Rinkimai jau ant nosies: kokių trijų daiktų nepamiršti?

Kitos savaitės pirmadienį prasideda išankstinis balsavimas Seimo rinkimuose. Jo metu pirmą kartą istorijoje balsadėžės stovės net miestų aikštėse – tam, kad žmonės mažiau būriuotųsi ir būtų mažesnė tikimybė balsuojant užsikrėsti koronavirusu.

Virš labai žymia pastaruoju metu tapusios sostinės Lukiškių aikštės pakibę statybiniai vagonėliai. Tiesa, dideliam kai kurių džiaugsmui, skirti jie ne pliažui pilti. Čia vyks ne statybos, o rinkimai.

Tam, kad atskirtų rinkėjų srautus, Vyriausioji rinkimų komisija išankstinio balsavimo vietas nurodė įrengti ne tik savivaldybėje, bet ir Lukiškių, Sacharovo aikštėse bei Saulėtekyje esančiame Sveikatos ir sporto centre.

O ir balsuoti iš anksto bus galima dvigubai ilgiau nei įprastai – ne dvi, o keturias dienas – nuo pirmadienio iki ketvirtadienio, nuo septintos ryto iki aštuntos vakaro. Tikrąją rinkimų dieną žmonės balsuoti galės eiti kaip visada – į savo rinkimų apylinkes.

Visgi pats balsavimas dėl koronaviruso grėsmės bus smarkiai kitoks. Vyriausioji rinkimų komisija ragina einant balsuoti nepamiršti trijų būtinų daiktų – asmens dokumento, veido kaukės ir savo rašiklio. Kaukė gali būti ir medžiaginė, tačiau ją privalu dėvėti visą laiką esant balsavimo patalpoje.

(5 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Rinkimai jau ant nosies: epidemiologė pateikia, kaip balsuoti saugiai

„Primygtinė rekomendacija yra prieš patenkant į rinkimų vietas dezinfekuoti rankas. Ir dar labai svarbus dalykas yra laikytis saugaus atstumo“, – sako vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė.

Tiesa, jei rinkėjai kaukių ar rašiklių neatsineš, juos duos rinkimų apylinkės darbuotojai. 

Naujosios Vilnios rinkimų apygardos pirmininkas nesiima spręsti, ar jų užteks beveik 36-iems tūkstančiams apygardos rinkėjų. Kaukių, esą, turėtų užtekti, jei daugelis bus sąmoningi ir atsineš savas. Tačiau pirmininkui šypseną kelia apsauginių kostiumų skaičius, jeigu teks pas rinkėjus eiti į namus ar gydymo įstaigas.

REKLAMA

„Nežinau, kokie buvo skaičiavimai, bet mes gavom 12 kostiumų 13-ai apylinkių“, – pasakoja Naujosios Vilnios apygardos pirmininkas Mantas Jonelis.

Mantas Jonelis sako dar besiaiškinantis, kiek rinkėjų komisijų narys ar narė galės aplankyti su tuo pačiu kostiumu.

Savas apsaugas ir atsargas apžiūrinėja ir Vilniaus Šeškinės-Šnipiškių rinkimų apygardos pirmininkė. Eugenijai Ibianskienei nerimą kelia kitas dalykas – kaip suvaldyti rinkėjų srautus ir priprašyti žmones savo favoritus išsirinkti iš anksto, negaištant laiko balsavimo kabinoje.

„Aš tai manau, kad vis tiek ateis besimptomių atvejų. Ir kad jis nestovėtų kabinoj, nelauktų, neskaitytų pusę valandos, kad greitai viską padarytų. Ir atsineštų savo rašiklį. Atsineša savo rašiklį, jau sugalvojęs namie, už ką balsuos“, – teigia Šeškinės-Šnipiškių apygardos pirmininkė Eugenija Ibianskienė.

Ašoklienė pripažįsta, kad bet kokie susibūrimai didina tikimybę užsikrėsti Covid-19, tačiau protrūkio bus išvengta, jei visi klausys nurodymų.

„Jeigu visi – tiek rinkėjai, tiek rinkimų komisijų nariai – laikysis nustatytų rekomendacijų, viruso plitimo neturėtų būti po rinkimų“, – kalbėjo L. Ašoklienė.

Vyriausioji rinkimų komisija nurodo, jei yra galimybė, balsavimo vietose organizuoti žmonių srautą ratu – įeiti pro vienas duris, išeiti pro kitas. Vyriausioji epidemiologė primena šįkart, jei įmanoma, prie balsadėžių eiti be atžalų.

„Nesivesti vaikų, eiti vieniems balsuoti, tik tiems, kam reikia“, – sako L. Ašoklienė.

Rinkimų komisijos pirmininkė aiškina, kad užsiregistravusieji, kaip įprasta, galės balsuoti ir namuose. Rinkti valdžią galės ir sergantieji koronavirusu, ir izoliuotis privalantys asmenys. Eidami pas juos komisijų darbuotojai ir turės vilkėti apsauginius kostiumus, panašiai, kaip medikai. Visgi ir nesergantiems rinkėjams kaukės bus būtinos net balsuojant namie.

„Ar tai balsuotų asmenys, esantys saviizoliacijoje, ar vyresni kaip 70 m., visi privalo dėvėti nosį ir burną dengiančią apsaugos priemonę. Atstumo laikymasis namuose taip pat privalomas“, – pasakoja VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

REKLAMA

Beje, Covid-19 gerokai išretino pačių rinkimų komisijų narių gretas.

„Kai kuriose apylinkėse net iki 30 proc. Ir šiuo metu netgi buvo keletas žmonių, kurie atsisakė nešioti lapelius, nes bijo. Vieni tiesiai šviesiai pasakė, kiti priežastis kitokias įvardijo“, – teigia M. Jonelis.

Rinkimų komisijos pirmininkė to nesireikšmina, esą darbuotojų kaita – įprastas dalykas. Šiemet komisijų nariai gaus didesnes algas, o pačių rinkimų kaina, lyginant su 2016-aisiais, išsipūtė nuo 7,5 mln. iki 12 mln. eurų.


Rašyti komentarą...
Z
Zbignevas
2020-10-01 07:31:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai tualetuose nebus urnų galėtume ir ten prabalsuoti.
Atsakyti
0

P
Pilietis
2020-10-01 10:04:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Trys svarbiausi dalykai balsuojant. 1- nebalsuok už aferistus ir vagis ( parodykit nors vieną, iš kandidatų, kuri sąžiningas ir doras ?). 2- nebalsuok už partijas ( po skambiais pavadinimais, ne vilkai, o devingalviai slibinai, ėriuko kailyj). 3 - gerai pagalvok, kas Valstybę ir Tautą, gali deramai atstovaut ? (nematau nei vieno, tik šaikos aferistų, riejančios tarpusavį, kas daugiau nugriebs. Valstybė jiems, tik melžema karvė, papildyt nuosavai kišeniai. Įsisavina milijardus skaidriai ir tupėt nereikia, nes šventūjų kastai priklauso). Žmogau, kiek gali lipt, ant grėblio. Jau makaulę, tiek atsidaužęs, kad abejingas viskam. Prabuskit žmonės ! Laikas burtis ir rinkt savo (dar kartą pabrėžiu SAVO) atstovus į seimą. Lietuva, liaudžiai priklauso, o ne saujai žulikų, 30 metų tupinčių užgrobtoj valdžioj.
Atsakyti
0

J
Juozas
2020-10-01 17:40:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
pritariu piliečiui
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų