Klaipėdos teisme – Rusijai šnipinėjusių lietuvių byla: pažintis su priešu prasidėjo nuo vyno butelio

Dar du Lietuvos piliečiai bus teisiami už šnipinėjimą Rusijai. Įtariama, jog vyrai fotografavo strateginius Lietuvos objektus, filmavo daugiausia rusakalbiams skirtus renginius ir taip galimai ieškojo kitų asmenų, kuriuos Rusija taip pat galėtų užverbuoti. Įtariamiems šnipams gresia iki 15 metų kalėjimo.

Vaizdai iš pažiūros nekaltų renginių prie Klaipėdoje esančio paminklo raudonarmiečiams platinami feisbuko grupėje rusiškai pavadintoje „istorinis filmas „mūšis už Klaipėdą“. Norintiems prisidėti prie filmo gamybos siūloma paaukoti pinigų parvedant juos į Baltijos jaunimo asociacijos „Juvenis“ sąskaita.

Šios asociacijos generalinis direktorius Aleksėjus Greičius įtariamas šnipinėjęs Rusijai. Tokią bylą Klaipėdos apygardos prokuratūra baigusi ikiteisminį tyrimą perdavė teismui. Mūsų šalies žvalgyba ir teisėsauga mano, kad Aleksėjus Greičius už Rusijos saugumo pinigus organizavo ir daugiausia rusakalbių klaipėdiečių bendruomenei skirtus renginius, kuriuos naudojo informacijai rinkti.

(4 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Klaipėdos teisme – Rusijai šnipinėjusių lietuvių byla: pažintis su priešu prasidėjo nuo vyno butelio

„Tame tarpe ir susiję su antro pasaulinio karo paminėjimu. Būtent šie renginiai buvo pilnai arba iš dalies finansuojami užsienio žvalgybos. Ir ta informacija apie renginiuose dalyvaujančius asmenis, apie pasisakančius asmenis taip pat buvo renkama. Jie buvo fotografuojami, filmuojami ir perduodama šita medžiaga užsakovui“, – sako prokuroras Ruslanas Ušinskas.

Remiantis užsienio žvalgybos patirtimi, pasinaudodami tokia informacija, rusų žvalgybininkai galėjo numatyti, kuriuos tokių renginių dalyvius taip pat būtų galima užverbuoti. Pats Aleksėjus Greičius teismo laukia laisvėje, jo vadovaujama Baltijos jaunimo asociacijos „Juvenis“ registruota viename name. Tačiau į skambutį per telefonspynę, virš kurios – suraižytas Lietuvos trispalvę vaizduojantis lipdukas, niekas neatsako.

REKLAMA

Šnipinėjimu įtariamas klaipėdietis neatsako ir į skambutį telefonu. Aleksėjus Greičius 2015-aisiais Lietuvos rusų sąjungos sąrašuose kandidatavo ir į uostamiesčio tarybą. Buvęs šios partijos Klaipėdos skyriaus pirmininkas, skandalingai pagarsėjęs politikas Viačiaslavas Titovas sako, jog su įtariamuoju neseniai bendravo ir netiki, kad vyriškis galėjo šnipinėti Rusijai.

„Jis galvojo, kad viskas bus sužinota, bus prieitas protingas sprendimas. Pasakė, kad neprotingas sprendimas visiškai. O ko jis tikėjosi? Kad jokių įtarimų nebūtų, kaltinimų nėra. O iš kur ten kaltinimai pas visuomenininką? Jis neturėjo jokios slaptos informacijos, neturėjo pareigų, jis paprastas visuomenininkas“, – pasakoja politikas Viačeslavas Titovas.

Aleksėjus Greičius nėra vienintelis įtariamasis. Prokurorai teismui perdavė ir kito šnipinėjimu Rusijai įtariamo vyriškio bylą. Įtariama, kad Pagėgiuose gyvenantis Mindaugas Tunikaitis fotografavo ir Rusijos žvalgybai siuntė strateginių Lietuvos objektų nuotraukas.

„Už užduočių vykdymą, informacijos rinkimą ir perdavimą buvo mokamos atitinkamos sumos. Pinigai visais atvejais buvo perduodami grynais, kontaktinio susitikimo metu užsienio valstybėje“, – teigia R. Ušinskas.

Vyras taip pat teismo laukia laisvėje. Šio įtariamojo viešai skelbiamas numeris nebeegzistuoja.

Tyrimo duomenis, abu įtariamieji šnipinėjo apie penkerius metus. Juos užverbavo puikiai lietuviškai kalbantis Kaliningrado srities pasienio valdybos pareigūnas. Sieną kertančių lietuvių jis ėmė prašyti lietuviškų produktų, vyno ar kalendorių, o vyriškiams, pasak prokurorų, pasirodė naudinga turėti draugų rate rusų pasienietį.

REKLAMA

„Na, po truputį, po truputį, taip įtraukiama į bendravimą, tai yra savotiškas psichologinis žaidimas. Kad asmuo prisiriša prie verbuotojo, vėliau duodamos rimtesnė užduotys. Ir atsiranda finansavimas, taip asmuo pritraukiamas prie žvalgybos pareigūnų ir tada jam sunkiau iš to rato ištrūkti“, – kalbėjo R. Ušinskas.

Įtariamiems šnipams gresia nuo trejų iki 15-likos metų kalėjimo.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų