Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota

Lietuvos maisto prekių parduotuvėse – tragikomiška situacija. Daugelis mažesnes pajamas gaunančių pirkėjų čia vaikščioja kaip muziejuje, nes akyse brangstančios maisto prekės – sunkiai nebeįkandami eksponatai. O ekspertai geresnių laikų kol kas nežada. Panašu, kad maisto kainos rekordiškai kils iki pat naujų metų.

Apie šią situaciją plačiau domėjosi laidos „Karštai su tv3.lt“ žurnalistai.

„Vieną dieną ateini ir stebiesi – taigi, va, ką tik buvau gal prieš dvi ar tris dienas, jau padidėjo“, – tikino brangstančio maisto nebeįperkanti pensininkė Milda.

„Kasdien (brangsta – red. past.). Nueini, tai 5, tai 10 centų, o kitur tai išvis kaip reikiant pabrangę“, – tikino pirkėja Regina.

Vilnietė Jadvyga gauna labai kuklią pensiją. O sumokėjus mokesčius lieka vos 100 eurų prasimaitinti. Ar įsivaizduojate gyvenimą su tokia pinigų suma, kai per dieną maistui gali skirti vos tris eurus?

„Jeigu už butą reikės sumokėti, tai kiek ten liks? Vaistų irgi reikia reikalingų... Kažkaip tai kombinuoju“, – pasakojo 265 eurus pensijos gaunanti vilnietė Jadvyga.

Maistas tik brangs

Tačiau kaip ant mielių kylančios kainos – tik pradžia. Prekybininkai net neslepia, kad maisto kainų augimo lenktynėse netrukus įjungs aukščiausią pavarą.

„Iš tikrųjų šiandien dienai daugelis prekybininkų palaiko iš savęs einamiausių prekių tas kainas ir neleidžia joms pakilti, bet ilgai to laikymo aš abejoju, ar bebus“, – teigė prekybos tinklo „Norfa“ savininkas Dainius Dundulis.

Ūkininkas Juozas Beinoras stebisi, nes jam tai niekas už pieną, mėsą ir grūdus daugiau nemoka, o dalis kaltės dėl kylančių maisto kainų kažkodėl nurašoma gamintojams ir tiekėjams.

REKLAMA
REKLAMA

„Aš tai nesuprantu, kas čia yra? Mums už pieną tai niekas nežada nei kelt. Aš auginu ir karvutės pieną turiu, ir jautukus priduodu į kombinatą, tai niekas nebrangsta! Kaip moka 12-16 centų, taip ir moka“, – tikino Širvintų rajono ūkininkas Juozas Beinoras.

Kai kurie lietuviai kainų kilimui ruošiasi labai paprastai – tiesiog nebevalgys ir gyvens dietos režimu.

„O ką daryti? Žmogus gi valgo kiekvieną dieną, tai nori ar nenori, bet kažko reikės atsisakyti“, – tikino maisto pirkėja Regina.

Jau tuoj nebeturės kitos išeities

Jau dabar maisto prekių lentynose galime stebėti kainas, kokių nebuvo per visą nepriklausomos Lietuvos istoriją. Tai yra pasiekimas, kuriuo daugeliui, greičiausiai, norisi ne džiaugtis, o jį apraudoti.

„Plius minus 2008 metų kainų lygis tikrai jau yra, galbūt kai kurios kainos yra pralenkusios. Mes šiuo metu gyvename rekordinių kainų laikotarpyje“, – aiškino „Norfa“ vadovas.

„Oi, nenoriu net galvoti. Dabar su 20 eurų dabar gali tą krepšelį ant vieno piršto atsinešti. Kas ten gali būti? Sviestas, pienas, grietinė, duona, nes dabar duona irgi gerokai pabrangusi. O ką daugiau?“, – teigė Regina.

Kainas neva augina ir augins visa grandinė priežasčių. Brangstantys energetiniai ištekliai, darbo jėga. Tačiau, pasirodo, kainos gali kilti ir dėl to, kad žmonės mažiau pirks.

„Iš tikrųjų žmonės lyg pradėjo taupyti pinigus, kas nėra gerai ekonomikai, nes tuo atveju žmonės mažiau ateina į parduotuves, mažiau nuperka, mažiau gamybininkai gauna pinigų. Jeigu ilgą laikotarpį mums pirkėjų pritrūks, tuo atveju mes nebeturėsime kitos išeities kaip pakelti kainas“, – tikino D. Dundulis.

REKLAMA
REKLAMA

Koks maistas brangs labiausiai?

Smarkiai brangs ir taip pabrangusios bulvės, duona, o kava gali netrukus tapti daug kam neįkandama preke kaip sovietmečiu, kai ją išgalėdavo gurkšnoti tik kolūkių pirmininkai ir liaudies deputatai, o paprasti žmogeliai nebent per šventes. Ir tai – pagamintos iš skrudintų miežių.

„Brangsta prekės, kurias reikia vežti iš toli, dėl sutrūkinėjusių tiekimo grandinių. Kava, arbata, į šokoladą pamažėl eina brangimas, yra labai didelis brangimas bulvėse 70 procentų, juodoje duonoje irgi beveik 70 procentų. Taip stipriai pabrango aliejus“, – aiškino „Pricer.lt“ maisto krypties vadovas Petras Čepkauskas.

Kainų analitikai ragina žmones jau dabar galvoti, kaip reikės gyventi žiemos metu, kai didelę dalį pajamų suvalgys šildymas ir elektra. Nes už pigias kainas ir visuotines akcijas tikrai niekas maisto nebedalins.

„Turime tokią situaciją, kad kainos pradeda savo augimo etapą ir aš manyčiau, kad tas stiprus kainų augimas truks iki pas naujų metų. Mes pamatysime ganėtinai įspūdingą kainų šuolį“, – neramino P. Čepkauskas.

Šiuo metu beveik 600 tūkst. žmonių Lietuvoje gyvena žemiau skurdo ribos. Tai reiškia, kad net penktadaliui gyventojų jau dabar trūksta pinigų prasimaitinti. Tikėtina, kad dėl maisto kainų augimo šis skaičius netrukus smarkiai šoks į naujas aukštumas.

Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19:30 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

Gairės:

Rašyti komentarą...
I
Ignas
2021-10-23 17:01:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kainas pakelsit zmones nepirks tu produktu brangiu data galiojimas pasibaiks ir ismesit ta maista. Lietuviai i Lenkija vaziuos
Atsakyti
-18

K
Kostas
2021-10-23 16:52:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Davė valia spekuliantam ką bulves iš Afrikos vežamos nejuokinkit???
Atsakyti
-24

A
Arvydas
2021-10-23 17:11:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
Koncervatoriai
Atsakyti
-30

SKAITYTI KOMENTARUS (327)
I Ignas 2021-10-23 17:01:22
Kainas pakelsit zmones nepirks tu produktu brangiu data galiojimas pasibaiks ir ismesit ta maista. Lietuviai i Lenkija vaziuos
Atsakyti
-18
K Kostas 2021-10-23 16:52:49
Davė valia spekuliantam ką bulves iš Afrikos vežamos nejuokinkit???
Atsakyti
-24
A Arvydas 2021-10-23 17:11:07
Koncervatoriai
Atsakyti
-30
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
toliau skaitykite
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų