Politologė apie palaikymą Narkevičiui: paprasta matematika – norint biudžeto, aukoja moralę

Prezidento Gitano Nausėdos kantrybė baigėsi: davęs laiko Jaroslavui Narkevičiui išsispręsti problemas, šiandien jis pareiškė, kad terminas baigėsi ir ministras privalo trauktis iš posto. Tačiau nei Narkevičiui, nei už jį mūru stojantiems „valstiečiams“ Prezidento patarėjo žodžiai įspūdžio nepadarė. Valdantieji tvirtina, kad prieš Lenkų rinkimų akciją vykdomas organizuotas puolimas. Pašalinus Narkevičių ir supykdžius lenkus kiltų grėsmė nepatvirtinti biudžeto, o tai kvepia pirmąja rimta „valstiečių“ kaktomūša su prezidentu.

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius šiandien į Seimą atkeliauja apsiginklavęs popieriais.

Ministras net ranka pasirašęs visą prakalbą, ką nori pasakyti žurnalistams. O pasakyti teks, nes vos prieš valandą Narkevičių pasiekė žinia iš prezidentūros. Tiesa svarbią žinią pranešė ne pats prezidentas, o jo patarėjas.

„Nesibaigiantys klausimai trukdo ne tik susisiekimo sektoriui, bet ir visos Vyriausybės veiklai. Tai mažina žmonių pasitikėjimą valdžios institucijomis. Prezidentas nebegali pasitikėti šiuo ministru ir mano, kad jis privalo trauktis iš užimamų pareigų“, – sako Prezidento patarėjas Povilas Mačiulis.

Ne iš didelio noro, o iš neturėjimo ką rinktis vasaros pabaigoje paskyręs Narkevičių ministru, Gitanas Nausėda prieš savaitę jam davė terminą išsikuopti, prezidento žodžiais, ministro pridarytą jovalą. Tačiau to jovalo ne tik nesumažėjo, bet dar pagausėjo. Jei iš pradžių Narkevičius prie kryžiaus kaltas „tik“ dėl vakarienių valstybės įmonių sąskaita, abejotino Lietuvos pašto valdybos atleidimo ir Seimo viešbučio buto perleidimo dukrai, vėliau paaiškėjo, kad ministro šeima, besinaudodama nemokamu būstu, savo turimus butus Vilniuje nuomoja ir iš to darosi verslą.

Negana to, dar paskleisti gandai, kad ministras galimai brakonieriauja tinklais, tiesa ši žinia žiniasklaidoje, panašu, melaginga. Skandalą sukėlė ir abejotinas sprendimas skirti valstybės pinigų asfaltuoti keliui, vedančiam į premjero Skvernelio namus. Paprastai po prezidento paraginimo trauktis ministrams nekyla abejonių, ką daryti. Tačiau, regis, ne Narkevičiui.

REKLAMA

„Aš tikrai gerbiu ekscelencijos Prezidento išsakytą poziciją, nesiveržiau į ministrus ir nesilaikau tos vietos. Tačiau sprendimą priimsiu pasikonsultavęs su mane delegavusiais asmenimis – Lenkų rinkimų akcijos atstovais, su koalicijos partneriais ir, be abejo, su premjeru“, – teigia ministras Jaroslov Narkevič.

Premjero verdikto, ir labai greito, nori ir G. Nausėda:

„Prezidentas laukia, kad premjeras nedelsdamas priimtų principingą sprendimą dėl ministro ateities.“

Tačiau paties Sauliaus Skvernelio dėl ligos jau antrą savaitę nėra darbe. Savo verdiktą jis žada rytoj arba pirmadienį, o kol kas mūru už verčiamą Narkevičių ir jo kolegas iš Lenkų rinkimų akcijos stoja Ramūnas Karbauskis. Kol opozicija ir politikos ekspertai peikia juos pamynus etiką ir padorumą, R. Karbauskis partnerius giria:

„Jie ten puolami visi iš eilės, nesirenkant puolamojo objekto, galvojant, kad psichologiškai jie neatlaikys ir pasitrauks. Aš didžiuojuosi, kad turime tokius kolegas, kurie, ir tokiam organizuotam puolimui esant, laikosi taip tvirtai.“

Giria save ir pats J. Narkevičius:

„Akivaizdu, kad aš esu darbštus žmogus, pradėjau domėtis daugeliu dalykų: viešaisiais pirkimais, valstybinių įmonių valdymu.“

Giria ir koalicijos partneriai „socialdarbiečiai“.

„Įtariu, kad yra kažkur užmynęs ant kažkokių svarbių interesų toj sistemoj, tai visiškai akivaizdžiai matosi. Užtat ir tokia reakcija“, – kalbėjo „socialdarbietis“ Gediminas Kirkilas.

J. Narkevičius bando plautis mundurą:

„Jeigu esu dar kaltinamas kažkur kažką žuvavęs, tai gal būsiu greitai apkaltintas, kad kažkokią ožką pavogiau. Kaip pavyzdys. Ačiū labai.“

Pasak R. Karbauskio, Narkevičius turi likti poste. Nors visi supranta, o ir KR. arbauskis neslepia, kad svarbu čia visai ne J. Narkevičiaus munduras, o koalicijos stabilumas, kai tuojau laukia balsavimas dėl biudžeto:

„Valdančiųjų reputacijai jo elgesys tikrai nekenkia. Mes neduosime mūsų koalicijos suardyti, tokiomis neaiškiomis, neesminėmis problemomis griauti Vyriausybės ir Seimo darbo.“

REKLAMA

Aplinkybės patraukti ministrą „valstiečiams“ dabar itin nepalankios. 8 Lenkų rinkimų akcijos balsai Seime valdantiesiems gyvybiškai svarbūs. Užtenka lenkų frakcijos ultimatumo – ir sunkiai sulipdytai koalicijai likus metams iki rinkimų grėstų neeilinė krizė.

„Jeigu ji sakys, kad arba ministras lieka, arba mes traukiamės iš valdančiosios daugumos, puikiai suprantame, kad biudžetas pakimba ant plauko. Štai jums paprasta matematika, kai, norint priimti biudžetą, gali tekti aukoti moralę, etiką ir kitus dalykus, kurie turėtų būti svarbūs“, – pasakoja politologė Rima Urbonaitė. 

Visi dabar laukia S. Skvernelio sugrįžimo, nors akivaizdu, kad nepasitaręs su premjeru R. Karbauskis tokių skambių pareiškimų nedarytų:

„Atsakomybę už Vyriausybę prisiima premjeras Saulius Skvernelis, ne Prezidentas. Premjeras ir priims sprendimą.“

Lenkų rinkimų akcijos lyderis tikina, kad Skvernelio nuomonę jau žino: esą ministro jis neketina atleisti.

„Tai yra smulkūs pažeidimai, kuriuos daro kiekvienas žmogus. Papietavo – tai pinigus grąžino. Jaroslavas Narkevičius neturi trauktis. Mes matom konservatorių desperatiškus bandymus sukiršinti valdančiąją koaliciją“, – mano V. Tomaševski.

O kaktomuša ryškėja ir tarp valdančiųjų su prezidentu. Šalies vadovas tvirtina ministrus, taigi jo nuomonės valdantieji turėtų paisyti. Tad su liga kovojantis ir valstybės vadžias paleidęs premjeras atsidūrė tarp dviejų ugnių.

„Įdomu, ar Saulius Skvernelis parodys špygą prezidentui, ar parodys špygą Karbauskiui“, – sako liberalas Eugenijus Gentvilas.

„Net jeigu prezidento pareiškimas nėra rodiklis ir prezidentui mėtomi kaltinimai, kad opozicija paveikė ar dar kažkas, tai rodo net negebėjimą girdėti ir matyti rimtų problemų“, – teigia R. Urbonaitė.

Kaip atrodytų valdžios darbas ir santykiai, kai vienu iš ministrų Prezidentas nepasitiki, tačiau valdantiesiems tai – nė motais, įvertinti sunku ir ekspertams, nes iki šiol tokių atvejų praktiškai nebuvo. Prezidentūra tik pareiškė tikinti, kad „koalicijai užteks sveiko proto, kad valstybė netaptų vieno netinkamai dirbančio ministro įkaite“.


Rašyti komentarą...
k
kasKaip
2019-11-28 23:07:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kas aukoja moralę? O ar ten yra žinančių kas čia per daiktas? Žmonės, netingėkit, pyzdinkit tyskit, mastyrinkit, taip ar taip čia pyzdec ateina.
Atsakyti
0

R
Ricka
2019-11-28 21:14:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vykit aferista Narkeviciu greiciau. Tai parodo uz ko stovi visa LT. Uz tokiu kaip jis. Prezidentas sitas naujas tik nesusitepes o taip visi iki vieno.
Atsakyti
-2

v
vedęs
2019-11-29 07:48:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tomaševskio seserį . Neišmes
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų