Didžiausi pasiekimai
„Tendencijos gana geros. Derinant prevencijos ir kontrolės funkcijas, pirmą kartą istorijoje pasiekėme 100 proc. vietos savivaldos politikų privačių interesų deklaravimo lygį, suaktyvėjo savivaldybių etikos komisijų veikla. Tačiau yra ir nerimą keliančių aspektų. Pavyzdžiui, tai, kad iš mūsų kontroliuojamų asmenų rato beveik pusė tiriamųjų yra valstybės ir savivaldos politikai. Žinoma, jų priimami sprendimai labiau matomi ir juntami visuomenei. Pernai ypač padaugėjo atvejų, kai, nesant pagrįstų duomenų apie galimą pažeidimą ir remiantis vien spėjimais ar prielaidomis, buvo siekiama inicijuoti VTEK tyrimus ir dažniausiai – dėl valstybės politikų veiklos. Dalis jų galbūt susiję su artėjančiais Seimo rinkimais ir yra politinės konkurencijos pasekmė. Tokiais atvejais elgėmės principingai, laikydamiesi įstatymų nuostatų“, – sakė VTEK pirmininkas Romas Valentukevičius.
Jis taip pat pridūrė, kad pernai VTEK keitė strategiją ir kūrė naują infrastruktūrą, ypatingą dėmesį skirdama tarnybinės etikos pažeidimų priežastims nustatyti, o taip pat siekė sudaryti nepalankias sąlygas galimiems nusižengimams. „Tarp svarbiausių praėjusių metų VTEK veiklos sričių – privačių interesų deklaravimo kontrolė, tyrimai, viešojo sektoriaus institucijų savikontrolės stiprinimas ir jų atliktų tyrimų išvadų vertinimas, asmenų nusišalinimų stebėsena, teisėkūros iniciatyvos, rizikų analizė, švietimas“, – sakė VTEK pirmininkas Romas Valentukevičius.
Naujovė interesų deklaracijose
Prevencijos priemonėmis teigiamų rezultatų pasiekta vietos savivaldos skaidrinimo srityje, kuomet per pusmetį privačius interesus atskleidė visi 1524 pernai išrinkti savivaldybių tarybų nariai. Užpernai šie rodikliai siekė vos 41 proc. Taip pat atsirado naujovė privačių interesų deklaracijose – papildomas priedas, kuriame asmenys atskleidžia abejonių dėl jų veiklos skaidrumo galinčius kelti tarnybos metu susidariusius ryšius. O viešai VTEK interneto tinklapyje prieinamų deklaracijų skaičius išaugo 57 proc.
Tyrimų efektyvinimo srityje taip pat būta reikšmingų pokyčių – stiprinant institucijų savikontrolę, sumažėjo VTEK atliekamų tyrimų skaičius ir tris kartus išaugo kitų institucijų atliktų revizuojamų tyrimų apimtis. Pernai, kaip ir užpernai, dominavo tyrimai dėl valstybės politikų elgesio (43 proc. visų tyrimų), rečiausiai tirtas pareigūnų elgesys (4,4 proc.). Dažniausiai VTEK vertino nenusišalinimo atvejus, naudojimąsi pareigomis asmeninei naudai gauti, tarnybinio transporto ar kito valstybinio turto naudojimą ne tarnybinėms reikmėms ir situacijas, kai nesilaikyta privačių interesų deklaravimo tvarkos ar atstovimo privačioms grupėms ar asmenims apribojimų.