REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gamtininkai ir gamtos mylėtojai įvairiuose šalies regionuose šventė paukščių sutiktuves. Į Lietuvą iš šiltų kraštų kasdien grįžta vis daugiau sparnuočių. Pempių jau pilni laukai. Vis daugiau žmonės mato ir gandrų.

Gamtininkai ir gamtos mylėtojai įvairiuose šalies regionuose šventė paukščių sutiktuves. Į Lietuvą iš šiltų kraštų kasdien grįžta vis daugiau sparnuočių. Pempių jau pilni laukai. Vis daugiau žmonės mato ir gandrų.

REKLAMA

Nuo 7 ryto gausus būrys gamtininkų ir gamtos mylėtojų važinėja po Dzūkijos ir Suvalkijos regionus ir stebi, kokie gi paukščiai jau sugrįžo iš šiltų kraštų. Amalvo polderis, netoli Marijampolės – ši vieta gamtininkų labai vertinama ir įtraukta į Žuvinto biosferos rezervato teritoriją.

„Labai daug gulbių, labai geras oras, labai džiaugiamės. Anksti kėlę, bet nesigailim. Gerai praleistas šeštadienis“, – sako Asta iš Marijampolės.

Rezervato ornitologas sako, kad yra sugrįžusių ir ankstyvam pavasariui neįprastų paukščių rūšių.

„Ir pilkosios, ir želmeninės žąsys, ir baltakaktės žąsys. Matėme šiek tiek ančių, pempių, netgi dirvinį sėjiką, kas neįprasta tokiu laiku. Gervių, žinoma“, – kalba ornitologas Arūnas Pranaitis.

REKLAMA
REKLAMA

O įspūdžių visiems keliauninkams – per akis. Šiose vietoje dabar labai daug pempių. Tai nuo seno Lietuvoje gyvenantis paukštis, tačiau nedažnam pavyksta jas pamatyti iš arti.

REKLAMA

„Bet pempes iš arti mačiau pirmą kartą. – Kaip įspūdis? – Labai patiko. Labai gražus paukštis Lietuvos, vienas gal iš gražesnių. Turtinga Lietuva gražiais paukščiais“, – tvirtina Jūratė iš Marijampolės.

Anot Žuvinto rezervato ornitotologo, Amalvos pelkės pavasariais tampa rojumi ne tik paukščiams, bet ir gamtininkams.

„Gamtininkams čia yra rojus. Ypatingai pavasarį, gal šiek tiek dar ankstoka. Bet po žąsų ir gulbių pasirodys tilvikiniai paukščiai, kartais čia peri net ir žuvėdros. Gamtiniu požiūriu, tai viena vertingiausių Žuvinto rezervato vietų“, – tikina A. Pranaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Pusdienį paukščių sutiktuvėms paskyrę žmonės sako, kad ne tik paukščių gausa, bet ir oras lepino. Nors pūtė šaltokas pavasarinis vėjas, užtat saulė viską kompensavo.

„Labai smagu jau pamatyti ir danguje, ir čia atvažiuoti išgirsti įdomių istorijų. Ką tik išgirdau, kad gervės buvo seniau labai baikščios, o dabar pripranta prie žmogaus ir dėl to jų daugėja. Tai man yra nauja informacija“, – sako Gintarė iš Vilniaus.

„Žąsų šiek tiek, gal bus daugiau. Gulbės giesmininkės, gervės, pempių jau matėsi. Gandrą irgi teko matyti jau. – Kuriame krašte? – Prie Elektrėnų, ties Elektrėnais“, – pasakoja Edmundas iš Vievio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kokie tau paukščiai labiausiai patinka? – Šiaip, visai gandrai patinka. Bet šiaip pelėdos ir apuokai“, – kalba Katrė iš Molėtų.

Vieta prie Amalvo ežero labai sekli ir tik laikinai užliejama. Anot ornitologų, dėl to ten labai gerai jaučiasi ką tik parskridę vandens paukščiai. Pilna maisto, teritorijos atviros ir saugios. Sovietmečiu ši teritorija buvo numelioruota ir vietoj šlapynių padaryti dirbami laukai.

Apie balandžio vidurį vanduo bus nuleistas į šalia esantį Amalvo ežerą ir pievomis galės naudotis ūkininkai. Tik jos vis mažiau tinkamos ūkinei veiklai: gamta aktyviai bando susigrąžinti tai, kas jai priklauso. Tad kasmet sausinti pievas vis sudėtingiau ir labai brangiai atsieina.

REKLAMA

„Suvaldyti tuos gamtinius procesus, ypač Amalvo polderį, yra labai sudėtinga. Dabar tie durpynai suslūgę, gerokai drėgnesnsi nei anksčiau. Elektros sąnaudos, kurių reikia išpumpuoti vandenį, yra tikrai didžiulės“, – aiškina A. Pranaitis.

Savaitės viduryje rezervato specialistai suskaičiavo rekordinį žąsų skaičių – vienu metu Žuvinto ežere nakvojo beveik 40 tūkstančių paukščių. Tiek jų niekada nėra buvę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų