žinome, kad daugiau mažiau latviai ir estai buvo informuoti, o atrodo, kad Lenkijos atitinkami asmenys nebuvo informuoti.

REKLAMA

Šiandien viešai A. Skaisgirytė padarė pareiškimą, kad labai gerai, kad buvo toks pokalbis ir prieštaravo aiškiai prezidento anksčiau išreikštai pozicijai, kad tokie pokalbiai nepriimtini, nes tai legitimuoja režimą. Vis tiek mums išliks klausimas, ar prezidento patarėja informavo ką nors – ministrę, premjerę ar prezidentą – ir kokią nuomonę jinai perdavė – ar savo, ar prezidento.

Tai dabar prezidento ar prezidentūros nuomonė viena, Vyriausybės kita, o kokia yra Lietuvos pozicija – gerai ar ne, kad šitas pokalbis įvyko?

Na, jeigu atskirsime prezidentą nuo prezidentūros, tai tada prezidentūros pozicija šiandien atrodo yra kita. Tuo tarpu užsienio reikalų ministro, Vyriausybės ir pačio prezidento pozicija yra labai aiški – mes neturime kalbėti su A. Lukašenka, nes problema yra jo legitimizavimo. A. Lukašenka yra nepripažintas diktatorius, jis nepripažintas valstybės vadovas ir mes neturime jo jokiais veiksmais legitimizuoti. Jo tikslas viso puolimo kartu su Rusija prisidengiant migrantais prieš mus, prieš Vakarus, prieš ES yra jį legitimizuoti ir, deja, tas buvo padaryta. Deja. Būtų geriau, kad tas nevyktų.

Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų