Vilniaus rajone, ties Užtilčių kaimu, iš Baltarusijos į Lietuvą bėga trys nelegalūs migrantai. Sieną kirtusią trijulę pasieniečiai savo kameromis užfiksavo vakar po pietų. Vyrai toli nenubėga, juos greitai sučiumpa pareigūnai. Trys nelegalūs migrantai aiškina atvykę iš Irako, tačiau tapatybę patvirtinančius dokumentus turi tik vienas.
Vyrus pareigūnai nuvežė į Lavoriškių pasienio užkardą, kur jie pasiprašė prieglobsčio Lietuvoje. Nuo vakar iki šiandienos ryto pasieniečiai sučiupo 93-is tokius migrantus.
Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas Giedrius Mišutis sako: „Iš jų didžioji dauguma sulaikyta Varėnos rajone, taip pat Druskininkų savivaldybė, Ignalinos rajonas.“
Nuo metų pradžios pareigūnai iš viso sučiupo 1509 nelegalius migrantus. Dauguma jų, 679, pristatė piliečiais iš Irako, 196 iš Kongo, Kamerūno 114, 81 iš Gvinėjos. Toliau rikiuosi tokios valstybės: Iranas, Sirija, Baltarusija, Togas, Somalis.
Iš pusantro tūstančio pabėgėlių 800 pagal gautus prašymus suteikti prieglobstį yra suregistruoti Migracijos departamento duomenų bazėje. Daugiau nei pusė visų nelegalų – vyrai. Trečdalis – moterys. 30 procentų visų prieglobsčio prašytojų nepilnamečiai.
Valstybės sienos apsaugos tarnyba išskiria tendenciją, kad su šeimomis į Lietuvą dažniausiai atvyksta piliečiai iš Irako.
„Kur didžioji dalis yra Irako piliečiai, jie dažniausiai keliauja šeimomis. Abu tėvai ir vaikai. Vaikai ir nepilnamečiai, pasitaiko ir mažamečiai, ir netgi kūdikiai, kurie nešami ant rankų“, – sako G. Mišutis.
Lietuvos raudonasis kryžius šiuo metu ieško savanorių, galinčių kalbėti įvairiomis užsienio kalbomis ir padėti pabėgėliams.
„Dalis migrantų bus apgyvendinti regionuose, manom, kad tikrai reikia savanorių. Alytuje jau reikia“, – sako Lietuvos raudonojo kryžiaus atstovė Žydronė Lukšytė.
Raudonojo kryžiaus komanda ne tik aiškina nelegaliems migrantams, koks jų likimas laukia Lietuvoje, bet ir tenkina jų bazinius higienos poreikius, jei reikia suteikia medicininę pagalbą.
„Atvyko žmogus, kuris serga diabetu, turi insulino dozę vienai dienai. Savaitgalis, vadinasi, rytoj jau nebeturės. Arba žmogus susižeidęs koją, neturi ramentų, ir tokie paprasti dalykai, kaip skausmai galvų“, – sako Ž. Lukšytė.
Savivaldybių, kuriose laikinai apgyvendinti migrantai, gyventojai šiuo metu nesijaučia saugiai. Lazdijų rajone, Kapčiamiestyje, kur šiuo metu apgyvendintas 71 migrantas, miškuose uogas ir grybus renkančius žmones gąsdina nepažįstami asmenys.
Lazdijų rajono merė Ausma Miškinienė teigia: „Jie mato pasakoja, tiek skambindami trumpuoju telefono numeriu policijai, tiek mums apie pastebimus asmenis vaikščiojančius miškuose. Taip pat turime informacijos, kad į Kapčiamiesčio medelyną, kuris yra taipogi miškuose, greta Kapčiamiesčio atvykę dirbti ankstyvą rytą moterys yra pastebėję ne vieną grupę žmonių, kurie akivaizdu nėra vietiniai gyventojai.“
Lazdijų rajono savivaldybė piktinasi, kad Vyriausybė dirba per lėtai ir viliasi, kad Vidaus reikalų ministerija kuo greičiau iškraustys visus pabėgėlius iš jų patalpų.
„Savivaldybės savo žinioje turi dviejų tipų pastatus: tai mokyklos, ugdymo įstaigos, bibliotekos, švietimo centrai, kurie aktyviai veikia pagal savo paskirtį. Kitas spektras pastatų arba pardavinėjami aukcionuose, arba labai ilgą laiką nenaudojami. Čia ir dabar pasiūlyti pastatus, kuriuose būtų galima apgyvendinti nelegalius migrantus, kur būtų vanduo elektra, tualetas, net elementarios higienos sąlygos, tikrai reta savivaldybė gali“, – tvirtina A. Miškinienė.
Savivaldybių norai iš lėto pildosi. Valstybės nekilnojamąjį turtą kontroliuojantis Turto bankas pasiūlė daugiau nei 20 įvairių objektų visoje Lietuvoje, kurie galėtų tikti nelegalams apgyvendinti.
Konkretaus sąrašo pastatų, kol jie nėra įvertinti, valdžia neviešina, tačiau užsimena, kad sąrašuose buvusių profesinių mokyklų ir jų bendrabučių pastatai Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio regionuose. Visi pasiūlyti objektai didesni nei 1500 kvadratinių metrų ploto, dalis jų turi kiemus ir aplinkinę teritoriją.
Darbuojasi ir Lietuvos kariuomenė. Šimtai karių nuo šeštadienio pradės patruliuoti kartu pasieniečiais, nuo rytojaus pradės spygliuotos vielos tiesimo darbus.
„Visos priemonės yra skirtos tam, kad uždaryti šitą nelegalios migracijos, nes atgrasančios priemonės, parodymas, kad yra sunkiau įveikiama, netgi jei įveiksi šitą užkardą, vis tiek nieko neįgyvendinsi savo tikslų, kad ir kokius didelius pinigus būsi išleidęs“, – teigia Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Kitą savaitę Seimas svarstys įstatymų projektus, kurie turėtų tris kartus sutrumpinti prieglobsčio prašymų nagrinėjimą, tai leistų greičiau gražinti ekonominius migrantus į gimtąsias šalis.