Imunologė: liktumėme nesuprasti, jeigu karantinas Lietuvoje liktų toks griežtas

Ilgiau nei 2 mėnesius trunkantis karantinas Lietuvoje gali būti nutrauktas. Tokią žinią šiandien šalies gyventojams pranešė premjeras Saulius Skvernelis. Anot jo, karantinas galėtų baigtis kartu su pavasariu birželio 1-ąją dieną, tiesa, su viena sąlyga. Tuo metu sostinėje Žirmūnų mikrorajone daugėja naujų koronaviruso atvejų, Covid-19 infekcija nustatyta dar dviems prekybos centro „Rimi" darbuotojams, greito maisto restorane „McDonald’s.“

Karantinas Lietuvoje prasidėjo kovo 16-ą dieną. Ilgiau nei 2 mėnesius šalies gyventojai taikstosi su reikalavimais, kurie mažina tikimybę užsikrėsti koronavirusu. Tiesa, žmonių elgesį varžančios taisykles kiekvieną savaitę švelnėja. Šiandien premjeras Saulius Skvernelis net prakalbo apie galimą karantino nutraukimą.

„Jeigu mes turėsime galimybes tam tikrą mūsų visuomenės, žmonių saugumą užtikrinti be šito režimo, tai galimas variantas, kad gali likti ekstremali situacija“, – sako Saulius Skvernelis.

Anot Skvernelio, jei tendencijos Lietuvoje nesikeis ir masinio viruso plitimo bus išvengta, birželio 1-ąją į šalį grįžtų ne tik vasara, bet ir gyvenimas be karantino. Tiesa, teisinis šio režimo nutraukimas gali sukelti įvairiausių problemų. Mat, kartu su karantinu dingtų ir dalis pagalbos priemonių, išmokos už prastovas, biuleteniai tėvams. Neaišku ir kaip toliau atrodytų priverstinis gyventojų izoliavimas.

„Tie, kas labai agituoja, kad kuo greičiau baigtumėme karantiną, pasibaigus karantinus toks socialinės apsaugos priemonės, jos irgi turės baigtis, jos irgi turės baigtis“, – pasakoja S. Skvernelis.

„Suprantu visuomenės susidirginimą. Pats tas žodis kelia tam tikrą susidirginimą ir nepasitenkinimą, bet supraskim, kad karantinas tai yra tam tikras specialus režimas būtent infekcijų kontrolei. Dėl to jis yra svarbus. Dėl asmenų izoliacijos, dėl kitų dalykų, kurie negali būti taikomi būti taikomi vien tik dėl ekstremalios situacijos“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

REKLAMA

Tik po teisininkų vertinimo paaiškės, ar Lietuva gali sėkmingai kovoti su Covid-19-a infekcija be karantino. Nuo to priklausys ir Vyriausybės sprendimas dėl šio režimo pratęsimo. Aurelijus Veryga rytoj ministrų kabinetui pristatys ir kitas idėjas. Rytoj bus diskutuojama dėl renginių viduje ir išorėje, koks galėtų būti galimas dalyvių skaičiaus. Gali būti, kad renginiuose žmonės bus skaičiuojami ne tūkstančiais, o šimtais. Taip pat bus svarstomi tolimesnių skrydžių atnaujinimo klausimai. Šiuos sprendimus imunologai vertinai pozityviai.

„Ligos atvejų nedaugėja dramatiškai ir kitos šalys taip pat daro karantino švelninimus. Tai mes liktumėme nesuprasti, jeigu liktų karantinas toks griežtas. Jeigu galvotumėme apie šitą virusą kaip apie sezoninį, tai būtent vasaros laikas yra tas laikas, kada būtų galima atsisakyti galbūt visai karantino. Nors karantinas švelninamas, pavojai niekur nedingsta. Šiandien oficialiai patvirtinta dar viena, 6o-oji mirtis nuo koronaviruso“, – kalbėjo imunologė Aurelija Žvirblienė.

Sostinėje Žirmūnų mikrorajone daugėja užsikrėtusiųjų koronavirusu. Naujas infekcijos atvejis aptiktas Kareivių gatvėje įsikūrusiame greito maisto restorane „McDonald’s.“

„McDonald’s" Kareivių gatvėje. Yra nustatytas naujas koronaviruso atvejis. Susirgo darbuotojas, pirminiais duomenimis, šis asmuo paskutinį kartą darbe buvo gegužės 9-ą dieną“, – sako Visuomenės sveikatos centro atstovė Ginreta Megelinskienė.

 „McDonald’s“ šiuo metu uždarytas, pirminiais duomenimis, serga ir darbuotojo šeimos nariai. Tame pačiame mikrorajone įsikūrusiame „Rimi“ prekybos centre, taip pat daugėja užsikrėtusiųjų. Covid-19-a infekcija nustatyta jau 4-eims darbuotojams. Visi jie tiesioginių kontaktų su parduotuvės klientais esą neturėjo. Visuomenės sveikatos specialistai priduria, kad visus ligos atvejus sostinėje sieja glaudūs ryšiai.

REKLAMA

„Panašu, kad atvejis Kareivių „McDonald’s“ yra susijęs. Ne tik šeiminis židinys, bet panašu, kad jis yra susijęs ir su Vilniaus miesto klinikine ligonine, tai gali būti, kad tie nauji atvejai, yra susiję esamais židiniais“, – pasakoja G. Megelinskienė.

Visuomenės sveikatos centro atstovai šiandien kreipėsi į prokurorus dėl galimų infekcijų kontrolės pažeidimų Vilniaus klinikinėje ligoninėje. Esą Antakalnio ligoninėje buvo neatskirti karščiuojančių ir kitų pacientų srautai, nesudarytos atskiros medicinos personalo komandos, netinkamai dėvimos asmens apsaugos priemones, skyriuose rasta nelengvai dezinfekuojamų paviršių.

„Priekaištai dėl rankenos gali atrodyti juokingi, bet jeigu tą rankeną paliečia 50-imt žmonių ir vienas iš jų yra užsikrėtęs Covid-19-a, ir vėliau tuos pirštus kiš į burną arba trins akis, bus ne smulkmena. Infekcijų valdyme kartais ir labai nedidelė smulkmena gali tapti lemtinga“, – teigia A. Veryga.

Anot sveikatos apsaugos ministerijos ir visuomenės sveikatos centro, ligoninė tinkamai nebendradarbiavo su specialistais todėl ir kreiptasi į prokuratūrą. Tiesa, ligoninės vadovas pristato kitokį įvykių scenarijų.

„Lygiai prieš 2 savaites visuomenės sveikatos centras atliko planinį patikrinimą ligoninėje pagal visus esančius klausimynus. Ir jokių priekaištų mums nebuvo išsakyta nei raštu, nei žodžiu. Jau prasidėjus židiniui, pradėjus plisti židiniui, praeitą savaitę atvyko dar kartą mus patikrinti, ir visus raštiškus nurodymus, kokius taisyti ir ką taisyti, mes gavo tik šiandien per pietus“, – kalbėjo ligoninės direktorius Narimantas Markevičius.

Vakar buvo fiksuota 15-a naujų Covid-19-a atvejų. Šis skaičius beveik 3 kartus didesnis nei užvakar, bei du kartus didesnis nei Šeštadienį. Bendras atvejų skaičius šoktelėjo iki 1562. Tiesa, bendra atvejų kreivė vis dar plokščia, tai rodo, kad didelių naujų atvejų šuolių Lietuvai išvengti pavyksta.

Lietuvoje jau atlikta daugiau nei 200-ai tūkstančių tyrimų dėl koronaviruso. Mirė 60-imt, pasveiko 1025-i žmonės.


Rašyti komentarą...
:
:(
2020-05-19 21:22:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
Užlinks vienas kitas senelis ir ką, bet tikrai mus supras pasaulis.
Atsakyti
-1

A
As
2020-05-19 21:20:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Maladec
Atsakyti
-1

D
Diana
2020-05-19 21:46:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Baikite tą cirką, nusibodo, tai 60 - čių diskriminacija, tai vėl dar kas, užtenka!!!
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų