Atšiaurus savaitgalis pareikalavo aukų: mirtinai sušalo ir savo kieme parkritę žmonės

Šalčiausias šios žiemos savaitgalis neapsiėjo be aukų. Mirtinai sušalo net aštuoni žmonės ir tik dalis jų – benamiai, kiti rasti savo namų kiemuose. Kaip visada, dažniausiai žmones spaudžiant šalčiui pražudo svaigalai. Medikai nelaimėlius vežė ir tiesiog iš gatvių, ir iš savo kiemų. O įlūžę į vandenį savaitgalį skendo ir žmonės, ir automobiliai.

Ligoninėse netrūksta ir tokių, kurie nušalo galūnes.

Tiesa, yra ir gražių istorijų – Kaune drąsus septyniolikmetis kadetas, išgirdęs pagalbos šauksmą, iš tvenkinio ištraukė trejais metais jaunesnę merginą.

„Ir policininkams sakiau, aš nekaltas, žmogui dar bambalį įdėjau į kišenę, sakiau, Vytuk, pareisi“, – deja, Vytukas neparėjo. Radviliškio rajono gyventojas Jonas demonstruoja, kaip su draugu šventė šeštadienį: „Va, su ta čierka gėrėm.“

(4 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Savaitgalis neapsiėjo be aukų

Sugėrovas namo išėjo apie ketvirtą ryto: „Atsisveikinom, bambaliuką ant kelionės įdėjau, išleidau žmogų, kaip priklauso.“

Tačiau ta kelionė spaudžiant 20-ies laipsnių šalčiui baigėsi vos už kelių šimtų metrų, netoli geležinkelio. Pasak Skėmių seniūnės, maždaug 60-ies vyriškis turėjo namus, dirbdavo viešuosius darbus ir slaugė neįgalią motiną.

„Atsakingai prižiūrėjo, visada apskalbta, valgyt padaryta. Ir pasigedo pati mama, kai vakare negrįžo Vytukas, pradėjo kaimynus kviesti, kur Vytukas. Kaip informavo, rado jį ryte einantį iš draugo namų nugriuvusį“, – sako Skėmių seniūnė Ingrida Glotkienė.

(6 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Marijampolėje mirtinai sušalo 53 m. vyras

Žvakelė dega ir Marijampolėje. Tiesiog pakelėje, kažkieno namų pašonėje, vyras pargriuvo ir nežinia kiek gulėjo irgi sekmadienį.

„Kvietimas, kad griovyje guli žmogus Marijampolės mieste. Atvykus konstatuota, kad pacientas miręs, tikriausiai sušalo“, – pasakoja Greitosios pagalbos stoties direktorius Alvydas Dirsė.

Medikai kasmet kartoja, kad alkoholis ir šaltis – mirtinas kokteilis. Išgėrę žmonės šalčio tiesiog nejaučia. Tačiau perspėjimus girdi ne visi. Naktį į sekmadienį vietomis spaudė net 27 laipsnių šaltis ir vien šį savaitgalį nuo jo, įtariama, mirė aštuoni tautiečiai. Dar apie vieną mirtinai sušalusį žmogų Bendrasis pagalbos centras pranešimą gavo šiandien.

REKLAMA

„Situacija tikrai liūdna. Vieni žmonės buvo benamiai, bet dalis žmonių rasti savo namų kiemuose“, – teigia Bendrojo pagalbos centro atstovė Vilma Juozevičiūtė.

Žmonės nušalo galūnes, į medikus kreipiasi po kelių savaičių

Dar per 30 žmonių smarkiai sušalo arba nušalo galūnes. Vienas panevėžietis, nejausdamas, kokia temperatūra lauke, vien su kojinėmis sugebėjo pėsčias nueiti tris ar keturis kilometrus.

„Tiesiog tas vyras buvo neblaivus ir gal iškart nepajuto to šalčio. Ir tik grįžęs į namus pajuto, kad labai gelia kojas“, – kalbėjo V. Juozevičiūtė.

Dėl nušalusių galūnių į skubiosios pagalbos priėmimo centrą skuba ir sostinės gyventojai. Prancūzu save įvardijantis benamis Jonas aiškina, kad draugai jam siūlė nakvoti po stogu, bet šis nepaklausė: „Sakė, ne, namo, labai šalta, minus 25. Sakau, aš žinau. Sakė, eik namo.“

Iš viso Respublikinėje Vilniaus universiteto ligoninėje dabar guli 6 smarkiai sušalę žmonės.

„Du žvejai kažkur pažvejojo. Ir trys taip visokie. Vienas tarp šeštadienio ir sekmadienio šventė, ėjo, įkrito, policija atvežė, bet jau sušalusį“, – sako Terminių traumų skyriaus vedėjas Vytautas Vaitkus.

Kauno ligoninėje kol kas gydosi tik vienas pėdos pirštus nušalęs pilietis. Tačiau medikai neabejoja, kad didysis pacientų srautas užplūs, kai šie susivoks, kas atsitiko.

„Nušalusieji pradeda kreiptis į gydymo įstaigas maždaug po savaitės, po dviejų savaičių, o kartais ir dar po vėlesnio termino. Skausmas labai greitai praeina, nes sutrinka jutimai, žmogus nieko nejaučia. Užtat kreipimaisi pavėluoti, kai jau pamato, kad pėdų pirštai juoduoja, atsiranda pūslės“, – pasakoja Traumų skyriaus vedėjas Artūras Šulnius.

Beje, savaitgalį netrūko ir traumų ant kalniukų, slidžių ar pačiūžų. Vilniuje tokių pacientų sausakimšas skyrius.

„Mūsų centras yra pilnai užpildytas trauminių pacientų. Maksimaliom apsukom dirbam. Dažniausiai griuvimai ir kaulų lūžiai. Tiek rankos, pečių juostos, tiek kojų“, – teigia ortopedas-traumatologas Tomas Sveikata.

REKLAMA

Kadetas išgelbėjo mergaitę

Tiesa, yra ir gražių pavyzdžių, kai medikų pagalbos net neprireikia, nes pagalbos ranką suskumba ištiesti neabejingi praeiviai.

Kalniečių tvenkinio vietą, kur penktadienio vakarą įlūžo keturiolikmetė, rodo 17-metis Generolo Povilo Plechavičiaus kadetų licėjaus auklėtinis. Ledo ritulį su draugais pažaidęs vaikinas ėjo persiauti batų, kai išgirdo pagalbos šauksmą.

„Atsisukau, žiūriu, žmogus įkritęs. Nedvejojau, pasiėmiau sniego kastuvą, kurį buvom atsinešę nusivalyti ledui, ir nučiuožiau. Atsigulęs priėjau prie jos, padaviau kastuvą ir po truputį ištraukiau“, – kalbėjo kadetas Laurynas Subačius.

Pasak Lauryno, buvo tamsu, paauglė, matyt, nepastebėjo, kad šioje vietoje ledas plonas. Kartu su šalia buvusiais žmonėmis Laurynas dar ir nurengė šlapią merginos striukę, kad ši dar labiau neatšaldytų kūno.

„Ne, nesijaučiu toks, jaučiuosi pilietiškas žmogus“, – sako L. Subačius.

Ši istorija baigėsi laimingai, tačiau vienas žmogus Kelmės rajone šeštadienį nuskendo – įšoko į eketę ir nebeišniro. Dar keletą įlūžusių žmonių pavyko išgelbėti. Ugniagesiams iš vandens teko traukti ir tris transporto priemones: du keturračius ir lengvąjį automobilį. Iš viso savaitgalį jie gavo net 11 iškvietimų apie nelaimes vandenyje ar ant ledo. Tuo metu artimiausią parą žmonės turėtų išlikti budrūs ir saugoti save – oro temperatūra link nulio šoktels tik trečiadienį.

„Turėsime ir tokį kritulių perėjimą iš sniego į lietų ir taip pat turėsim atitinkamai ir pavojingų reiškinių, tai trečiadienį dieną tikėtina, kad didesnėje šalies dalyje gali pasirodyti ir lijundra su plikledžiu“, – pasakoja sinoptikas Tadas Kantautas.

Šiandien vien iki pietų medikai skubėjo gelbėti maždaug dešimties apšalusių žmonių.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų