Ekspertai: moterys vis dažniau tampa priklausomos nuo raminamųjų ir alkoholio

Į įvairias priklausomybes įninka tiek vyrai, tiek moterys, tačiau pastebima tendencija, kad pastaraisiais metais vis daugiau moterų pasineria į alkoholizmo liūną arba tampa priklausomos nuo raminamųjų vaistų. 

Kaip moterys pasineria į priklausomybes ir kaip jas atpažinti, aiškinosi TV3 laida „Būk sveikas“. 

„Joms yra būdingas teleskopo fenomenas. Tai reiškia, kad moterys priklausomai pradeda elgtis vėliau, bet priklausomybė gilesnė joms išsivysto ankščiau. 

Jos daug vėliau kreipiasi pagalbos, nes moterys ir jų artimieji galvoja, kad jei moteris atlieka darbus, tarkime, nuveda vaikus į mokyklą, išverda valgyti, tai dažnai jos priklausomas elgesys nėra suvokiamas kaip problema“, – teigė Psichiatrijos klinikos gydytoja psichiatrė, psichoterapeutė Goda Tikniūtė. 

Priklausomybė, į kurią vis dažniau pasineria moterys, pagal žalą tiek žmogui, tiek visuomenei yra alkoholizmas. Ankščiau ši priklausomybė buvo traktuojama kaip vyrų priklausomybė, tačiau dabar pastebimi pasikeitimai. 

„Kažkada ta priklausomybė buvo labai vyriška ir tik maža dalis pacientų buvo moterys, tačiau dabar pasaulyje turime tendenciją, kad moterų daugėja ir tai vyksta jau kurį laiką“, – TV3 laidai „Būk sveikas“ sakė G. Tikniūtė. 

Problema – raminamieji vaistai

Šalia visų kitų psichiškai aktyvių medžiagų priklausomybių atsiranda ir labai didelė problema, kuri Lietuvoje ypač aktuali. Tai yra priklausomybė raminamiesiems vaistams. 

„Ši priklausomybė turi nemažą pavojų. Visų pirma, žmogus vartodamas vaistą galvoja, kad jis vartoja vaistą, jis negalvoja, kad jis vartoja narkotiką, tačiau ši medžiaga yra sukelianti rimtą priklausomybę ir jos abstinencijos reiškiniai yra labai ilgi ir sunkiai toleruojami“, – teigė psichiatrė.

Psichoterapeutės teigimu, šios priklausomybės atsisakyti yra labai sunku. 

„Žmogus gali dešimtmečiais vartoti raminamuosius vaistus ir aplinkiniai gali nelabai suprasti, kas vyksta su žmogumi“, – pasakojo G. Tikniūtė. 

REKLAMA

Kaip atpažinti priklausomybę ir padėti?

Apie priklausomybę signalizuoja elgesys, kada žmogus tai atlieka su dideliu noru ar potraukiu. 

„Jei kalbame apie priklausomybę, tai žmogus prieš atlikdamas tą veiksmą jaučia susijaudinimą ir atlikęs tą veiksmą – palengvėjimą. Taip pat formuojasi disforinės pykčio reakcijos, jei žmogus negauna, pavyzdžiui, išgerti ar lošti. 

Ir vien tik priklausomybėms būdingas fenomenas – abstinencijos sindromas. Tai reiškia, kad nutraukus vartojimą pasireiškia priešingi simptomai tam, dėl ko žmogus vartoja“, – teigė psichiatrė. 

Svarbu pastebėti, kada tam tikras žmogaus elgesys jo gyvenime ima dominuoti. Tai rodo, kad asmuo jau turi priklausomybę, tačiau ne visi momentai yra tinkami padėti žmogui. 

„Priklausomybė yra neigimo liga ir, kol žmogus gali neigti, kad jis turi problemų, jis neigs, nors mes visi aplinkui matysime, kad jis jų turi. Tačiau yra momentai, kada žmogus iš savo neigimo būsenos išeina, ir mes turėtume jais pasinaudoti“, – sakė G. Tikniūtė.

Kaip atrodo tokie momentai ieškokite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje. 

Laidą „Būk sveikas“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 10:30 per TV3 televiziją.

VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:

Straipsnis parengtas pagal TV3 laidą „Būk sveikas“.


Rašyti komentarą...
V
Vitalija
2021-03-14 19:09:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
Juk jieškot priežasties reik laiko,o laiko nėra.Nes už durų laukia 10,15 žmonių.Einama tada lengviausiu keliu ir reikės mažiau sukt galvos.Galima apseit ir be vaistų,bet žmonės nenori dirbt su savimi,sportuot.Geriau išgerti tabletę ir viskas.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų