Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota

Pirmas sniegas – iššūkis tūkstančiams pasienyje įstrigusių migrantų. Dauguma jų su sniegu ir spustelėjusiu šaltuku susiduria pirmą kartą. Reaguodami į tai, mūsų pasieniečiai ruošia nelegalams šiltus drabužius, maistą, karšto vandens termosus. Nukritus temperatūrai, sergančių migrantų daugėja ir logistikos centre Baltarusijoje, kur glaudžiasi 2000 žmonių.

Visgi Minsko režimas skelbia, kad vakar į savo šalis parskraidino 118 migrantų, o dar vienas repatriacijos skrydis migrantų laukia ir antradienį. Atsiveria ir nauji keliai bei kryptys migrantams. Rusijos oro linijų bendrovė nuo gruodžio organizuoja reisą Maskva – Gardinas ir skristi ketina triskart per savaitę.

Lazdijų rajono, Kapčiamiesčio užkardos vadas Ramūnas Kulikauskas rodo, kokios pagalbos yra priruošę, jei paspaudus šalčiui, į Lietuvą ateitų nelegalūs migrantai. Nors sienos pažeidėjai, anot pareigūnų, ateina pakankamai šiltai apsirengę, jie turi paruošę šiltų apdarų tiek vaikams, tiek suaugusiems.

„Jeigu ilgai gyvena, savaitę, dvi savaites ar daugiau, iš tų drabužių, kaip sakoma… Jie drėgni, purvini ir netinkami naudoti“, – sako R. Kulikauskas.

Turi ir higienos priemonių, maisto maisto, karšto vandens termosų: „Šiuo metu pasienio užkardoje turime 371 davinį. Iš jų skirta 10 vaikams ir 15 moterims. – Visi kiti vyrams? – Visi kiti vyrams, nes daugiausia pas mus neteisėti migrantai pagal skaičių ir statistiką yra vyrai.“

Humanitarinę pagalbą mūsų pareigūnai ir humanitariniai darbuotojai migrantams gali perduoti tik tokiu atveju, jei jie peržengia valstybės sieną.

Sunku įsivaizduoti, kokioje situacijoje jie yra ir kokiame pagalbos poreikyje. Žinutės, kurias mes gauname iš žmonių, kad jie yra peralkę, šlapi, sušalę, visi peršalę“, – kalba „Sienos grupė“ atstovė Rita Škriadaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Pagalbą Lietuvos miškuose įstrigusiems žmonėms teikianti „Sienos grupė“ baiminasi, kad dar paspaudus šaltukui, gali pasipilti aukos.

„Žmonės tokiu oru negali ilgai išgyventi ir tikrai didelė dalis jų nėra pasirengus. Ir jeigu jiems nebus galimybės suteikti į poreikį orientuotos humanitarinės pagalbos ir medikų pagalbos, tai aš jų gyvenimą matau, kaip apverstą smėlio laikrodį, kai tas smėlis prabėgs ir jie nebegalės išgyventi“, – tikina Škriadaitė.

Sniegu nuklotoje migrantų stovykloje Baltarusijoje šiuo metu glaudžiasi maždaug 2000 žmonių ir dirba Baltarusijos režimo reporteriai „Nežinau, koks oras Minske, bet Baltarusijos – Lenkijos pasienyje, logistikos centre, prasidėjo tikrų tikriausiai žiema. Visą naktį snigo.“

Dauguma migrantų sniegą mato pirmą kartą gyvenime ir bene daugiausia džiaugsmo jis atneša vaikams. Kol šie žaidžia, gerokai didesnis būrys migrantų būriuojasi prie palapinių, kuriose gali gauti šiltos arbatos.

Apžiūrėti migrantų gyvenimo sąlygų šiandien čia atvyko Europos Komisijos ekspertai: „Gerbiami ekspertai, gal galite atsakyti į porą klausimų? – Tik angliškai. – Atsiprašau, vienas klausimas spaudai.“

O štai regioninis Pasaulio sveikatos organizacijos padalinys skelbia, kad jau poryt šį logistikos centrą ir pasienio teritorijas, kur neabejotinai yra pagalbos laukiančių migrantų, pasieks keli kroviniai su humanitarine pagalba.

„Mūsų misija – pagerinti jūsų sveikatą, nes žmonės turi teisę į sveikatą“, – teigia pasaulio sveikatos organizacijos atstovas Hans Kluge.

Visgi nors šiame centre apsistoję žmonės nešąla miškuose, turi stogą virš galvos ir gauna šilto maisto, jų padėtis nepavydėtina. 

REKLAMA
REKLAMA

Migrantai nežino, kuriam laikui čia įstrigo, o geresnio gyvenimo Vakaruose viltys kone užgeso. Tiesa, bent lieka viltis grįžti namo. Dar vakar, anot Baltarusijos vidaus reikalų ministerijos, šalį iš Minsko oro uosto paliko 118 neteisėtų migrantų. Dar viena grupė nelegalų esą turėtų į tėvynę išskristi ir šiandien. Dalis jų esą ir bėga nuo žiemos. Tačiau Prezidentas Gitanas Nausėda dar vakar aiškino, kad šąlantys orai tikrai nereiškia migrantų krizės pabaigos.

„Viena galiu pasakyti, kad šito žmogaus, kuris visa tai organizuoja, elgesiui temperatūra įtakos neturi“, – kalba Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.

Savo ruožtu Lietuva jau išsiuntė 320 neteisėtų migrantų, o dar 88 laukia kelionės namo.

O ir Lenkijos žvalgyba sako, kad Aleksandras Lukašenka jau ieško naujų kelių migrantams atvežti. Tai patvirtina faktas, kad viena Rusijos orolinijų bendrovė nuo gruodžio 2-osios pradeda skraidyti reisu Maskva-Gardinas. Skrydžiai vyks net tris kartus per savaitę lėktuvu, kuriame telpa 110 žmonių. Iki šiol ši kryptis nebuvo populiari.

Britų nacionalinis transliuotojas jau parodė išskirtinį A. Lukašenkos interviu, kurį jis davė BBC žurnalistui Steve’ui Rosenbergui.

„O kaip į jus kreipėsi Angela Merkel? Įdomu. „Pone prezidente“, „pone Lukašenka“ ar „Alkesandrai Grigorjevičiau“? – O ką jaudina? Ponas prezidentas Baltarusijoje yra ponas Lukašenka. – Įdomu. – Klausykite. Man vienodai, ką jūs Europos Sąjungoje galvojate apie Baltarusijos prezidentą. Mane išrinko ne Europos Sąjunga“, – sako A. Lukašenka.

Žurnalistas sako, kad bandė spausti diktatorių, užduodamas nepatogius klausimus, visgi jam pačiam teko atlaikyti pakeltą A. Lukašenkos toną ir per kraštus besiliejančias emocijas: „Jei neklausysi, pokalbis baigsis. Jei tu to nori.“

REKLAMA
REKLAMA

O taip diktatorius atsakė į klausimą, kodėl minios žmonių išėjo į protestus ir jį kaltino pavogus rinkimus, jei oficialūs rinkimų rezultatai rodė, kad A. Lukašenką neva palaikė 80 procentų tautos.

„Kažkoks neatitikimas, ne? – Tai jūsų galvoje neatitikimas, Steve’ai. Jūsų ir jūsų vadovų“, – sako A. Lukašenka.

Ir patikino, kad ir toliau taikysis ne tik į neva Vakarų finansuojamas nevyriausybines organizacijas: „Išskersime visus niekšus, kuriuos jūs finansavote.“ …bet ir į prieš režimą kovojančius protestuotojus: „Jei dar ko nors nelikvidavome, tai likviduosime.“

Europos Sąjungos diplomatai sako, kad jau kitą savaitę turėtų būti priimtas penktasis sankcijų paketas režimui, tačiau jau kalba ir apie šeštojo sankcijų paketo įvedimą Minsko režimui.

Lenkai prakalbo apie sausumos sienų uždarymą.

Gairės:

Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
toliau skaitykite
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų