Persirgę ar pasiskiepiję nuo koronaviruso toliau privalės nešioti kaukes

Kartu su COVID-19 sergamumo rodikliais Lietuvoje mažėja ir ligoninėse gulinčių pacientų skaičius. Ligoninių atstovai gerėjančią situaciją vertina atsargiai, tačiau jei tendencijos nesikeis artimiausiomis savaitėmis planinių paslaugų, operacijų gali sulaukti daugiau pacientų. Tuo metu Lietuvos imunologai perspėja persirgusius ir skiepus gavusius gyventojus. Esą labai svarbu toliau saugotis, dėvėti kaukes, nes dar neaišku ar turint imunitetą galima užsikrėsti aplinkinius.

Per didžiąsias metų šventes kiekvieną lovą ir gydytojų komandą skaičiavusios ligoninės iš lėto atsigauna. Gruodžio pabaigoje, Sausio pradžioje vienu meti metu palatose gulėdavo daugiau nei 2500-ai pacientų, dabar šis skaičius nukrito penktadaliu, iki dviejų tūkstančių.

„Daugiausia buvo iki 150, šiuo metu guli 89. Beveik pusė tiek, tai yra jaučiamas pagerėjamas. Stabilizavosi ir matosi toks atoslūgis, po truputį kritimas, tiek tiriamųjų skaičiai, tiek ligoninėse, tiek reanimacijos skyriuje“, – sako Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas Vinsas Janušonis.

„Pirma savaitė, kai turime rodiklį prieš savaitgalį 62 procentai lovos užimtumas aktyvaus gydymo Vilniaus regione, kas džiugina. Šį savaitgalį mums apskritai lengviau dėl to, kad turime ir vietų, turime ir personalo. Dalis personalo yra grįžusių persirgusių, dalis iš saviizoliacijos“, – pasakoja Santaros klinikų direktorė valdymui Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.

Ligoninės kol kas atsargiai vertina pagerėjimą.

„Jeigu tokia situacija išsilaikytų dar savaitę, galėtumėme tam tikrą skaičių lovų labai lėtais žingsniais gal būt ir sumažinti“, – teigia A. Bilotienė-Motiejūnienė.

Jei ligoninės pradėtų mažinti COVID-19 skyrius, būtų galima atnaujinti tas planines paslaugas, operacijas, kurių apimtys dėl pandemijos yra sumažėjusios.

„Jeigu mažėtų lovų skaičius skirtų COVID-19 pacientams, daugėtų kitų paslaugų. Neabejotinai taip“, – kalbėjo A. Bilotienė-Motiejūnienė.

REKLAMA

Per vakar laboratorijos aptiko 1149-ias naujas infekcijas, statistikos departamentas užregistravo dar 30-imt mirčių. Sergamumo rodikliai toliau gerėja.

Šiuo metu kas septintas, kas aštuntas COVID-19 testas teigiamas. Paskutinį kartą tokius mažus skaičius Lietuva matė pirmosiomis lapkričio savaitėmis. Tik tada rodikliai blogėjo, o dabar gerėja.

Kol Lietuvoje situacija taisosi, kaimyninėje Latvijoje sergamumas auga. Skirtumas tarp abiejų valstybių traukiasi.

Lietuvoje COVID-19 jau persirgo daugiau nei 100 tūkstančių gyventojų, dar 61 tūkstantis gydosi. Anot imunologų, imunitetą turinčių gyventojus jau galima skaičiuoti šimtais tūkstančių.

„Neabejojama, kad besimptomių žmonių, kurie buvo užsikrėtę ir sirgo besimptome forma yra kur kas daugiau iki 80 procentų atvejų tokių būna. Savaime aišku turinčių imuninė apsaugą savaime aišku yra kur kas daugiau“, – sako imunologas Marius Strioga.

Imunologai primena gyventojams, kad persirgus COVID-19 ar pasiskiepijus, būtina ir toliau saugotis, nešioti kaukes ir laikytis visų karantino ribojimų. Mat, mokslininkai dar nėra atlikę tyrimų, ar imunitetą turintis žmogus gali užkrėsti kitus.

„Net ir vakcinavusis, turint apsaugą sau nereikia elgtis savanaudiškai ir kaukes reiktų nešioti tam, kad galimai neužkrėsti kitų. Jis galbūt gali infekuotis, bet nesirgti, tačiau tą virusą platinti kitiems, todėl net ir po vakcinos, kaukes dėvėti dar reikėtų, tol kol paaiškės duomenys, kad šios vakcinos sukuria apsaugą nuo užsikrėtimo ir platinimo“, – pasakoja M. Strioga.

„Didžiajai daliai paskiepytų asmenų tikrai dar nėra susiformavęs specifinis imunitetas, o persirgusiems tam tikrai daliai jau antikūnų sumažėję, kai kuriems nėra pakankamai. Turėtumėm tęsti bendrų reikalavimų lakimąsi, atstumų laikymasis, asmens apsaugos priemonių dėvėjimas“, – teigia Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Nerija Kuprevičienė.

Anot imunologų, COVID-19 imunitetas trumpiausiai išsilaiko 3-is mėnesius, tačiau yra duomenų, kad dalis žmonių virusui gali būti atsparūs ir 8-is mėnesius.


Rašyti komentarą...
V
Va
2021-01-15 23:28:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Cia tai jau 1000% pasityciojimas suvedantis i nuli visas karantinu,skiepijimo,saviizoliacijos pastangas. Kaukiu devejimas turi buti SAVANORISKAS,bet ne PRIEVARTINIS.
Atsakyti
-1

N
Nu jo
2021-01-16 10:22:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
ta proga siūlau pasveikusiems po kaulų lūžių dar bent pusę metų nešioti gipsą .
Atsakyti
0

L
Laura
2021-01-16 11:31:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kokie vaikai isaugs, jei nuo ankstyvos vaikystes nebus socializavesi? Seimyniniai santykiai - ok, bet kaip bendraus su bendraamziais, grupeje? Beje, ir su seimos nariais negalima bendrauti gyvai. Mano 3 m. vaikas zviegia, kaip nori su tevu susitikt, kuriam dabar neimanoma atskrist is uzsienio ir su kuriuo per ekrana turi bendrauti. O mociutes nemate jau antras menuo. Lauke mauna neatsisukdamas pas kitus vaikus, vos tik juos pamato.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų