REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis garsiau diskutuojama apie galimybę atsisakyti automatinio įtraukimo į II pakopos pensijų kaupimą ir sudaryti galimybę daliai asmenų iš jo pasitraukti savo noru.

Vis garsiau diskutuojama apie galimybę atsisakyti automatinio įtraukimo į II pakopos pensijų kaupimą ir sudaryti galimybę daliai asmenų iš jo pasitraukti savo noru.

REKLAMA

Ar matysime dar vieną reformą ir ar reikėtų priimti Estijos modelį, naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje atsakė socialdemokratas Algirdas Sysas ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos visuomeninis patarėjas Audrius Bitinas.

Pone Bitinai, ar galėtume Lietuvoje svarstyti Estijos variantą, kai žmonės gali iš pensijų fondų pasiimti sukauptas lėšas?

A. Bitinas: Aš manau, kad šioje vietoje turėtų būti tokia diskusija – arba mes šitą sistemą stipriname, darome saugią, kad ji tikrai būtų tam tikras priedas prie Sodros pensijos, arba mes ją dekonstruokime. Nedarykime dalinių griovimų, kad ji būtų dar silpnesnė ir keltų dar daugiau klausimų.

Mano supratimu, tikrai nereikia taikyti estiško modelio, nes Estijoje žmonės gyventojų pajamų mokesčio (GPM) moka 20 proc. nuo to, ką gauna. Tai klausimas, kas jiems geriau, ar toliau likti ir kažką uždirbti, ar pasiimti dabar, dar sumokėti GPM ir tada vėl stovėti prie valstybės institucijų prašant išmokų.

REKLAMA
REKLAMA

Aš manau, kad tikrai ne, bet šioje vietoje neatmesčiau galimybės, kad reikėtų pasižiūrėti, kokias išmokas žmonės gauna ir kaip galima padaryti specialių pokyčių, nes dabar nuo 5400 iki 10000 tūkstančių yra periodinės išmokos, tai galbūt galima svarstyti, kad žmogus galėtų iš karto pasiimti šiek tiek didesnę sumą.

REKLAMA

Estiškų modelių nereikia taikyti žiūrint vien tik per pagrindinę prizmę, nes šita sistema turi būti stipri, tvari ir ja žmonės turi pasitikėti. Priešingu atveju, jeigu mes ją po truputėlį pradėsime graužti, tai tada geriau sprendimus priimti iš karto ir padaryti, kaip, pavyzdžiui, čekai padarė. Aišku, jie padarė labai greitai – po metų, o pas mus jau 20 metų.

<...> Žinoma yra žmonių, kurie gali nesukaupti reikšmingesnių sumų, ypač jei jie moka nedideles įmokas ir jei jie dalyvauja tik kelis metus, bet aš visada patariu žiūrėti į ilgalaikę perspektyvą. Pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse 2002 metais buvo didžiulės finansinės krizės, bet žmonės tam tikrą laiką neėmė pinigų, palaikė toliau ir po kiek laiko, po metų, rinkos ir pensija atsistatė. Nereikia žiūrėti tik į šią minutę. 

REKLAMA
REKLAMA

Pone Sysai, ar jūs būtumėte už estišką variantą, ar būtumėte prieš?

A. Sysas: Kodėl mes taip nepasitikime žmonėmis? Mes neseniai šventėme 700-ąjį Vilniaus gimtadienį, tai reiškia, kad kažkaip Lietuvos piliečiai 700 metų pragyveno be jokių pensijų. Tai negalvokime, kad žmonės nekaupia ir neatideda senatvei. Taip, yra dalis žmonių, kurie nesukaupia, bet tam yra mūsų socialinės pagalbos sritis. 

Ar gali tam žmogui padėti 23 eurai, jei jo pensija yra 800 eurų? Galbūt žmogui reikia gydytis ar jam reikia brangių vaistų, gal reikia pas odontologą. Tai jis norėtų ne 23 eurus gauti prie pensijos, o gauti tuos pinigus.

Mūsų Konstitucijoje yra ir lygiateisiškumo principas, tai keista, kaip mažiausias pajamas gaunantiems ir sukaupusiems 5400 eurų, mes juos atiduodame, o tiems, kurie jau sukaupė 5401, jau neatiduodame. Tai gal visiems atiduokime tą sumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Čia yra labai daug klausimų, kurie erzina žmones, nes jų viltys ir tikėjimas buvo visiškai kitoks. Kiek per 19 metų žmonių jau išėjo į pensiją, sulaukė pensinio amžiaus, kurie dalyvavo šiame žaidime, loterijoje, o anuitetus gauna tik 2000. 

Daugiau sužinokite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje. 

Velniop šitą valdžią
Velniop šitą valdžią
leis pasiimt ne 5 tūkstančius,o septynis.Tai jei turi 20 000,tai tu kažkuo blogesnis,turi tenkintis po 30 eurų, ir taip numirt,o tada likę pinigai kam ??????? Pasakykit,kaip visas valdžias tie prakeikti fondai nupirko,juk čia aiškus lindimas jų šiknon
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų