naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Istorinė kelionė... istorinė parama... istoriniu metu. Taip galima būtų apibūdinti Zelenskio kelionę po Europą. Ukrainos prezidentas Briuselyje pats plojo visai Europai, mat namo iš kelionės jis grįžta gavęs pažadų ir dėl treniruočių Ukrainos lakūnams, ir dėl toliašaudžių ginklų. Ir parsiveža simbolinį bilietą į Europos Sąjungą. Tiesa, Vakarai skuba ne šiaip – viskas vyksta itin pavojingu metu: Rusija de facto pradeda savo didįjį naują puolimą.

Istorinė kelionė... istorinė parama... istoriniu metu. Taip galima būtų apibūdinti Zelenskio kelionę po Europą. Ukrainos prezidentas Briuselyje pats plojo visai Europai, mat namo iš kelionės jis grįžta gavęs pažadų ir dėl treniruočių Ukrainos lakūnams, ir dėl toliašaudžių ginklų. Ir parsiveža simbolinį bilietą į Europos Sąjungą. Tiesa, Vakarai skuba ne šiaip – viskas vyksta itin pavojingu metu: Rusija de facto pradeda savo didįjį naują puolimą.

REKLAMA

Ir skelbiama, kad Kremlius jam sutelkė ne tik 300 tūkst. karių, bet ir tūkstančius šarvuotos technikos vienetų.

V. Zelenskis į Europos Sąjungos sostinę iš Paryžiaus atskrido kartu su Prancūzijos prezidentu E. Macronu. Ir nedelsdamas patraukė į Europos Parlamentą, kur bent akies krašteliu pamatyti Zelenskį, tikrąja ta žodžio prasme susirinko minia žmonių. Ir jis buvo pasitiktas tokiomis ovacijomis, kokių nusipelno retas Vakarų pasaulio lyderis.

Europos Parlamento pirmininkė iš karto pareiškė, kad reikia kaip įmanoma spartesnio Ukrainos priėmimo į Europos Bendriją. Bet prieš tai...

REKLAMA

„O dabar valstybės privalo greit apsvarstyti kitą žingsnį – tiekimą tolimojo nuotolio sistemų ir lėktuvų, kurių jums reikia, kad būtų apsaugota laisvė, kurią pernelyg daug kas laikė savaime suprantama“, – sako EP prezidentė Roberta Metsola.

REKLAMA

Narystė ES, tolimojo nuotolio ginklai ir lėktuvai – tapo ne tik kone dažniausiai skambančiais žodžiais istorinės Zelenskio kelionės metu, bet ir aiškiu signalu Kremliui, iš kurio įtakos, anot Zelenskio, Europa sėkmingai vaduojasi.

„Šie plojimai tikrai ne man. Norėčiau jums visiems padėkoti – Europai, šimtuose miestų ir miestelių. Tiems, kas padeda Ukrainai šioje istorinėje kovoje. Ačiū jums“, – kalba Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

REKLAMA

Simbolinį bilietą į ES – Bendrijos vėliavą – gavęs Zelenskis netrukus traukia į Europos Vadovų derybas, kaip paversti viziją realybe. Zelenskis Briuselyje siekia ne tik spartesnio Ukrainos stojimo į bendriją, bet ir stipresnių sankcijų Rusijai.

„Artimiausiomis dienomis siūlysime 10 sankcijų paketą“, – sako Europos Komisijos vadovė Ursula Von Der Leyen.

Ir greitesnio ginklų tiekimo.

„Artimiausios savaitės ir mėnesiai bus lemtingi. Todėl ne laikas dvejoti“, – tvirtina EVT vadovas Charlesas Michelis.

REKLAMA
REKLAMA

„Iš kai kurių šalių lyderių pajaučiau pasiruošimą suteikti mums būtinų ginklų, taip pat ir lėktuvų“, – sako V. Zelenskis.

„Kažkada sakė, kad ir Vokietijos ginklų siuntimas Ukrainai nerealu. Geriausiu atveju, liemenės apsauginės ar šalmai. Bet visa tai šiandien yra realybė ir mes tiesiog kiekvieną kartą užlipame laipteliu aukštyn“, – tvirtina Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda.

Trečiadienį V. Zelenskiui dar būnant Britanijoje tapo aišku, kad ir pirmieji modernūs vokiški, ir britiški tankai Ukrainą gali pasiekti greičiau nei manyta – jau kitą mėnesį. Tad Vakarų sostinių vienas po kito viešai siunčiami signalai Ukrainai – pradeda panašėti į sudėliotą planą.

REKLAMA

„Treniruosime Ukrainos oro pajėgas NATO standartų platformose. Nes norėdami tiekti modernius lėktuvus, turime turėti lakūnus, kurie galės jais naudotis“, – teigia JK premjeras Richis Sunakas.

Britai pareiškė svarstantys ir ilgesnio nei iki šiol nuotolio ginklų tiekimą Ukrainai, tik nesukonkretino kokių. Be gausių pažadų Zelenskiui – jo kelionė po Europą kupina ir šiltų akimirkų. Britanijoje Zelenskis apkabino jam klausimą užduodančią žurnalistę: „Norėjau apkabinti ir padėkoti, tik negalima... – Kodėl? Na, ateikite ir apkabinkite. – Manęs nenušaus?“

REKLAMA

O Prancūzijoje pats neatsigynė Emmanuelio Macrono apkabinimų. Prancūzijos prezidentas akivaizdų susižavėjimą Zelenskiu demonstravo ir jį pasitikdamas, ir vėliau prezidento rūmuose įteikdamas garbingiausią Prancūzijos apdovanojimą – Garbės legiono ordino Didįjį kryžių.

Paryžiuje netrūko šypsenų ir kai Zelenskis su Scholzu supainiojo, kuris prie kurios vėliavos turėtų stovėti. O Kremliuje – ne iki šypsenų. Kremlius grasina Vakarams netiekti Ukrainai naikintuvų.

REKLAMA
REKLAMA

„Vertiname tai ne kitaip nei didėjantį Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Prancūzijos įsitraukimą į konfliktą tarp Rusijos ir Ukrainos“, – sako Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Tik štai Vakarai Ukrainą ginkluoti skuba ne šiaip. Amerikos karo tyrimų institutas skelbia, kad Rusija de facto jau pradėjo naują didelio mąsto puolimą. Ukrainos kariai kaip tik šiuo metu bando atremti smarkų okupantų veržimasi ne tik Donecko, bet ir Luhansko srityje.

REKLAMA

„Foreign policy“, remdamiesi neįvardijamu Ukrainos pareigūnu, skelbia, neva rusai naujam puolimui paruošė 300 tūkst. karių, apie 1800 tankų, beveik 4000 šarvuočių, 2700 artilerijos sistemų, 400 naikintuvų, 300 sraigtasparnių ir daugybę sovietinių reaktyvinių raketų sistemų.

O oficialusis Kyjivas neatmeta, kad rusai Ukrainos šiaurėje ir pietuose gali bandyti išlaipinti desantą.

„Turbūt kažkas galvojo, kad pas mus viskas sugrius ir subyrės. Bet nieko panašaus nevyksta...“, – kalba Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

REKLAMA

Zelenskio priešingybė – Vakarų pasaulyje nelaukiamas Putinas – tuo metu nusirito dar laipteliu žemyn. Tarptautiniai tyrėjai skelbia baigę tyrimą dėl Malaizijos avialinijų lėktuvo numušimo virš Ukrainos 2014 metais. Tyrėjai paviešino to meto Putino pokalbių ištraukas su separatistų vadeivomis: „Laba diena, pone prezidente. – Kaip jums sekasi? – Ačiū, V. Vladimirovičiau, po truputį. – Kaip jūs vertinate tokį karinį komponentą?“

Ir paskelbė, kad yra įtikinamų įrodymų, jog Putinas asmeniškai nusprendė tiekti raketas BUK, kuriomis rusai numušė MH17 reiso lėktuvą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų