Iki šiol vangiausiai gyventojus skiepija Šalčininkų, Visagino, Vilniaus rajono savivaldybės. Premjerė į Visagino gyventojus kreipėsi rusiškai ir paragino apsaugoti save ir artimuosius. Tačiau komunikacijos ekspertai tikina, kad su dėmesiu tautinių mažumų regionams valdžia jau gerokai vėluoja.
Nemenčinėje nuo pat ankstyvo ryto tikras sujudimas, po miestelį važinėja autobusiukas ir ragina gyventojus skiepytis nuo koronaviruso. Netrukus į vietos vakcinavimo centrą atvyksta ir premjerė Ingrida Šimonytė. Ji kartu su rajono mere sprendžia vieną opiausių rajono problemų – žmonių nenorą skiepytis. O Nemenčinės gyventojai labiausiai bodisi „AstraZeneca“ vakcinos.
„Aš „Pfaizerį“ imsiu. O kiti žmonės bijo gal ligos kokios.“
„Aš neisiu skiepytis, nes turiu labai daug antikūnų. Žinokite, nežinau, jų asmeniškai reikia klausti.“
„Kodėl nesiskiepija? Va, su „AstraZeneca“, kodėl Danija jos nenori? O Lietuva prašo jos.“
„Patenkinti visi, kad susiskiepijome.“
Vilniaus rajone iki šiol vakcinuota tik apie 35 procentai senjorų. Pasak merės, gyventojus nuolatos reikia raginti ir įtikinėti, kad skiepai gali išsaugoti gyvybę.
„Vakar informavo seniūnai, kad yra vietovių, kur 30 procentų nesutiko skiepytis, yra ir 50 procentų, bet mes nenuleidžiame rankų“, – sako Vilniaus rajono merė Marija Rekst.
Po pokalbio su rajono mere premjerė Šimonytė patikino, kad skiepijimo tempai Vilniaus rajone suaktyvėjo tik pastarosiomis dienomis.
„Turbūt pradžioje trūko tikėjimo, kad tai yra labai svarbu, kad tai yra išeitis ir turime šiuo keliu visi draugiškai žengti, kaip įmanoma panašesniu žingsniu, kad visuomenė galėtų atsikvėpti lengviau nuo visų suvaržymų“, – pasakoja Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Skiepų kampaniją premjerė toliau tęsia Švenčionių rajone. O ten statistika geresnė – paskiepyta daugiau kaip 19 procentų gyventojų. Tiesa, patys gyventojai, dažniausiai rusakalbiai, kalba drąsiai ir svajoja apie rusišką vakciną:
„Aš išvis nepasitikiu vakcinomis. Nei viena. Gal geriau mirtis nei skiepas.“
„Aš nieko negirdėjau, kad pas mus skiepytų nuo kovido. Gal senjorus, o aš kai dirbu, tai niekas neklausia.“
„Ne, nesiskiepysiu, o todėl, kad pasitikiu visu tuo, kas yra rusiška.“
„Aš noriu skiepytis, bet bijau, kadangi širdis nekokia.“
„Aš pritariu rusiškai vakcinai „Sputnik", aišku, mes jos negausime.“
„Mes girdime aiškią komunikaciją ir girdime, kad „Sputnik" nebus skiepijama Lietuvoje, yra lietuviškos vakcinos. „Pfizer" vakcinų po šios dienos mes nebeturėsime, AZ vakcinų dar turime“, – teigia Švenčionių rajono savivaldybės meras Rimantas Klipčius.
Visgi prasčiausiai visoje Lietuvoje žmones skiepija Šalčininkų ir Visagino rajono savivaldybės. Pastarojoje, kur daugiausia gyvena rusų tautybės žmonių, apie skiepų spartinimą premjerė Šimonytė kalbėjosi su meru Erlandu Galaguz. Kol kas Visagine paskiepyta vos 11 procentų gyventojų:
„Aš Rusija labiau pasitikiu, Putinu pasitikiu, aš neslepiu, esu pati rusė ir to neslepiu.“
„Reikia būtinai eiti, čia toks dalykas, kad negali žinoti, kada griaustinis stuktels.“
„Ne, aš dar noriu gyventi, netikiu vakcinomis.“
„Iš tikrųjų, pasitikiu, juk jau dešimtys tūkstančių žmonių pasiskiepijo.“
„Čia yra daugiau rusakalbių, tai tada „Sputnik" yra geriausias.“
O po susitikimo su Visagino meru premjerė Ingrida Šimonytė kreipėsi į gyventojus rusiškai.
„Mieli Visagino gyventojai, aš galvoju, kad jau visiems nusibodo gyventi taip kaip mes gyvename, dėl to aš kviečiu jus, jei tik turite galimybę, paraginkite ir kitus pasiskiepyti“, – kalbėjo I. Šimonytė.
Pasak Visagino mero, situacija Visagine jau yra gerėjanti – esą ledai pajudėjo, kai pasiskiepijo pati valdžia.
„Kada Vyriausybė priėmė sprendimą leisti viešai pasiskiepyti ir matome, kad situacija gerėja“, – sako Visagino rajono meras Erlandas Galaguz.
„Šiai minutei turime tik ,,AstraZeneca“ 210 dozių, bet pirmadienį išskiepysime, yra suregistruoti visi asmenys“, – pasakoja pirminės sveikatos priežiūros centro vadovė Edita Urbonienė.
Tiesa, komunikacijos ekspertas Andrius Šuminas tikina, kad tokia premjerės skiepų kampanija tautinių mažumų regionuose pavėluota – ją reikėjo vykdyti anksčiau.
„Tikrai buvo galima ankščiau daryti. Tai būtų galima kalbėti ne tik apie premjerę, bet ir apie skirtingų valdžios atstovų, ministerijų dėmesį regionams. Ir išskirtinį dėmesį būtent tiems regionams, nes įvairių tyrimų rezultatai rodė, kad yra problematiška situacija tuose regionuose ir mes tą akivaizdžiai matome“, – teigia A. Šuminas.
O Kaune vakcinavimo centras nedirbs nei savaitgalį, nei pirmadienį, mat čia jau yra išnaudotos visos šią savaitę gautos vakcinos – 8 tūkstančiai dozių.
„Pastarosiomis savaitėmis, kai vakcinuodavome po 16 tūkst. gyventojų, dirbom apie 50 procentų pajėgumu. O dabar kiekiai vakcinos tokie, kad turime stabdyti darbą“, – kalbėjo Ekstremalių situacijų ir operacijų valdymo centro vadovas Paulius Keras.
Kol Kaunas ilsėsis, Vilnius bandys pasivyti laikinąją sostinę. Vilnius jau pakvietė registruotis skiepui 55erių metų amžiaus žmones ir nuo Covid-19 jie pradėti skiepyti dar šiandien:
„Galvoju, reikia pasiskiepyti, kad būtų lengviau. Turiu seną tėvelį, kurį reikia prižiūrėti tai bus ir jam gerai.“
„Taip, norėjau, laukiau. Gavau patvirtinimą, kad galiu skiepytis ir iš karto užsiregistravau.“
„Džiaugiuosi, kad turiu tokią galimybę.“
Skiepų maratonui įsibėgėjant, naujienas apie vakcinaciją turi ir vakcinų gamintojai. Farmacijos bendrovės „Pfizer“ vadovas jau pranešė, kad greičiausiai žmonėms reikės ir trečios skiepo nuo koronaviruso dozės. Pasak onkoimunologo Mariaus Striogos, papildomos vakcinos greičiausiai prireiks po 6 mėnesių nuo antros dozės.
„Pfizer" vakcinos apsauga išlieka pakankama 91,3 proc. po antros dozės 6 mėnesius ir panašu, kad po 6 mėnesių ne vėliau, ko gero, reikės. Nes imuninis atsakas prie visus koronavirusus nėra ilgalaikis“, – sako onkoimunologas Marius Strioga.
Paspartinus vakcinacijos tempus Lietuvoje bent viena vakcinos doze jau pavyko paskiepyti beveik kas penktą šalies gyventoją. Vyresnių nei 65 metų amžiaus gyventojų paskiepyta daugiau kaip pusė – 53 procentai.