REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Didžiausią grėsmę Lietuvai šiuo metu kelia Rusija, Baltarusija ir Kinija – šių šalių grėsmes aprašo valstybės saugumas naujausioje savo ataskaitoje. Rusija toliau siekia skaldyti Lietuvos visuomenę, verbuoja mūsų piliečius ir šnipinėja. Nors karinės grėsmės šiuo metu nėra, saugumiečiams didžiulį nerimą kelia kibernetinės atakos ir propaganda. Saugumas perspėja ir apie niekur nedingusį Astravo atominės elektrinės pavojų.

Didžiausią grėsmę Lietuvai šiuo metu kelia Rusija, Baltarusija ir Kinija – šių šalių grėsmes aprašo valstybės saugumas naujausioje savo ataskaitoje. Rusija toliau siekia skaldyti Lietuvos visuomenę, verbuoja mūsų piliečius ir šnipinėja. Nors karinės grėsmės šiuo metu nėra, saugumiečiams didžiulį nerimą kelia kibernetinės atakos ir propaganda. Saugumas perspėja ir apie niekur nedingusį Astravo atominės elektrinės pavojų.

REKLAMA

Užpuolusi Ukrainą, Putino Rusija sugriovė Europos saugumo architektūrą ir toliau sieks spausti Lietuvą, tačiau tiesioginė karinė grėsmė Lietuvai šiuo metu esą nekyla. Taip skelbia Valstybės saugumo departamentas savo metinėje ataskaitoje. O pasak prezidento patarėjo, Rusija neatsisako totalinės savo kaimynių kontrolės, tad Lietuvai kyla daug iššūkių.

„Autoritarinės valstybės labiau ima į kumštį savo visuomenes ir atakuoja laisvąjį pasaulį, siekia naujos tvarkos visoje Žemėje. Tai matome pakraščiuose – kas vyksta šalia autoritarinių valstybių“, – teigia prezidento patarėjas Kęstutis Budrys.

REKLAMA
REKLAMA

Rusijos federalinė saugumo tarnyba susijusi su mūsų šalyje veikiančiais kai kuriais interneto portalais. Tarp tokių saugumiečiai nurodo portalus laisvaslaikrastis.lt, bukimevieningi.lt. Rusijos slaptų tarnybų parengtus straipsnius skelbia prokremliški politiniai marginalai ir sąmokslo teorijų platintojai savo portaluose, jie pakliūna ir į pasienio savivaldybėse veikiančias, į rusakalbius orientuotas Lietuvos žiniasklaidos priemones.

REKLAMA

„Nevieši metodai skirti sukurti sau lojalią bazę Lietuvoje ar kitoje valstybėje. Kaip bandė diversantų tinklą sukurti Ukrainoje“, – kalba Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

Saugumas pernai nustatė iki dešimt asmenų, vykdžiusių Lietuvoje žvalgybinę veiklą, o užsienio slaptos tarnybos bandė užmegzti ryšį su daugiau kaip 100 Lietuvos piliečių. Rusijos ir Baltarusijos pareigūnai mėgina verbuoti lietuvius ir kai šie lankosi šiose šalyse, ten juos gąsdina ir šantažuoja.

REKLAMA
REKLAMA

„Penktoji kolona yra Lietuvoje, Putino politiką Lietuvoje yra remiančių žmonių, jie realiai egzistuoja“, – sako buvęs VSD direktorius Mečys Laurinkus.

Valstybės saugumo departamentas perspėja, kad praėjus koronaviruso pandemijai į Lietuvą aktyviau veržiasi Rusijos propagandistai, o vieni jų bendradarbių – Algirdas Paleckis ir Laurynas Ragelskis. Kaip vieną aktyviausių kibernetinių atakų vykdytoją Lietuvoje saugumiečiai nurodo su Rusija ir Baltarusija siejamą programišių grupuotę „Ghostwriter“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rusijos, Baltarusijos tarnybos investuoja didelius pinigus į technines priemones, kad galėtų čia vykdyti žvalgybą, kad galėtų persekioti opoziciją, vykdyti operacijas prieš mūsų piliečius, pareigūnus“, – tikina K. Budrys.

Saugumiečiai primena, kad pernai per migrantų krizę Baltarusijos pareigūnai periminėjo Lietuvos pasieniečių telefonų duomenis, tuomet darė pareigūnams psichologinį spaudimą, grasino net pačiam Lietuvos pasieniečių vadui Rustamui Liubavejui. Žvalgyba nurodo, kad pernai į Lietuvą bandė patekti ir keliolika su islamo teroristais siejamų žmonių, o aštuonis tokius išsiuntė iš šalies.

REKLAMA

Visgi esą islamistinio terorizmo grėsmė Lietuvoje yra maža. Tačiau Valstybės saugumo departamentas neatmeta, kad artimoje perspektyvoje Lietuvoje bus bandymų surengti teroro aktą prieš tautines ir religines mažumas, pabėgėlius, žmogaus teisių gynėjus. Esą to gali siekti dešinieji Lietuvos ekstremistai, visaip bandantys  paauglius sukurstyti veikti ne tik internete, bet ir pereiti prie realios veiklos, smurto. Buvęs Valstybės saugumo departamento vadovas Gediminas Grina ragina ir Lietuvos politikus susilaikyti nuo iniciatyvų, kurios keltų daugumos lietuvių pasipiktinimą, mat nepasitenkinimo ir visuomenės skilimo Lietuvoje Rusija labai laukia.

REKLAMA

„Įvairūs tyrimai rodo, kad 60-70 proc. yra konservatyvūs. Visuomenei brukti liberalaus – tai atviras visuomenės kiršinimas, ypač tokiu metu. Politikai turėtų rimtai pagalvoti apie savo iniciatyvas, kurios ne telkia visuomenę, o skaldo“, – sako G. Grina.

Saugumiečiai perspėja ir apie Kinijos vis didėjantį pavojų – keršydami už paramą Taivanui, kinai vykdo agresyvią informacinę kampaniją, įgyvendina ekonominius ribojimus, plečia priešišką žvalgybą ir kibernetines atakas, kibernetinei žvalgybai veiklai įtraukia universitetus, privačias informacinių technologijų kompanijas ir ekspertus, kibernetinius nusikaltėlius.

Saugumas perspėja ir apie niekur nedingusį Astravo atominės elektrinės pavojų, saugos sistemų defektus, radioaktyvios taršos riziką, o Rosatom ir Baltarusija slepia informaciją apie gedimus ir tikrą padėtį atominėje elektrinėje. Saugumas perspėja, kad Rusija bandys žlugdyti ir Lietuvos suplanuotą elektros tinklų sinchronizavimą su Vakarų Europa.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų