REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praūžus šventėms, tautiečiai skuba atsikratyti Kalėdų eglutėmis, keniais, ar pušų šakomis. Vieni medžius meta į tvarkytojų specialiai įrengtas vietas, o kiti prieš pat Tris Karalius eglutes veža ne bet kur, o zoologijos sodo gyventojams.

Praūžus šventėms, tautiečiai skuba atsikratyti Kalėdų eglutėmis, keniais, ar pušų šakomis. Vieni medžius meta į tvarkytojų specialiai įrengtas vietas, o kiti prieš pat Tris Karalius eglutes veža ne bet kur, o zoologijos sodo gyventojams.

REKLAMA

Nors pastarojo šeimininkai prašo to nedaryti – klaidinga manyti, kad Kalėdų medis gyvūnams yra maistas – tai veikiau saldainis ar žaislas retkarčiais pagaląsti dantis ar ragus.

Trijų Karalių šventė dar tik penktadienį, bet jos išvakarėse dažnas jau suskubo atsisveikinti su žiemos šventėmis ir jų simboliu – Kalėdų eglute.

Nupuoštu keniu jau mėgaujasi Klaipėdos zoologijos sodo gyventojai – mėlynieji ožiai. Kenis tinkamas, nes jo spygliai minkšti. O štai jeigu tai būtų eglė – juos domintų tik medžio žievė.

Kaip sako zoologijos sodo vadovas, žaliaskarės nėra gyvūnų delikatesas, net ne maistas, veikiau žaisliukas. Ir klaidinga manyti, kad ožiams, arkliams, lamoms, kupranugariams ar kitiems žolėdžiams tai gyvybiškai svarbus skanėstas: „Jiems reikia minkšto spyglio ir tada eglė čia gali pragulėti du mėnesius. Ji čia yra tik kaip pražaidimas. Tai su ragais pasikasyti, pamėtyti. Tai čia tas pats, kaip vaikui duoti du kibirus saldainių ir sakyti, kad o, čia jam maistas. Jis suvalgys dešimt, o tie du kibirai stovės.“

REKLAMA
REKLAMA

Tad gyvūnams žaliaskares veža nebent seni zoologijos sodo bičiuliai, jau įpratę taip atsisveikinti su Kalėdų medžiu. Visų kitų lankytojų zoologijos sodo šeimininkai prašo to nedaryti. Mat tai tampa papildomu galvos skausmu.

REKLAMA

„Nes jų nei į malką, jas šakas reikia pjaustyti, turime tokių bėdų, kurios nereikalingos. Tai va kiek mums šiemet atvežė 20–30, tai mes jas išmetėm po voljerus, kad turėtų žaidimą“, – kalba Klaipėdos zoologijos sodo vadovas Edvardas Legeckas.

Egles ar kenius geriau vežti į specialias jų surinkimo vietas. Kiekvienas miestas jau tokias turi. Štai Vilnius šiemet įrengė apie šimtą tokių vietų. Kaip sako valdininkai, ten, kur žmonėms patogiau atnešti šaką ar eglutę. Prie konteinerio, kaip būdavę senais laikais, eglutės ar net šakos, palikti negalima.

REKLAMA
REKLAMA

„Draudžiame palikti kur papuola tas eglutes. Negalima palikti prie konteinerių, negalima dėti į mišrių atliekų konteinerį, o reikia nešti į eglučių surinkimo vietas. Kadangi gresia baudos“, – teigia Vilniaus savivaldybės atstovė Evilin Lubienė.

O baudos gali siekti net iki 600 eurų. Ir šiemet, kaip niekada, savivaldybės žada akylai stebėti ir pažeidėjus baus jau ne pagrūmojimu, o realia bauda. Atnešus Kalėdų medžius į joms surinkti skirtą vietą, taip pat reikia žinoti kelis svarbius dalykus.

Savivaldybės atstovai sako, net ir atnešus eglutę į atliekų surinkimo aikštelę, maiše jos palikti negalima. Būtina šakas išimti ir išmesti. Ir ant eglučių negalima palikti žaisliukų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu turite eglutę vazoninę ir matote, kad jos neišeis persodinti, tai prašau ištraukti tą eglutę ir nešti į tas vietas. Negalima su vazonu nešti į eglučių surinkimo vietą“, – teigia E. Lubienė.

Eglutes priima ir stambių atliekų aikštelės. Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro vadovas sako laukiantys ne tik kirstų žaliaskarių ir ne tik uoliai išrūšiuoto plastiko eglučių. Tie, kas neturi kur laikyti gyvų, vazoninių eglių, ir nelauks, kol Vilniuje toliau bus sodinamas kalėdinių eglių parkas, kaip tai buvo daroma pernai pavasarį, ir planuojama tradiciją tęsti šiemet, jas gali palikti stambiagabaričių atliekų aikštelėse.„Mes ketiname panaudoti atliekų tvarkymo infrastruktūros įrenginiuose, pasodinti atliekų surinkimo aikštelėse, didžiųjų gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Galbūt surasti vietos ir sąvartyne“, – tvirtina centro vadovas Tomas Vaitkevičius.

Centras pernai surinko apie dvi tonas tokių eglučių. O štai Vilniaus savivaldybė skelbia pernai surinkusi vienuolika tūkstančių kubų žaliaskarių. Ir jos buvo panaudotos biokurui, dalis atsidūrė žaliųjų atliekų komposte. Tad panašus likimas jų laukia ir šiemet. O palikti egles tokiose vietose bus galima iki vasario 6-osios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų