REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Į Rusiją sekmadienį parskridusiam ir iš karto sulaikytam opozicionieriui Aleksejui Navalnui valdžia iškart surengė ir improvizuotą teismą – tiesiog policijos nuovadoje. Bet yra manančių, kad A. Navalnas yra ne opozicijos lyderis, o dar vienas Kremliaus projektas. Tad kaip yra iš tiesų?

Į Rusiją sekmadienį parskridusiam ir iš karto sulaikytam opozicionieriui Aleksejui Navalnui valdžia iškart surengė ir improvizuotą teismą – tiesiog policijos nuovadoje. Bet yra manančių, kad A. Navalnas yra ne opozicijos lyderis, o dar vienas Kremliaus projektas. Tad kaip yra iš tiesų?

REKLAMA

Apie tai – portalo tv3.lt laidos „Dienos pjūvis“ pokalbis su politologu Vyčiu Jurkoniu ir Vilniaus analizės instituto vyr. analitiku Mariumi Laurinavičiumi.

Kodėl Aleksejus Navalnas grįžo į Rusiją? Žmogus, nuodytas praėjusią vasarą, puikiai žino, kad gali būti ne tik suimtas, nuteistas, bet ir dar kartą bandoma jį nužudyti.

V. Jurkonis: Manau, kad yra keletas priežasčių. Viena – akivaizdi, kad neseniai buvo padarytas nepriklausomas tyrimas, rodantis visas nunuodijimo aplinkybes ir kad prie to yra tiesiogiai prisidėję Kremliaus režimo bendrininkai ir pareigūnai. Kitas dalykas yra artėjantys „rinkimai“ į Dūmą ir aš manau, kad Navalno komanda jau ne vienerius metus dirba ties tuo vadinamu „sumanaus balsavimo“ projektu ir turbūt, nepaisant visų rizikų, buvo nuspręsta, kad dabar arba niekada. Buvo bandoma būti Kremliaus priešakyje ir statyti juos į labai nepatogią padėtį.

REKLAMA
REKLAMA

M. Laurinavičius: Tvirtų atsakymų neturiu, bet keliu klausimus, kurie mano galva yra svarbūs. Pirmiausia, man labai keistai atrodo Navalno heroizavimas, ypač čia, Lietuvoje, ypač žinant kas jis iš tikro yra, žinant jo labai įsimintiną frazę Gruzijos karo metu, kai jis sakė, kad labiausiai norėtų gruzinus užmėtyti sparnuotomis raketomis. Tai tas heroizavimas man kelia klausimų, bet kelia klausimų ir pats grįžimas. Čia su Vyčiu nesutiksiu – manau, kad jokios įtakos Rusijai Navalnas neturi ir turėti negali. Rinkimų Rusijoje nėra ir tai reikia pripažinti, todėl įsivaizdavimas, kad štai Navalnas kažkaip kažką pasieks per rinkimus, mano galva, yra visiškai iš paralelinės realybės. Kiek režimas jam leis, jeigu leis, tiek jis ir galės padaryti. Mano įsitikinimu, tai ne Navalnas diktuoja kažkokias taisykles, bet atvirkščiai – Navalnas yra Kremliaus žaidimo dalis, o kodėl jis to žaidimo dalimi nori būti, man labai sunku pasakyti.

REKLAMA

Kas leidžia manyti, kad Navalnas nėra tikrasis opozicijos atstovas, o juo bandoma pasinaudoti?

M. Laurinavičius: Pradėkime nuo to, kas vyksta šiuo metu. Vienas iš klausimų yra labai paprastas: o kodėl Navalnui grįžus ir neva Kremliui jo taip bijant, pats Kremlius padeda jam skleisti tą žinią, telkti žmones? Toje improvizuotoje teismo salėje Navalnui niekas netrukdė, atvirkščiai – teisėjai tylėjo, apsauga nieko nedarė, o Navalnas bent penkias minutes kreipėsi įvairiausiais būdais, ragino eiti į gatves, surengė improvizuotą mitingą teismo salėje ir tai buvo transliuojama per visus kanalus. Ar mes įsivaizduojame, kad tas režimas, kuris neleidžia prie Navalno net advokatų, kurie nedaug ką gali pakeisti, tuo pačiu kita ranka leidžia daryti mitingą teismo salėje? Ir tokių klausimų daugėja.

REKLAMA
REKLAMA

Ponas Mariau, teko skaityti, kad teigiate, jog Navalnas gali būti finansuojamas Kremliaus oligarchų, kurie yra tiesiogiai susiję su pačiu Putinu.

M. Laurinavičius: Aš remiuosi ne kokiais gandais ar sąmokslo teorijomis, o tikra informacija, kuri yra patvirtina net ir paties Navalno. Su „Alfa Group“ susiję oligarchai iš tiesų finansavo Navalną bent jau praeityje. Dabartinis Navalno atstovas Londone ponas Ašurkovas yra tų struktūrų išaugintas žmogus. Galim pakalbėti apie pačią logistinę operaciją, kai Navalnas buvo išskraidintas į Vokietiją. Tai finansavo žmonės, kurie praeityje buvo apskritai režimo dalis, dabar neva gyvena Jungtinėse Valstijose, bet ta jų pseudo-opozicija režimui baigėsi tuo, kad jie yra ne tik įleidžiami į Rusiją, bet ir dalyvauja bendruose renginiuose su režimo atstovais Maskvoje. Rusijoje daug dalykų vyksta šešėliuose, Kremlius yra nevienalytis ir daugybės niuansų, kalbant apie Navalną, reikėtų nepamiršti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai kam Kremliui diskredituoti save?

M. Laurinavičius: Vienas iš variantų yra, kad Kremlius kuria naujus lyderius, jei reikėtų režimo transformacijos. Akivaizdu, kad pagrindinis šio nusikaltimo tikslas buvo tikrai ne nužudyti Navalną. Pagrindinis tikslas buvo visam pasauliui parodyti, kad jie dar kartą panaudojo cheminį ginklą opozicijos lyderio pašalinimui.

Visą laidos „Dienos pjūvis“ pokalbį žiūrėkite siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

Aktualijų laidą „Dienos pjūvis“ žiūrėkite kiekvieną darbo dieną 14 val. portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. 

Straipsnis parengtas pagal portalo tv3.lt laidą „Dienos pjūvis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų