REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Konservatoriai su Prezidentūra vis labiau nesutaria, o kadaise dėl neveiklumo kritikuotas Prezidentas Gitanas Nausėda dabar bando būti kuo aktyvesnis valdant pandemiją, tačiau konservatoriams tai jau nebepatinka. Kaip ir nepatinka jų pačių kadaise Prezidentui atiduota funkcija atstovauti Lietuvai tarp Europos lyderių – konservatoriai vis garsiau kalba, kad čia Nausėdą turėtų pakeisti Šimonytė.

Konservatoriai su Prezidentūra vis labiau nesutaria, o kadaise dėl neveiklumo kritikuotas Prezidentas Gitanas Nausėda dabar bando būti kuo aktyvesnis valdant pandemiją, tačiau konservatoriams tai jau nebepatinka. Kaip ir nepatinka jų pačių kadaise Prezidentui atiduota funkcija atstovauti Lietuvai tarp Europos lyderių – konservatoriai vis garsiau kalba, kad čia Nausėdą turėtų pakeisti Šimonytė.

REKLAMA

Politologai ir apžvalgininkai konstatuoja, kad Nausėda bando kopijuoti Grybauskaitę, tačiau tai ne visada pavyksta. Po Grybauskaitės sparnu galią auginę konservatoriai supranta, kad Nausėdos autoritetas visuomenėje ne toks, tad dabar bando perimti ir Prezidento įtaką sau.

Stipri Prezidentė Dalia Grybauskaitė dešiniesiems buvo naudinga. Ji pasibaigus kadencijoms Nausėdai perdavė rūmų raktą, bet ne savo išsikovotą vietą po saule. Tad Nausėdai vis dar tenka bandyti apginti pirmtakės nubrėžtas politinio veikimo ribas. O į jas pastaruoju metu aktyviai kėsinasi konservatoriai.

REKLAMA
REKLAMA

„Ne visą laiką, panašu, jam pavyksta nukopijuoti, atkartoti tai, ką sugebėdavo Dalia Grybauskaitė. Dabar, kai ponas Nausėda bando naudotis tomis taisyklėmis, kurios galiojo anksčiau, jau kyla nepasitenkinimas, erzelis – panašu, kad iš dabartinio šalies vadovo norima atimti kuo daugiau tų žaislų“, – sako apžvalgininkas Tadas Ignatavičius.

REKLAMA

Vienas iš žaislų – dalyvavimas Europos Vadovų Taryboje, o tuo pačiu ir žiniasklaidos bei visuomenės dėmesys. Premjeru esant Andriui Kubiliui, su Europos lyderiais bendrauti pradėjo Grybauskaitė. Ir konservatoriams tai tiko. Tačiau dabar jau prasidėjo kalbos ir svarstymai, kad Nausėdą Europos Vadovų Taryboje turėtų pakeisti Šimonytė.

„Dalios Grybauskaitės dviejų kadencijų metu lyg ir niekas nesikėsino į šį reikalą, dabar vėl klausimas yra iškeltas, dėl to, kad jis naudingas tam tikrai pusei, o, kaip žinia, nauda politikoje yra vienas iš svarbiausių kriterijų, kuris ragina politikus elgtis vienaip, ar kitaip“, – teigia politologė Rima Urbonaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Kritikos dėl neveiklumo sulaukęs Nausėda dabar bando būti aktyvus ir pandemijos suvaldymo klausimais. Jis net iškėlė tikslą iki Mindauginių paskiepyti 70 procentų visuomenės. Tačiau toks nurodymas Vyriausybei daug kam užkliuvo, kaip bandymas pasireklamuoti ir akibrokštas Šimonytės Vyriausybei.

„Prezidentas labai nori būti matomas kaip svarbiausias lyderis pandemijos valdyme, bet jis tai daro tik tada, kai negresia reali atsakomybė. Vienintelis kartas, kai Vyriausybė kvietė Prezidentą dalyvauti pandemijos valdyme, buvo Skverneliui kviečiant į pasitarimą dėl vakcinų pirkimo. Tai tada Prezidentas griežtai atsisakė tai daryti, nes tai nepriklauso pagal Konstituciją“, – pasakoja politologas Virgis Valentinavičius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet tie patys dešinieji su liberalais kritikavo jį dėl neveiklumo, kol Vyriausybėje sėdėjo Skvernelis.

„Dabar visi kritikuoja, kad jis veikia šitoje srityje. Tai ir vienu, ir kitu atveju jis kritikuojamas ne todėl, kad jis veikia, arba neveikia. O todėl, kad jisai, iš tikrųjų, tampa kritikos objektu, naudingu, arba labai lengvu kritikos objektu politiniams subjektams. Nes jis nėra jų sąjungininkas, ir jie nėra jo sąjungininkai. Štai, kur problema“, – aiškina politologas Lauras Bielinis.

O štai politologas Virgis Valentinavičius lygina skirtingas Vyriausybės vadovų reakcijas – pasak jo, Ingrida Šimonytė išlaiko labai neutralią poziciją.

REKLAMA

„Palyginti ramiai reaguoja į Prezidento bandymus pasidaryti sau viešųjų ryšių Vyriausybės sąskaita. Šitoje vietoje Saulius Skvernelis jau seniai būtų pasakęs, kad tai yra pakazūcha“, – sako V. Valentinavičius. 

Dėl to tampa neaišku – kas imasi lyderystės ir kas atsakingas už pandemijos suvaldymą.

„Nesupranti, ar yra iki galo pasiekiamas tas rezultatas ar ne, nes tiek viena, tiek kita pusė iki galo nieko neiškomunikuoja, apsikeičiama kartais ir tiesiog karikatūromis, tai man atrodo, kad mes turime užprogramuotą konfliktą, kuris po truputėlį auga, kaip sniego gniūžtė ridenama“, – komentuoja R. Urbonaitė. 

Prezidento galia slypi jo autoritete, tad konservatoriai Seime ketina jau narplioti ir Nausėdos vaidmenį, skiriant karinės kontržvalgybos, antrojo departamento vadovą. Nors Nausėda yra vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas, bet įstatymiškai tai — ministro reikalas.

REKLAMA

„Kaip žinia, valdančioji dauguma norėjo, kad Prezidentu būtų visai kitas asmuo ir todėl Nausėda jiems nėra tas, su kuriuo jie nori draugauti. Dar daugiau, jie tokiu būdu rengia pagrindą ateityje laimėti prezidentinę rungtį kitam asmeniui, tai yra dabartinei premjerei“, – paaiškinimus žeria L. Bielinis. 

O T. Ignatavičius sako, kad būtų naivu manyti, kad valdantieji nemėgins Gitanui Nausėdai apkarpyti „sparnų“.

„Jis pastaruoju metu neturi galimybių veikti savo kompetencijų ribose, todėl vis dažniau trypia Vyriausybės darželį“, – priduria jis. 

Nausėda buvo kritikuojamas ir kai Skvernelio Vyriausybėje greit palaimino kai kuriuos ministrus. Tačiau po to sulaukė kritikos, kad Šimonytės kabinetą filtruoja pernelyg ilgai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pirmas dvi savaites po Vyriausybės sudarymo ministrų kvietinėjimo dažnis neturėjo precedento. Vyriausybė turėjo dirbti savaitgaliais tam, kad ministrai turėtų laiko lankytis pas Prezidentą nežinia ko. Faktiškai vien tik tam, kad Prezidento patarėjai išeitų į viešumą ir kažką beprasmiško pasakytų“, – sako V. Valentinavičius.

Apsistumdymai ir galios žaidimai politinėje smėlio dėžėje tarp Prezidentūros, Vyriausybės ir Seimo panašu tik įgauna pagreitį. Dalis apžvalgininkų spėja, kad Nausėdai teks ieškoti užnugario iš kurios nors parlamentinės partijos. Tai padėtų sukurti rimtesnę atsvarą Vyriausybėje ir parlamente šeimininkaujantiems konservatoriams su liberalais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų