Tačiau mūsų šalies Maisto ir veterinarijos tarnyba atsisako juos ištirti. Specialistai ramina – nėra pagrindo panikuoti, bet saugotis pataria.
Klaipėdos rajone gyvūnų globėjai, sulaukę išsigandusių gyventojų skambučių, rado leisgyvę katę.
„Jos buvo prie Žardės prūdo, ten, kur kažkada mes matėme nustipusių paukščių ir kur fiksuoti paukščių gripai buvo ir anksčiau. <...> Atvykę mes radome ir mirusią katę, taipogi paėmėme katę su neurologiniais simptomais, kad atrodo gyvūnas agonijoje, žinoma, gyvūnas neišgyveno, nes buvo per daug sudėtinga būklė“, – pasakoja „Nuaras“ vadovė Jurgita Gustaitienė.
Gyvūnų globėjai iš pradžių manė, kad gyvūnus nuodija koks piktadarys, bet tuomet atskriejo nerimo žinia iš Lenkijos.
„Dėl paukščių gripo katėms, ir atsiuntė pirmuosius pranešimus iš Lenkijos informacinių sistemų. <...> Ypatingai Gdankse, Gdynėj, ten kur daugiau vandens, kad buvo nustatyta katėms daugiau židinių“, – teigia J. Gustaitienė.
Kad kaimyninėje šalyje laboratorijos patvirtina pirmuosius šios pavojingos ligos atvejus jau skelbia ir Lietuvos Maisto ir veterinarijos tarnyba – lenkai ištyrė beveik pusšimtį kačių, paukščių gripą nustatė pusei.
„Lenkijos kolegos pranešė, kad buvo pastebėtas kačių gaišimas su tokiais neįprastesniais simptomais kaip kvėpavimo sutrikimas, epilepsijos priepuoliai ir panašiai. Ir laboratoriniais tyrimais buvo patvirtinti 24 atvejai tai yra paukščių gripo užsikrėtimo atvejai katėse“, – sako Maisto ir veterinarijos tarnybos atstovė Aistė Prielgauskaitė.
Tad gyvūnų globėjams kilo pagrįstų įtarimų, gal jų rastos nelaimėlės katės tapo pirmosiomis paukščių gripo aukomis Lietuvoje.
„Yra neurologiniai simptomai, atrodo, kad gyvūnas neadekvatus, sukasi vietoje, dreba, seilėjasi. <...> Kreipiausi į Maisto ir veterinarijos tarnybą, nusiunčiau vaizdo medžiagą, kurią turėjome, su klausimu ar nereiktų ištirti dėl paukščių gripo, tačiau iki šiol tos katės pas mus šaldiklyje taip ir guli sušaldytos, niekam kol kas neįdomu“, – teigia J. Gustaitienė.
Maisto ir veterinarijos tarnyba nuraminti visuomenę ir išsklaidyti abejonių nepanoro. Atsisakė atlikti tokius tyrimus, esą tam nėra pagrindo.
„Ten buvo rasta ne paukščių gripo židiniuose, ten rasti pavieniai atvejai ir vadovaudamiesi išaiškinimais, kad maža rizika, mes tų kačių netyrėme“, – tikina Klaipėdos departamento patarėjas Virginijus Valantinas.
V. Valantinas sako, vadovaujasi Europos maisto saugos agentūros rekomendacijomis ir atidžiai stebi aplinką.
„Kol kas nepastebėjome, kad būtų nustatytas didelis gaištamumas augintinių, kačių dėl paukščių gripo“, – teigia V.Valantinas.
O lenkai kaip reikiant sunerimę, saugo savo numylėtines murkles ir netgi atšaukia suplanuotas kačių parodas.
„Rugpjūčio mėnesį planuota paroda, Gdanske yra atšaukta. Aš turėjau ten teisėjauti, tai manau, kad sprendimas labai geras, reikėtų šiek tiek luktelėti juolab, kad tame regione ir buvo pagrindiniai židiniai“, – sako J. Gustaitienė.
Specialistai sako, kad mūsų šalyje pastaruoju metu aptinkami tik pavieniai nugaišę sparnuočiai, kuriems nustatomas paukščių gripas. Tad esą lietuvaičiams kol kas panikuoti nereikia, bet saugoti save ir mylimus keturkojus augintinius – būtina.
„Nesilankyti paukščių gripo vietovėse su gyvūnais, kačių neleisti į lauką, prižiūrėti jų buvimą ten, nepamiršti vakcinuoti ir, žinoma, vengti šerti žalia neaiškios kilmės mėsa, ypač paukštiena“, – patarimus dalina A. Prielgauskaitė.
Per pastaruosius šešerius metus Lietuvoje paukščių gripas buvo nustatytas beveik 1100 nugaišusių laukinių paukščių, o dėl išplitusio užkrato teko sunaikinti pustrečio tūkstančio sparnuočių ūkiuose.
Plačiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.