Mintis pasidaryti įdomesnį dviratį alytiškiui Tomui Valatkai kilo besitvarkant kieme. Pūsdamas nuo takų ir vejos lapus, vyras sugalvojo orapūtes pritvirtinti prie dviračio. Jos pučia veikiamos baterijų, tad Tomas sumąstė, kad jomis gali būti varomas ir dviratis.
„Kilo mintis keletą šitų orapučių panaudoti kaip dviračio varomąją jėgą“, – sako jis.
Tomas susikonstravo laikiklį ir paskaičiavo, kad reikės septynių orapučių. Daugiau ant dviračio tiesiog nebetilpo. Jas alytiškis sujungė su dviračio mechanizmu.
„Yra laikiklis, kuris montuosis ant dviračio bagažinės ir tada čia dėsis visos orapūtės“, – pasakoja jis.
Tiesa, iš pradžių Tomas prie dviračio galvojo tvirtinti tris orapūtes. Paskui pasvarstė, kad jėgos bus per mažai, tad nusipirko dar keturias. Beje, vienas toks lapų pūtimo mechanizmas kainuoja apie pusę tūkstančio eurų. Eksperimentui alytiškis pasirinko nuošalią vietą.
„Tikiuosi pasiekti ne mažiau 30 km/val. Jeigu ne – išmesime į Nemuną jas visas“, – teigia Tomas.
Ir štai eksperimentas prasideda. Visos orapūtės įjungtos, visos veikia, lieka tik važiuoti. Greitis nustebino ir patį konstruktorių. Buvo paskaičiavęs, kad orapūtėmis varomas dviratis pasieks daugiausia 30 km/val. greitį. Bet pavyko dvigubai didesnis greitis – 60 km/val.
„Bandymas pranoko lūkesčius. Vietoj 30 planuotų, 60 buvo. Reikia geresnio dviračio, sportiškesnio. Gal kažkiek padidėtų greitis“, – svarsto alytiškis.
Apetitas auga bevalgant – Tomas sumanė, kad reikia naujo, galingesnio dviračio: gal pavyktų dar didesnį greitį išvystyti. Alytiškis nusipirko kitą, dar galingesnį dviratį ir ten iš naujo sudėjo visas orapūtes. Tačiau greičiau nepavyko pavažiuoti. Dviračio spidometras rodė beveik 60 km/val.
„Tai turbūt galingesnių reikia aparatų. Oro pūtėjų reikia galingesnių. Dviratis, o gal ir kita priemonė vėliau“, – sako Tomas.
Orapūtėmis varomas Tomo dviratis sulaukė nemenko susidomėjimo. Pravažiuojantys fotografuoja ir filmuoja: tokios keistos transporto priemonės Alytus dar nebuvo matęs. Vyras sako ir internete bandęs ieškoti: gal dar kas nors pasaulyje buvo sumanęs orapūtes kaip varomąją jėgą panaudoti. Bet nieko nerado.
Visas šis eksperimentas Tomui kainavo ne mažai – 4000 eurų. O paklaustas, kam jam visa tai, sako: „Smalsumas. Kol neišbandysime, nesužinosime.“