REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Soduose prasideda rudeninis obuoliavimo sezonas, o darbai įsibėgėja ir sulčių spaudyklose. Kol kas spaudėjai prognozuoja vidutinį sezoną, nes obuolių šiemet mažiau, jie smulkesni. Mitybos specialistai sako, kad kol yra, geriau kramsnoti obuolius. O jų sultimis mėgautis saikingai.

Soduose prasideda rudeninis obuoliavimo sezonas, o darbai įsibėgėja ir sulčių spaudyklose. Kol kas spaudėjai prognozuoja vidutinį sezoną, nes obuolių šiemet mažiau, jie smulkesni. Mitybos specialistai sako, kad kol yra, geriau kramsnoti obuolius. O jų sultimis mėgautis saikingai.

REKLAMA

86-erių Romualdas Morkūnas jau 14 metų rudenį stoja prie pusiau rankinės sulčių spaudimo mašinos: „Rankų darbas, kai daugiau obuolių būdavo, turėjau darbininką.“

„Aš skaitaus kaip karalius koks sodų, juk vieni sodai, ąžuolas, klevas ir šermutas, žmonės pagyvenę, dviračiu atsiveža, senesni žmonės, patogu labai. Jeigu reikia, ir padedu, ir nebrangiai“, – sako sulčių spaudėjas Romualdas Morkūnas. 

Vyras sako, kol obuoliavimo sezonas tik įsibėgėja, dirba kas antrą dieną. Kol kas ir klientų vos vienas kitas.

„Laikai buvo, kad aš jau būčiau 15–20 aptarnavęs, nu yra kaip yra. Šiemet nederlingi metai, obuolių nėra, visoje Lietuvoje nėra“, – teigia jis. 

REKLAMA
REKLAMA

Panevėžietis Petras iš kelių maišų namo veš keliasdešimt litrų sulčių. Dalį obuolių vyras pasilieka žiemai.

„Skanūs turi būt obuoliai, tada skanios sultys. Jei neskanūs obuoliai, ir sultys neskanios, maišome su morkomis, moliūgais, apelsinais. – Daug išgeriate sulčių? – Nu, išgeriame“, – kalba panevėžietis Petras. 

REKLAMA

Kelis maišus iš savo sodo į sulčių spaudyklą Panevėžyje atvežė ir Daiva: „Savas obuolys, žinai, kad nepritręštas, kaip iš savo ekologinio ūkio. Ar ilgam užtenka sulčių? Ne, neilgam, galėtų būti daugiau obuolių.“

Sulčių spaudyklos vadovas sako, kol kas sunku prognozuoti, koks bus sezonas.

„Jeigu naktimis dirbam, tai geras, jeigu dienomis susitvarkom, tai vidutinis, jeigu būna dar dienų, kai nespaudžiam, tai tada jau blogas. Dabar prašosi būti vidutiniu vadinamas“, – tikina sulčių spaudyklos vadovas Vitalijus Pranskūnas. 

REKLAMA
REKLAMA

Sulčių spaudyklos vadovas tikina, šiemet obuoliai iš sodų atkeliauja mažesni, daugiau krituolių.

„Daugiau atvažiuoja su pjaustytais obuoliais, nes daugiau papuvusių yra, daugiau pakirmijusių obuolių, nu ir šiemet labiau krinta jie, tai, manau, šiemet daugiau spaus žmonės, nei pasidės valgymui, nes šiemet kaip ir obuolių mažiau, bet kadangi jie prastesnės kokybės, tai mažiau nueina į aruodus, daugiau spaudžia į sultis“, – tęsia V. Pranskūnas. 

Kai kurie augintojai sako svarstys, ar verta spausti sultis. Esą šiemet žmonės obuolius puikiai perka.

„Dar mes nespaudžiam, nėra jų daug, maži, turi jie ir kainą, žmonės perka. Dažniausiai spaudžiame, kai per daug yra, tada išspaudžiame, ir produkcija užlaikoma ilgesnį laiką“, – tikina ūkininkas Edvinas Vainauskas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbinti panevėžiečiai sako žiemai tikrai pasirūpins sulčių atsargomis. „Du maišus, vieną morkų, vieną arbūzų, kriaušių ir labai skanios sultys“, – sako panevėžietė Zita. 

„Dažnai geriu, visąlaik geriu, vietoj arbatos, atsigerti“, – teigia panevėžietis Antanas. 

Specialistai primena, kad kol yra, sveikiau kramsnoti obuolius. O sultimis dėl jose esančio cukraus mėgautis saikingai.

„Visada yra naudingiau grynas vaisius, grynas obuolys. Iš pačios žievelės gauname, nesuardomi vitaminai, kaip žinome apdorojant daugiausia C vitamino žūsta, kuris dabar imuninei sistemai naudinga“, – aiškina visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Giedrė Bumblienė. 

Obuolių sulčių sveikam žmogui per dieną specialistai pataria išgerti ne daugiau poros stiklinių. Vaikams rekomenduoja iki pusės stiklinės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų