• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Maskva repetuoja gegužės 9-osios paradą, ir tuo pačiu grasina Vakarams. Virš Raudonosios aikštės – pirmą kartą per daugiau nei dešimtmetį skries Putino vadinamasis „Paskutinio teismo dienos“ lėktuvas, iš kurio jis gali valdyti šalį branduolinio karo atveju.

Maskva repetuoja gegužės 9-osios paradą, ir tuo pačiu grasina Vakarams. Virš Raudonosios aikštės – pirmą kartą per daugiau nei dešimtmetį skries Putino vadinamasis „Paskutinio teismo dienos“ lėktuvas, iš kurio jis gali valdyti šalį branduolinio karo atveju.

REKLAMA

Iki fašistinės šventės Putinas stengiasi sutriuškinti ir Mariupolio gynėjus. Skelbiama, kad okupantai jau prasiveržė į gamyklos teritoriją ir tęsia įnirtingą šturmą. Iš gamyklos ištrūkę pirmieji civiliai pasakoja, kaip rusų kariai neleido jiems ištrūkti, ir kodėl jų kelionė truko net tris dienas. Paaiškėjo ir kur atsidūrė dar keli šimtai karo pradžioje Rusijos deportuotų mariupoliečių. 

Ne tik karinio parado repeticija su rusų fašizmo simboliais, bet tuo pačiu ir dar vienas grasinimas Vakarams. Išskirtinį vaizdą virš Maskvos išvydo rusai – dangų skrodžia ne tik įprastai gegužės 9-ąją Kremliaus demonstruojami strateginiai bombonešiai ir naikintuvai, bet ir orlaivis. Du naikintuvai Mig-29 lydi lėktuvą Il-80. Tiesa, geriau jis žinomas „Paskutiniojo teismo dienos“ lėktuvo vardu. Tai orlaivis, iš kurio karą Ukrainoje užviręs Putinas galėtų valdyti šalį, jei konvencinis karas virstų branduoliniu.

REKLAMA
REKLAMA

Lėktuvo pasirodymas repeticijoje patvirtina, kad jis neabejotinai dalyvaus ir parade gegužės 9-ąją. O tai būtų pirmas toks jo pasirodymas nuo 2010-ųjų metų. Neabejojama, kad dėl sankcijų ir Vakarų ginkluotės Ukrainoje piktas Putinas taip siųs branduolinio karo grėsmės žinią į Vakarus.

REKLAMA

Iki kruvinos šventės Putinas, matyt, dar bando susidoroti ir su Mariupolio gynėjais. Ukrainiečiai skelbia, kad per įnirtingą okupantų šturmą prarado ryšį su „Azovstal“ teritoriją ginančiais kariais. Pastarieji dar spėjo pasidalinti išskirtiniais kadrais, kaip jų bastionas atrodo po nuolatinio okupantų bombardavimo. Ukrainos spauda skelbia, esą priešams pavyko prasiveržti į gamyklos teritoriją.

O Kremlius toliau neapsisprendžia, ką sakyti. Vėl neigia šturmuojantis gamyklą, nors rodo, kad tai daro. Televizorių ekranuose kartu su Ukrainoje pabuvojusiu ir vos sviedinių išvengusiu generalinio štabo vadu pasirodęs Putino karo ministras Šoigu meluoja, esą Rusija visuomet leido civiliams palikti „Azovstal“ gamyklą.

REKLAMA
REKLAMA

„Vadovaujantis ginkluotųjų pajėgų auščiausiojo vado nurodymu: likę kovotojai „Azovstal“ teritorijoje – patikimai užblokuoti. Nacionalistai  pakartotinus raginimus išleisti civilius iš sudėti ginklus, garantuojant gyvybių išsaugojimą ir orų elgesį pagal tarptautinę teisę – jie ignoravo“, – sako S. Šoigu.

Kremliaus melą demaskuoja iš „Azovstal“ ištrūkę žmonės: „Jie sakė: jei norite, eikite. Rizikuojate savo gyvybe. Ir mes ėjome. Tiesa, mūsų šeima ėjo vieną kartą. Nuėjome 100 metrų ir supratome, kad toliau nenueisime. Jūs nesuvokiate, kaip baisu. Kai sėdi slėptuvėje, drėgname rūsyje, o jis visas pašoka. Ir taip siūbuoja.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Zaporižią pasiekę 100 iš gamyklos evakuotų civilių vos sulaiko ašaras. Sako, kad okupantai juos vežiojo ratais. Kelionė į Zaporižią truko tris dienas: „Žinote, viena mergina sakė: reikia versti naują gyvenimo puslapį. O aš nenoriu. Mano gyvenimo puslapiai buvo tokie švarūs, šviesūs. Noriu grįžti į savo puslapius.“

O moterys tikisi, kad iš gamyklos išsigelbės ir jų vyrai, broliai ir sūnūs – teritoriją ginantys kariai: „Mano brolis tikras didvyris. Laukiu jo namie gyvo ir sveiko.“

REKLAMA

„Žinoma darysime viską, kad išgelbėtume iš Mariupolio ir „Azovstal“ visus mūsų žmones. Tai sudėtinga. Bet mums reikalingi visi, kas ten yra – ir civiliai, ir kariai“, – kalba V. Zelenskis.

Įkaitais miestiečius okupantai laiko ir užimtose Mariupolio teritorijose. Štai pagyvenusi pora pasakoja, kaip su jais elgiasi žudikai:

„Na, maisto davinių gauname. Sakė ateiti ketvirtadienį ar penktadienį. Čia mano žmona.“

„Anksčiau dar rodė dėmesį, o dabar nebe. Eini pas juos – išvaro. Sako: sėdėkite ir laukite komisijos. Išsiųsime jus į Krasnodarą. Ko aš ten važiuosiu į Krasnodarą?“

REKLAMA

Atvirai sako deportuosiantys juos į Rusiją: „Norėčiau grįžti į Ukrainą pas šeimą. Du broliai gyvena Ivano-Frankivsko srityje.“

Išvežti žmonės iš Mariupolio atsidūrė ir Rusijoje

Beje, paaiškėjo likimas vienos 300 mariupoliečių grupės, kurią okupantai jau anksčiau deportavo. Ukrainiečiai atsidūrė Vladivostoke – už 7000 km nuo Mariupolio, pasaulio pakrašty – Vrangelio gyvenvietėje. Be dokumentų ir pinigų. Iš ten juos žada paskirstyti į kitus Rusijos miestus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lvive vakar vakare vėl atskriejo okupantų raketos. Iš viso 6-ios, bet 2 pavyko numušti miesto oro gynybos sistemai. Rusai nusitaikė į miesto elektros tiekimo sistemą. Raketos apgadino ir kone 60 pastatų mieste.

„Smogė trims pastotėms. Jau yra elektros tiekimo sutrikimų. Sužeisti du žmonės, jiems teikiama pagalba“, – teigia Lvivo meras Andriy Sadovyi.

O Charkive okupantai subombardavo miesto parką ir jame esančią žaidimų ir poilsio zoną. Jei rusai matytų kas vyksta Ukrainoje, gal taip nesistebėtų girdėdami dažnėjančius sprogimus Rusijoje.

REKLAMA

Naktį vėl pokšėjo Belgorode. Panašu, kad rusai ir vėl ne vietoje mėto nuorūkas. Žemutinio Naugardo srityje užsiliepsnojo didelė Chemijos cisterna. Rusai vis labiau jaučia karą ir savo šalyje.

Didžiulis gaisras jau antrą dieną liepsnoja ir Makejevkoje prie Donecko – okupantų kontroliuojamoje Ukrainos teritorijoje. Liepsnoja naftos bazė – okupantai turės mažiau degalų.

Vakarų žvalgyba skelbia, kad okupantai sutelkė net 22 BTG prie Iziumo ir planuoja didelį prasiveržimą. Permetė ten sunkiųjų minosvaidžių „Tiulpan“ ir raketų sistemų „Smerč“.

REKLAMA

Bet nesnaudžia ir ukrainiečiai. Ten pat prie Iziumo sunaikino kelias dešimtis okupantų technikos vienetų. Ir giriasi sėkmingomis kontratakomis kitose šalies vietose. Pentagonas sako, kad Ukrainiečiai jau sėkmingai naudoja galingas amerikietiškas haubicas ir kitą ginkluotę.

O prieštankinių ginklų „Javelin“ gamykloje Alabamoje apsilankęs JAV prezidentas papasakojo, kokie svarbūs šie ginklai Ukrainai.

„Net girdėjau, kad Ukrainos tėvai – ir tai ne juokas – vadina savo naujagimius Javelin ar Javelina“, – kalba J. Bidenas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Amerikiečiai jau perdavė Ukrainai 5500 Javelin sistemų ir žada dar daugiau, tereikia patvirtinti naują 33 mlrd. dolerių paramos paketą.

Vakarai daugiau karinės paramos žada ir Moldovai, kurios separatistinėje Padniestrėje kaista atmosfera. Rusų generolai jau minėjo norintys užkariauti visą pietinę Ukrainą iki pat Padniestrės. Pranešama, kad Kremliaus remiamame regione esantys rusų kariai šiomis dienomis paskelbė apie visišką karinę parengtį.

Netikėtas didelio mąsto pratybas pradėjo ir Baltarusijos diktatoriaus Lukašenkos kariauna. Pastarasis, beje, giriasi vakar telefonų kalbėjęs su Putinu. Lukašenkos gynybos ministerija skelbia, kad pratybos kaimyninėms šalims grėsmės nekelia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų