naujienų portalas tv3.lt

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš Rugsėjo 1-ąją Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kviečia skųsti jai mokyklas, diskriminuojančias vaikus dėl lyties tapatybės. Ji paskelbė, kad mokyklinių uniformų skirstymas į mergaitiškas ir berniukiškas yra diskriminacinis, o berniukams turėtų būti leista į mokyklą eiti su sijonais.

Prieš Rugsėjo 1-ąją Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba kviečia skųsti jai mokyklas, diskriminuojančias vaikus dėl lyties tapatybės. Ji paskelbė, kad mokyklinių uniformų skirstymas į mergaitiškas ir berniukiškas yra diskriminacinis, o berniukams turėtų būti leista į mokyklą eiti su sijonais.

REKLAMA

Reakcijos įvairios – liberalioji Vilniaus valdžia, kurios mokyklos formaliai vaikus iki šiol taip diskriminavo, sako taisykles keisianti. O Vilniaus rajonas atkerta, kad tai tik įtampos kurstymas visuomenėje ir tokiems siūlymams nenusileis.

Antakalnio progimnazijoje Vilniuje mokytojai ir tėvai jau ruošiasi rytojaus šventei, o pirmo aukšto fojė pakabintos ir mokyklinės uniformos. Tiesa, tik viršutinės jos dalys – mokyklos vadovas sako, kad ką vaikai vilksis, kaip apatinę drabužių dalį, – jų apsisprendimas.

„Mes prašome laikytis bendro etiketo, kad apatinė dalis neblaškytų vaikams mokytis ir leistų susitelkti į mokymosi procesą“, – sako Antakalnio progimnazijos direktorius Tomas Jankūnas.

REKLAMA

Tiesa, internete mokyklos uniformos aprašyme nurodyta, kad reikia dėvėti kelnes, o mergaitės dar papildomai gali rinktis apsivilkti ir sijonus.

„Čia gal kažkoks senas variantas, galbūt, arba kaip rekomendacija pateikta“, – kalba T. Jankūnas.

REKLAMA

Vis tik mokyklinės uniformos atkreipė Lygių galimybių kontrolierės tarnybos dėmesį. Įstaiga išplatino viešą priminimą, kad mokykloms nurodyti kokios uniformos yra mergaitiškos, o kokios berniukiškos — diskriminacija.

„Atsižvelgiant tuo pačiu į tėvų ir vaikų interesus, rekomendacija tiesiog, jeigu yra tvirtinama privaloma uniforma, ją padaryti kuo įtraukesnę. Kad nereikėtų įtvirtinti tų stereotipų, kad mergaitės būtinai su sijonu, šiaip dar atsižvelgiant ir į klimato juostą, kurioje esame, ne visada tikrai praktiška apranga žiemą, ar berniukai visą laiką būtinai kelnes, kad turėtų dėvėti“, – teigia Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė.

REKLAMA

Didžioji dalis mokyklų yra pasitvirtinusios savo uniformų dėvėjimo taisykles, nurodo ir kokie drabužiai sudaro uniformą. Ir dažniausiai išskiria lytis – mergaitėms nurodo sijonus ir kelnes, o berniukams lieka tik kelnės. Anot kontrolierės Sabatauskaitės, berniukus mokyklos diskriminuoja jei nesudaro galimybės ateiti į pamokas su sijonais.

„Kai kurie tėvai akivaizdžiai nori turėti galimybę pasirinkti ir užtikrinti vaikams galimybę pasirinkti, tai tiesiog kvietimas mokykloms užtikrinti tą įtraukesnę aplinką ir atsižvelgti, kad visų vaikų lyties raiška, ar tuo pačiu ir lytinė tapatybė gali būti skirtinga“, – tvirtina B. Sabatauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Nors kontrolierė sako, kad tai tik galimybė rinktis, ką vaikams dėvėti, bet žmonės išgirdę, kad berniukams turi būti leista į mokyklą eiti su sijonais, juokiasi:

„Ne, jokiu būdu. — Kodėl? — Eikit, jokiu būdu, ne ne, net nesakysiu daugiau.“

„Šortus galima būtų nešioti, jeigu karšta. — O sijonus? — O sijonus gal ne. Netinka prie veido.“

„Pas mus neįprasta, Škotijoje tautinis rūbas tie sijonai, vyrai nešioja, o pas mus šito vargiai, labai vargiai, šito nebus.“

REKLAMA

„Jūs juokaujat, turbūt.“

„Tai, kad jie nemoka nešioti, mes su pėdkelnėm einam, o ką jie užsidės? Pėdkelnės vyriškos bus.“

Antakalnio progimnazijos vadovas nesijuokia, bet sako problemos nematantis, – kol kas niekas nesiskundė, kad dėl uniformos patirtų diskriminaciją. Ir pateikė pavyzdį, kad papokštauti sumanę berniukai jau buvo atėję į pamokas su suknelėmis. Ir problemos dėl to nekilo.

„Man atrodo, kad tikrai nėra labai aktuali ir tikrai daugiau panašu, kad dirbtinai keliama“, – sako T. Jankūnas.

REKLAMA

„Jeigu kilo toks klausimas, jį galima apsvarstyti, bet jeigu priimtas mokykloje sprendimas, kad mergaitės turi dėvėti tokią ir tokią uniformą, o berniukai turi dėvėti tokią ir kitokią, tai kodėl gi ne? Nes tai buvo vidinis mokyklos susitarimas“, – kalba moksleivių mama Jurgita.

Dauguma šalies mokyklų pavaldžios savivaldybėms. Štai Vilniaus valdžia, kuriai vadovauja už LGBT teises aktyviai pasisakanti Laisvės partija, sako kad per dvi kadencijas valdžioje to nesutvarkė, nes tiesiog nežinojo – jokių skundų nesulaukė. Bet dabar pasitaisys.

REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai mokyklų vadovams, kurie iš esmės turi teisę tai spręsti, rekomenduojame peržiūrėti lygių galimybių principu, skatiname šią kultūrą lygių galimybių ir tikrai turėtų gebėti tėveliai pasirinkti, kaip vaikas nori būti apsirengęs mokykloje. — Net jei berniukas norės ir su sijonu eiti? — Šiuo atveju tai yra teisė pasirinkti“, – tikina Vilniaus mero patarėjų grupės vadovė Ieva Dirmaitė.

Sostinės valdžia sako per bendrus susitikimus su mokyklų vadovais, nurodysianti jiems pataisyti taisykles. Bet visai kitoks požiūris Vilniaus rajono savivaldybėje. Toje pačioje, kurioje prieš kelioliką metų taryba priėmė Kristaus karaliaus intronizacijos – valdžios perleidimo Dievui aktą. Jie vadovautis kontrolierės rekomendacijomis nesiruošia.

REKLAMA

„Vertiname, kad Lygių galimybių kontrolierius be reikalo kursto įtampas, iš tikrųjų, nėra tokios problemos, apskritai nebuvo pasiūlymų, kad berniukai mokyklose dėvėtų sijonus. Ir tikrai Vilniaus rajone žmonės yra tikintys, vadovaujasi krikščioniškomis vertybėmis ir nepriims, manau, tokių siūlymų“, – sako Vilniaus r. savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Albertas Narvoišas.

„Vertimo, priešingai, negu kas nors nori interpretuoti, kaip tik tame nėra. O siūlymas leisti galimybę pasirinkti“, – sako B. Sabatauskaitė.

Lygių galimybių kontrolierės tarnyba sako kiekvienos mokyklos taisyklių netikrinsianti, bet laukia skundų iš gyventojų. Jeigu bus nustatyta diskriminacinė tvarka dėl uniformų, mokykloms siųs rekomendacijas, nors teoriškai gali skirti ir baudą nuo 40-ies iki 560-ies eurų.

Tai vyrai vaikus lai gimdo,kad irgi nebūtų diskriminacios.....idiotizmas visiškas....
Siūlyčiau šio sprendimo autoriams pasitikrinti psichikos svekatą ...
Ot kas per pyderastyja
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų