Pacientai ir medikai kenčia greitosiose: be tualeto – ir po 4-5 valandas

Greitosios medikai sako, kad daugėjant galimai koronavirusu užsikrėtusių pacientų medikai vos spėja suktis. Prie gydymo įstaigų atvykę ekipažai su ligoniu stovi net po 5 valandas, pacientai pyksta, mat priverst sėdėti uždaryti automobilio viduje, jie negali nueiti net į tualetą. Medikai išlipti gali, bet prispirti fiziologinių poreikių dėvimą kostiumą turėtų keisti nauju. Ligoninės teisinasi, esą situacija gerėja, o ministras ragina apsišarvuoti kantrybe.

Į Kauno klinikinę ligoninę galimai koronavirusu užsikrėtusius pacientus vežančios greitosios prie įėjimų sustojusios laukia nuo keliasdešimties minučių iki kelių valandų, kol iš jų perims pacientą.

Vairuotojai dalijasi patirtimi: kiek laiko jiems yra tekę stovėti po ligoninės langais: „Laukėm 4 val.“

Kita slaugytoja pasakoja, kad čia strigę 5 valandoms, lyjant lietui automobilyje visi sėdėjo užsidarę. Viduje įkalinti galimai Covid - 19 užsikrėtę pacientai negali nueiti net į tualetą, priversti kelias valandas kentėti. Vienam trūko kantrybė ir vyras pagrasino lipsiąs lauk.

„Į tualetą žmogus nori, neįdomu, aš neturiu jam ką pasakyt, jis man pasakė, kad jis išlips iš mašinos ir išeis. Mašina visa yra apklijuota plėvele, visos ventiliacijos angos, 5 valandas žmogus prasėdėjo kaip šiltnamyje, jisai karščiuoja, čia yra absurdas“, – sako slaugytoja Sandra.

Kad taip vyksta iš tiesų įsitikino ir patys TV3 žinių žurnalistai. Vakare po Kauno klinikinės ligoninės langais radę jau stovinčią greitąją ją stebėjo bemaž valandą, paciento nieks nepriėmė, atvyko ir kitos greitosios, visos stojo į eilę.

Kauno rajono greitosios medikai sako, kad dažnai po kelias valandas taip prastovi ligoninės kieme – ryte esą tempas dar greitas, po pietų – lėtėja.

„Apsirengus tais kombinezonais ir rūbas yra ir karšta, ir kvėpavimas apsunkintas ir akinai rasoja, jei esi su kauke negali ir atsigert, nes jei esi infekuotoje aplinkoje negali nusiimt kaukės, veido liest“, – pasakoja Vairuotojas paramedikas Gytis Kliučinskas.

REKLAMA

Jei oras geras specialiais kostiumais vilkintys darbuotojai dar gali išlipti iš automobilio ir bent pramankštinti kojas. Bet į vidų žengti negali, nes įėjus į patalpą vilkėtą kostiumą tektų nusirengti ir išmesti, imti kitą.

„Infekcinėj ligoninėj buvom 15 valandą, o ligonį pridavėm 18 valandą, yra visi laikai. Na, mūsų buvo tolimų reisų vairuotojas, tai kantrus“, – teigia slaugos specialistė Vilma Karietienė.

Pasak Kauno rajono greitosios medicinos pagalbos stoties vadovės, toks ilgas laukimas vargina darbuotojus ir pacientai darosi itin irzlūs. Ekipažų nariai atsiduria nepavydėtinoje situacijoje.

„Mes sėdim pusiau tokioj nežinioj, galų gale yra ir fiziologiniai poreikiai, tai iššaukia pakankamai konfliktinę situaciją“, – kalbėjo direktorė Nelita Gudžiūnaitė-Bybartienė.

Ligoninės atstovai teisinasi, kad tai esą vienkartiniai atvejai. Greitosioms laukti teko dėl staiga išaugusio atvežamų įtariamųjų užsikrėtus Covid - 19 skaičiaus, esą tokių pacientų padaugėjo 10 kartų, tad medikai vos spėja suktis.

„Jeigu 5 gali būti, kai susitelkia kelios greitosios mašinos, buvo tokių situacijų, tai žinoma gali ir užtrukti, nes reikia pasiruošti, personalas turi apsirengti vienkartines apsaugos priemones, paruošti palatas, kurios boksuotos izoliuotos ir jį ten stacionarizuot tą ligonį“, – sako Kauno klinikinės ligoninės atstovas Saulius Tvirbutas.

Profsąjungos tikisi, geresnio procesų ligoninėse koordinavimo. Esą po skundų Kaune situacija jau taisosi.

„Situacija netoleruotina, laukti reikėjo ilgai, ir medikai išvargę ir tuo pačiu pacientas. Šiek tiek sunkoka su Klaipėdos situacija, bet suprantame kad sunku suvaldyt tuos srautus, kurie sunkai paskaičiuojami“, – pasakoja medicinos darbuotojų profsąjungos pirmininkė Jūratė Keburienė.

Sveikatos apsaugos ministras nieko paguodžiančio pasakyti negali, siūlo apsišarvuoti kantrybe.

„Viską apsunkina saugumo procedūros, tai tieisog kantrybės, viskas užtrunka – nu nieko nepadarysi taip yra“, – teigia ministras Aurelijus Veryga.

REKLAMA

O štai profsąjungos baminasi ir kitko, jei priėmimai truks ilgai: greitosios bergždžiai gaiš laiką laukdamos, užuot operatyviai vykusios pas ligonius. O jei ims stigti ekipažų, tarnybos darbas bus paralyžiuotas. Apmaudu, kad ir žmonės rizikuoja medikų sveikata, ne visada pateikia tikslią informaciją, kur viešėjo ir ar papuola į rizikos grupę.

„Tik nuvežus į ligoninę paaiškėjo, kad kontaktas buvo, tai tie medikai nušalinti ir izoliuoti“, – kalbėjo J. Keburienė.

Sveiktos apsaugos ministras ramina, kad daugėjant užsikrėtusiųjų Covid - 19, pacientai bus skirstomi.

„Ateity jeigu bus daug atvejų tai keisis procedūros algoritmai keisis, ir ne visus pacientus vežios, taip kaip buvo ir kitose šalyse. Jei jie nebus sunkūs bus tiesiog namuose“, – sako A. Veryga. 

Iki šiol ligoninėse pabuvojo beveik 600 šiuo virusu galimai užsikrėtusių pacientų.


Rašyti komentarą...
K
Klausyk
2020-03-16 12:58:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
Prie apsaugos priemonių reikia priskiri ir sauskelnes , o kiekvienas pilietis iš anksto turi pasiruošti lauknešėlį kelionei į gydymo įstaigą. Svarbiausia šiltai apsirengti , nes peršalimas atidaro virusui vartus į jūsų kūną .
Atsakyti
0

A
2020-03-16 13:39:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
O tai medikams į tualetą nereikia?Atsigerti vandens nereikia?Tuoj pradės vežti užkrėstus,kurie tam užsienyje išvis nebuvę!Kitam ir 2val.be tualeto yra neįmanoma!!
Atsakyti
0

O
O?
2020-03-16 18:19:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
O kam tos ventiliacijos angos uzklijuotos? Argi vėjas neišnešiotų į gamtos platybes tuos virusus? Jei kaupiasi mašinoje tik blogiau! Kitiems ligoniams , vezamiems vėliau, kyla didelis pavojus!!!!
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų