Lietuvoje pradedama tirti gyventojus: aiškinamasi, kokią žalą padarė padangų gamyklos gaisras Alytuje

Lietuvoje nuo šiandien pradėti tirti gyventojai, dėl spalio mėnesį degusios padangų gamyklos Alytuje. Bus tiriami ne tik alytiškiai, bet ir vilniečiai, net klaipiediečiai. Taip pat specialistai tirs pragaištingame gaisre dirbusius ugniagesius. Tik štai ne visi tuo džiaugiasi ir ne visi tiki tokio tyrimo reikalingumu.

Mat tik nedidelė dalis alytiškių, kurie kvėpavo nuodingais dūmais, patenka į programą. O papuls ir tie, kurie nieko bendro su gaisru neturi.

Gaisras Alytaus padangų perdirbimo gamykloje įsiplieskė praeitų metų spalio viduryje. Net dvi savaites į aplinką smelkėsi nuodingos medžiagos. Tiek truko, kol gaisrą pavyko visiškai suvaldyti. Alytiškiai gaisrą prisimena su siaubu.

(6 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Sveikatos tyrimai po gaisro Alytuje

Prabėgus 8 mėnesiams po ekologinės katastrofos Sveikatos apsaugos ministerijos iniciatyva šiandien pradėtas išsamus gyventojų sveikatos patikrinimas. Į didžiulį nuodingą gaisrą išgyvenusį Alytų iš Vilniaus atvažiavo specialistai.

Jie laukia atvykstančių gyventojų iš Alytaus miesto ir rajono, kurie nori išsitirti sveikatą – ar organizme nėra kenksmingų medžiagų po gaisro. Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos atstovas sako, kad žmonių organizme bus ieškoma labai sveikatai pavojingų medžiagų.

„Tai patvarūs organiniai teršalai, dioksinai furanai, policikliniai armatiniai angliavandeniliai ir metalai“, – sako Laboratorijos atstovas Virginijus Keturka.

Specialistai Alytuje dirbs tris dienas. Antplūdžio nėra, nes tik šimtas žmonių turi galimybę pasitikrinti: 35 iš miesto ir 65 iš Alytaus rajono. Juos visus išrinko kompiuteris. Nacionalinės sveikatos priežiūros laboratorijos atstovas sako, kad į tyrimo programą greičiausiai pateko ir tie, kurie nieko bendro su gaisru neturi.

„Galėjo taip atsitikti. Žmonės buvo parenkami atsitiktine tvarka, per gyventojų registrą. Nustatyta tvarka tokia atsitiktinė atranka pagal tam tikrus kriterijus“, – pasakoja V. Keturka.

REKLAMA

Atsitiktinai išrinktiems gyventojams buvo išsiuntinėti laiškai, kad jie gali atvykti tikrintis sveikatos. Prievolės tai daryti nėra, tik jei pats žmogus nori. Alytiškiams visa tai kelia abejonių: žmonės mano, kad reikėjo tirti tik išskirtinai tuos, kurie dvi savaites kvėpavo nuodingais dūmais.

Nemažai Alytaus miesto ir rajono gyventojų po gaisro skundėsi suprastėjusia savijauta:

„Ir kosėjo labiau, ir kažkaip jautėsi ant palangės nuosėdos. Labai nežymios, bet buvo ir negalėjome lango atsidaryti.“

„Nelogiška. Geriau jau tuos prie pat, tai tuos reikia tirti.“

„Manyčiau, kad nesąžininga. Geriau būtų tiriami, kurie gyvena Miklusėnų rajone, ten kur pūtė dūmai.“

Tyrimų rezultatu abejoja ir Alytaus rajono meras. Jis irgi mano, kad į sveikatos tikrinimo programą reikėjo įtraukti tik tuos, kuriuos neišvengiamai palietė gaisras.

„Mes įsivaizdavome, kad tie žmonės iš tų mūsų pasiūlytų kaimų, kurie labiausiai paveikti to debesio tų dioksninų“, – teigia meras Algirdas Vrubliauskas.

Išsamus sveikatos patikrinimas bus atliktas ir šimtui ugniagesių gelbėtojų, kurie malšino padangų gaisrą. Taip pat bus tiriami Vilniaus, Kauno, Šiaulių ir net Klaipėdos gyventojai.

„Juos reikia palyginti su kuos nors, kas nebuvo toje teritorijoje, tai dėl to yra daroma ta vadinamoji lyginamoji analizė“, – kalbėjo Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. 

Sveikatos tyrimo programai skirta beveik 400 tūkstančių. O duomenys paaiškės tik po metų. Tiesa, į atranką patekę gyventojai savo sveikatos vertinimus galės sužinoti anksčiau – po kelių mėnesių.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų