REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gali būti, kad jau netrukus galėsime kvėpuoti lengviau – tikrąją žodžio prasme, bent jau lauke. Mokslininkai siūlo Vyriausybei atšaukti nurodymą dėvėti apsaugines veido kaukes lauke – su sąlyga, jei pora metrų aplink nėra svetimų žmonių.

Gali būti, kad jau netrukus galėsime kvėpuoti lengviau – tikrąją žodžio prasme, bent jau lauke. Mokslininkai siūlo Vyriausybei atšaukti nurodymą dėvėti apsaugines veido kaukes lauke – su sąlyga, jei pora metrų aplink nėra svetimų žmonių.

REKLAMA

Tiesa, laukia ir sugriežtinimas. Ekspertai ragina nebeleisti žmonėms burnas ir nosis dengti medžiaginėmis kaukėmis ir skydeliais, nes jie gerai neapsaugo nuo koronaviruso. Tiesa, ar kas nors kontroliuos, iš ko pagamintas kaukes dėvi žmonės parduotuvėse, niekas paaiškinti dar negali.

Štai, ką mano gyventojai:

„Kur čia bacilos, atstumo tik reikia laikytis.“

„Žmonių nėra, kodėl aš turiu tą kaukę dėvėt?“

„Velniam jos lauke reikalingos, blemba, aš nieko nesutinku, aš senas žmogus. Man jos reikalingos, velniam.“

Kol vieniems dėl kaukių nebelaiko nervai, kitiems didesnis blogis visai pagrįstai atrodo ne veido apdangalai, o pats virusas:

REKLAMA
REKLAMA

„Aš tai net dėviu dvi kaukes iš karto.“

„Reikia kaukių, nes mes be galo neatsakingi esam. Jeigu tik koks palengvėjimas, tai visai nieko nesilaikai.“

REKLAMA

„Kol yra virusas, reikia nešiot.“

Abejingų kaukės nepalieka ir iniciatyvos nusprendė imtis ekspertų patariamoji taryba. Nors susirgimų kreivės dar kelia nerimą, mokslininkai nusprendė, kad jau laikas siūlyti leisti žmonėms lauke nebedengti veidų apsauginėmis kaukėmis – jeigu dviejų metrų atstumu nėra svetimų žmonių.

„Tai netaikoma šeimos nariams, giminaičiams, vaikams ir pan. Jeigu mes manome, kad nepavyksta išlaikyti dviejų metrų atstumo atviroje erdvėje, tada turėtų būti naudojamos kaukės“, – sako ekspertų tarybos narys Mindaugas Stankūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi, kaukės liktų privalomos prieš lipant į viešąjį transportą, laukiant eilėse lauke, jei tarp žmonių mažesnis nei dviejų metrų atstumas, bendraujant su arti stovinčiu asmeniu. Ir, žinoma, visais atvejais patalpose, parduotuvėse. Prievolė dengti nosis ir burnas kaukėmis atsirado lapkritį, kai ėmė kilti antroji koronaviruso banga.

Daugiau kaip tūkstantis tam nepaklususių tautiečių paklojo ir baudas mažiausiai po 250 eurų. Pasaulyje nuomonės dėl kaukių dėvėjimo lauke nevienodos. Pavienės šalys ir dabar griežtina tvarkas, kai kurie mokslininkai ragina veidus dengti iškart net dviem medicininėmis kaukėmis. Tačiau dalis lietuvių mokslininkų aiškina, kad nuo pat pradžių versti žmones dengti veidus ar net išrašinėti baudas pavieniams bastūnams parkuose nebuvo prasminga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu tai yra gatvės aplinka, parko aplinka, tas reikalavimas, manau, perteklinis. Lauke apsikrėsti, reikia suprasti, tikimybė žymiai mažesnė. Jeigu iškvepiame virusą, tai mūsų iškvėptas oras prasiskiedžia tūkstančius kartų ir nelieka jo aplinkui, jis paprasčiausiai išsisklaido aplinkoje“, – pasakoja KTU profesorius Dainius Martuzevičius.

Neoficialiomis žiniomis, mokslininkai ir valdžia rudenį kaukių dėvėjimo prievolę būtent lauke įvedė apsidrausdama, mat palikus galimybę kaukę dėtis savo nuožiūra, didelė tikimybė, kad žmonės nesisaugotų išvis. Tokio atsipalaidavimo kai kurie baiminasi ir dabar.

„Kai nuimi kaukes, žmogaus mentalitetas, tokia psichika – „kaukę nusimečiau, leido, reiškia, viskas baigėsi, darau, ką noriu“. Tas „darau, ką noriu“ – kad nevirstų nauja banga sunkių susirgimų. Aš kalbu apie sunkius susirgimus“, – teigia Seimo narys, psichiatras Linas Slušnys.

REKLAMA

Ar leisti lengviau kvėpuoti lauke, Vyriausybė žada spręsti rytoj. Taip pat ji svarstys ir kitą mokslininkų siūlymą, kuris nepatiks medžiaginių kaukių ir skydelių gerbėjams. Jų ekspertai ragina išvis atsisakyti ir visur dėvėti tik medicinines kaukes arba respiratorius. Mindaugas Stankūnas aiškina, kad remiasi naujaisiais užsienio tyrimais.

„Tai yra mažesnio efektyvumo priemonė, dėl efektyvumo tikrai kyla daug klausimų ir vertiname, kad tai žemas efektyvumas ir turėtume naudoti priemones, kurios patikimos“, – kalbėjo M. Stankūnas.

Vadinasi, jei pritars valdžia, ir į prekybos centrus, ir bet kokias kitas patalpas žmonės galės keliauti tik su medicininėmis kaukėmis ar respiratoriais. Tiesa, ar kas nors tikrins pirkėjus ir ar baus, dar niekas atsakyti negali. O pamėgusiųjų medžiagines kaukes ar plastikinius skydelius daugybė:

REKLAMA

„Man smagesnė. Ana išeini ir šlaputėlė, o į šitą susigeria.“

„Greičiau gali koją nusilaužti, papult į ligoninę ir užsikrėst, negu nuo to skydelio nuo žmogaus einant lauke.“

„Drėksta, šlapia visą laiką. Iššaukia kosulį ta kaukė medicininė.“

„Reiks kankintis tada, reiks kankintis.“

„Nesu tikra, kad ji apsaugo. Lauke nuo baudos apsaugo.“

Medžiagines kaukes žmonės siūdintis pradėjo pandemijos pradžioje, kai tuometė valdžia liepė veidus dengti bet kuo, o tikrų apsauginių kaukių paklausos pasaulio gamintojai dar nebuvo pajėgūs patenkinti. Tai, jog po metų plokštelė apsivertė, liūdina prekybininkus, pavertusius kaukių gamybą išgyvenimo šaltiniu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mane stebina, kodėl po šitiek laiko, beveik po metų, jos nebetinkamos. Iš pradžių tinkamos, o dabar tinkamos tik medicininės“, – sako šeimos verslo atstovas Marijus Braška.

Pasak Panevėžyje drabužiais prekiaujančių sutuoktinių, per visą karantiną pajamas jiems generavo ir verslą išlaikyti leido visai ne suknelės, o šios po septynis eurus kainuojančios įvairiaspalvės kaukės.

„Apsauginės kaukės yra perkamiausia prekė. Karantino metu didžiausi pardavimai yra būtent šių kaukių“, – pasakoja M. Braška.

Įvairūs tyrimai rodo, kad čiaudint ar kosint savadarbės kaukės sulaiko tik iki 50 proc. virusų dalelių, kai medicininių efektyvumas siekia 80, o respiratorių – net iki 99 proc. Tiesa, šie skaičiai ne naujiena buvo jau pavasarį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų