REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Savaitės viduryje dar mėgavęsi vasariška šiluma šiomis dienomis jau traukiame šiltesnius drabužius. Ar orai ir toliau vės, ar šiluma šį rudenį dar sugrįš, laidoje „Dienos komentaras“ atsakė klimatologas Arūnas Bukantis.

Savaitės viduryje dar mėgavęsi vasariška šiluma šiomis dienomis jau traukiame šiltesnius drabužius. Ar orai ir toliau vės, ar šiluma šį rudenį dar sugrįš, laidoje „Dienos komentaras“ atsakė klimatologas Arūnas Bukantis.

REKLAMA

Ar jau baigėsi šiluma ir toliau tik vės?

Reikia pasakyti, kad tokiu laiku – rugsėjo viduryje – tokia temperatūra ir turėtų būti – dieną 18–20 laipsnių, o naktį apie 5, tai yra tipiška temperatūra.

O prieš tai turėjome stiprią šilumos anomaliją – 2–3 laipsniais buvo viršyta daugiametė temperatūra ir meteorologinė vasara dar iki šiol nesibaigė.

Turime taisyklę ar ribą, kad vidutinė temperatūra yra 15 laipsnių, jei ji yra žemesnė, tai viskas – prasidėjo ruduo. Kol kas ji buvo aukštesnė, tik šios dienos temperatūra bus apie 14–15 laipsnių.

Šią savaitę temperatūra dieną būdavo apie 20 laipsnių. Ar taip dabar ir laikysis?

Kol kas šaltesni, vėsesnį orai laikysis tik šiandien ir gal šeštadienį, bet sekmadienį temperatūra pradės kilti ir šiluma grįžta gana stipri – dienomis bus vėl ir 20, kai kur ir 25 laipsniai, bus ir šiltesnės naktys.

REKLAMA
REKLAMA

Paradoksalu, kad kalbame apie šiltesnes naktis, nors artėja rugsėjo pabaiga. Naktimis bus 10–15, o pajūryje net 18.

Ši naktis dar bus vėsi, netgi šalnų galima sulaukti Rytų Lietuvoje. Kadangi artėja lygiadienis, šiemet jis yra rugsėjo 23 d., tada temperatūros amplitudės išauga – naktimis būna vėsiau, o dienomis dar šilčiau, jei pasitaiko reikiama atmosferos cirkuliacija.

REKLAMA

O ji bus būtent tokia, kad į Lietuvą plūs šiluma. Ir nuo savaitgalio mes pateksime į anticiklono vakarinę dalį ir vėl pradės plisti šiluma iš pietų ir netgi naktys bus šiltesnės.

Kiek laiko tai truks?

Pagal dabartinius modelius skaičiuojant, tai turėtų trukti mažiausiai 10 dienų – bus viena pertraukėlė su lietaus išsiveržimu apie rugsėjo 20 d., o po to šiluma dienomis netgi visai solidi – iki 25 laipsnių.

Prisiminkime, kad tai yra rugsėjo pabaiga – tai labai stipri šilumos banga ir ji tęsis gana ilgai. Yra požymių, kad šiltas bus ir rugsėjo trečiasis dešimtadienis.

REKLAMA
REKLAMA

O kokios naujienos grybautojams – ar bus lietaus?

Sausi miškai ir lietus, kuris per Lietuvą pralėkė vakar ir užvakar, palaistė tik Žemaitijoje, o kitur iškrito tik po 2–4 mm lietaus. Tai miškams nedaro jokio poveikio ir grybautojams tai nėra geros naujienos, jei ateina saulėti ir šilti orai.

Tokiu būdu sausringumo ir gaisringumo situacija nepagėrės. Gaisrų pavojus artimiausiomis dienomis didės.

Ar galime tikėtis, kad bobų vasara ateis spalį?

Spalis irgi prognozuojamas šiltesnis už daugiametį vidurkį, netgi 1–2 laipsniais, bet bobų vasara kaip reiškinys gali būti pripažintas tik po lygiadienio – pačioje rugsėjo pabaigoje ar spalio mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirmiausia turime sulaukti, kada pasibaigs tikroji meteorologinė vasara. Astronominė baigiasi per lygiadienį, o meteorologinę pamatysime – tikriausiai ji tęsis ne vieną dieną. Po atvėsimų ir ilgesnės vėsesnės pertraukos bus galima laukti ir ieškoti bobų vasaros.

Kokie orai laukia spalį ir lapkritį, sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų