Kauno klinikų Kraujo centro vadovė rodo pustuštes lentynas, sparčiai senka taip reikalingos ligoniams kraujo atsargos. O kai kurių kraujo grupių belikę vos keli maišeliai. Donorų skaičius sumažėjo kone 4 kartus – jei anksčiau per dieną ateidavo apie 70 donorų, dabar užsuka vos apie 20.
„Situacija yra labai grėsminga ir tas tęsiasi jau apie porą savaičių, ir matome, kad atvejų skaičius nemažėja, mūsų donorai serga, todėl jau kreipiamės į visuomenę“, – teigė Kauno klinikų Kraujo centro vadovė Diana Remeikienė.
Vieni praeiviai sako taip ir neprisiruošiantys paaukoti kraujo, kiti gi tikina anksčiau davę ne kartą, dabar negalintys dėl ligų:
„Vis planuoju, tikrai. – O kodėl nesat davęs? – Laiko neatrandu tam.“
„Esu 16 kartų, bet paskutinį kartą armijoj, iš rankos į ranką, netgi buvo toks ekstremalus atvejis.“
„Dučiau, bet negaliu, nes esu geltos nešiotoja.“
„Ne, nes turiu autoimuninę ligą ir negaliu.“
Medikai įvardija ir didžiausią problemą – keblu paruošti ir trombocitus, kurių reikia pacientams.
„Trombocitai galioja tik kelias dienas ir mes jų atsargų sukaupti negalime, tarkim, šiandien mums reikia 20 donorų vien tik 0 kraujo grupės, kad patenkint tik šios dienos trombocitų poreikį, tai čia situacija dar sudėtingesnė“, – sako D. Remeikienė.
O gydytojai sako, kad kartais vienam pacientui tenka supilti kone visą per dieną donorų paaukotą kraują – šią savaitę tai išgelbėjo ir operuoto 65 metų ligonio gyvybę. Vyrui užako kraujagyslės, prasidėjo gangrena.
„Vėliau komplikavosi, kad buvo nepraeinamos kraujagyslės, dvi neefektyvios operacijos, tada jis atvežtas pas mus, operuotas pakartotinai, išsivystė infekcija, infekcija pragraužė kraujagyslę, jis užkraujavo. Tada perpiltas kraujas, stabdytas. Jis grąžintas iš ano pasaulio“, – pasakoja Kraujagyslių chirurgijos skyriaus vadovas Linas Velička.
Medikai nuogąstauja, jei situacija nesikeis, teks stabdyti planines operacijas. Ypač sunerimę nėščiąsias ir gimdyves priimantys skyriai, mat čia nutinka itin daug dramatiškų atvejų.
„Mūsų gimdyvės kraujuoja labai greitai, ir nukraujavimas gali būti iki 1,5 litro per 10 minučių, turime reaguoti labai greitai, nes pasaulyje per metus miršta 130 tūkstančių nėščių ir gimdyvių nuo nukraujavimo“, – sako Akušerijos skyriaus vadovė Meilė Minkauskienė.
Per metus vien Kauno klinikoms reikia apie 8 tūkstančių litrų donorinio kraujo.