REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seime – nauji siūlymai padėti nuo infliacijos kenčiantiems senjorams. Štai biudžeto ir finansų komitetas siūlo žmonėms nuo 65 metų bent už kompensuojamuosius vaistus visiškai panaikinti priemokas. Tokios naujienos pensininkus bent kiek paguodžia, tačiau pensijon išėję jaunesni ir taip pat sunkiai galą su galu suduriantys senjorai jau įžvelgia neteisybę, mat lengvata pasinaudoti dar negalės. 

Seime – nauji siūlymai padėti nuo infliacijos kenčiantiems senjorams. Štai biudžeto ir finansų komitetas siūlo žmonėms nuo 65 metų bent už kompensuojamuosius vaistus visiškai panaikinti priemokas. Tokios naujienos pensininkus bent kiek paguodžia, tačiau pensijon išėję jaunesni ir taip pat sunkiai galą su galu suduriantys senjorai jau įžvelgia neteisybę, mat lengvata pasinaudoti dar negalės. 

REKLAMA

Jiems antrina ir pacientų organizacijos, reikalaudamos dar ir skubiai taisyti kompensuojamųjų vaistų sąrašą, kadangi už daugybę pernai buvusių kompensuojamų vaistų tenka mokėti visą kainą.

Panevėžietė Danutė piniginėje ieško nuolaidų kortelės, kad bent kiek pigiau nusipirktų vaistų. Septyniasdešimtmetė moteris pasakoja priversta taupyti maistui, kad galėtų susimokėti už vaistus.

REKLAMA
REKLAMA

„Be vaistų nepasieisi, jei skirti, būtini. Pagal mūsų pensininkų pajamas, gaunamas lėšas tikrai brangu. Kai daugiau reikia, ne vienos rūšies, tai išvis prie kylančių kainų. Viskas gi kils, ne tik vaistai, kur maistas dar“, – kalba senjorė Danutė.

REKLAMA

Įsigydama net ir kompensuojamuosius vaistus moteris turi prisimokėti, mat jai dar nėra 75 metų, kuomet kompensuojamieji vaistai jai taps nemokami.

„Geriau kuo anksčiau kompensuotų, jei žmogui yra bėda. Ne maisto papildas, vaistas, reikia gi gydytis“, – tikina Danutė.

Ir daugiau panevėžiečių senjorų vaistinėje skundžiasi, kad siaučiant infliacijai vis sunkiau sudurti galą su galu:

„Pensijos mažos, vos vaistams užtenka.“

„Maistas, komunaliniai, viskas susideda, o be vaistų – reikalingi kaip oras.“

„Nebūtinai 65, yra žmonėms ir 50 ir dar anksčiau visokių ligų yra. O vaistai labai labai brangūs.“

REKLAMA
REKLAMA

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas siūlo 65 metų sulaukusiems senjorams valstybės lėšomis dengti priemoką už kompensuojamus vaistus. Dabar ji kompensuojama tik dešimtmečiu vyresniems – nuo 75-erių metų. Sprendimą plėsti kompensuojamųjų vaistų lengvatą Seimo komitete parėmė tiek valdančiųjų, tiek ir opozicijos atstovai.

Prezidento siūlymui padalinti visiems senjorams po 100 eurų nepritaręs komiteto pirmininkas konservatorius Mykolas Majauskas tikina, esą jo siūlymas kompensuoti senjorams dalį vaistų yra taiklesnis.

„Išėjus į  pensiją žmonių pajamos krenta daugiau nei dvigubai. Poreikis socialinių paslaugų, socialinių paslaugų, vaistų neišvengiamai su amžiumi auga“, – teigia M. Majauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau kai kurie opozicijos atstovai Majausko siūlyme įžvelgia diskriminaciją, kadangi dalis senjorų kompensacijomis negalės pasinaudoti, mat į pensiją šiuo metu vyrai išeina 64 su puse, o moterys dar anksčiau – 63 su puse metų.

„Nesąžininga, amžiaus ribą teisingiausia surišti su pensinio amžiaus pradžia. Teisingiausia. Dabar 75 metai, siūloma 65 metai, bet žmogui sunkiausia tada, kai nustoja dirbti, pereina į pensijos gavimą, tada pajamos ženkliai krenta“, – sako Seimo narys, „valstietis“ Valius Ąžuolas.

„Seimas priėmė pakeitimus, kurie sudarė prielaidas vaistų kainoms ir priemokoms augti. Turbūt pamatė valdantieji, kad priemokos vyresnio amžiaus žmonėms nepakeliamos“, – svarsto buvęs ministras Aurelijus Veryga.

REKLAMA

Pacientų organizacijos taip pat valdantiesiems priekaištauja, kad šiemet iš kompensuojamųjų vaistų kainyno buvo pašalinta daugybė senjorams pernai kompensuotų vaistų. Dabar žmonės už juos priversti mokėti visą kainą – tad ir siūlomas amžiaus ankstinimas jiems nepadės – sąraše nesantiem medikamentams nebus taikomas.

„Širdies ligos, daugiausia žmonių serga ir prostatos, astmos kai kurių vaistų nebeliko kainyne. Jei žmogus nori tęsti gydymą prieš 3 mėnesius paskirtais vaistais, jis turi mokėti pilną kainą. Pirmiausia reikia tai sutvarkyti“, – kalba pacientų atstovė Vida Augustinienė.

Biudžeto ir finansų komiteto nariai skelbia siekiantys, kad kompensuojamųjų vaistų nemokamai gautų 65 metų sulaukę senjorai kuo greičiau, pvz., jau nuo liepos mėnesio, kai valdantieji planuoja įsigaliosiant pakoreguotą valstybės biudžetą. Tačiau tokio greito kompensuojamųjų vaistų tvarkos pakeitimo vyriausybės nariai dar negali pažadėti.

REKLAMA

„Nesu susipažinus, nieko negirdėjau, negaliu komentuoti, reikia pirma pasižiūrėti, ką jis ten pasiūlė“, – komentuoja finansų ministrė Gintarė Skaistė.

„Šiuo metu kol kas diskusijos, bet nėra sprendimų, negalėčiau atsakyti“, – sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Dabar paciento priemoką už kompensuojamus vaistus valstybė padengia tik atskiroms žmonių grupėms, įskaitant nepasiturinčius, neįgalius ir vyresnius nei 75 metų gyventojus. Jei amžiaus kartelė būtų nuleista 10 metų, nemokamus kompensuojamus vaistus galėtų gauti 200 tūkst. žmonių, dabar neturinčių tokios teisės, o iš valstybės biudžeto kompensacijoms prireiktų papildomų 7 milijonų eurų.

Plačiau, apie tai, kam būtų skiriami nemokami kompensuojamieji vaistai, kviečiame žiūrėti reportaže:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų