REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepriklausomiems elektros tiekėjams atsisakius vienašališkai grąžinti klientų sumokėtas baudas už nutrauktas sutartis, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketina įpareigoti tiekėjus grąžinti pinigus. Tačiau pirmiausia ji aiškinsis, kokią sumą įmonės turėtų kompensuoti vartotojams, sako reguliuotojo vadovas.

Nepriklausomiems elektros tiekėjams atsisakius vienašališkai grąžinti klientų sumokėtas baudas už nutrauktas sutartis, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) ketina įpareigoti tiekėjus grąžinti pinigus. Tačiau pirmiausia ji aiškinsis, kokią sumą įmonės turėtų kompensuoti vartotojams, sako reguliuotojo vadovas.

REKLAMA

Pasak Renato Pociaus, taryba siekia ginti vartotojų interesus. Tiekėjų patikra esą dar tik prasidėjo, o ją užbaigti VERT turėtų metams įpusėjus.

„Kadangi esame gavę neigiamus sprendimus iš nepriklausomų tiekėjų dėl grąžinimo, (...) esame oficialiai pradėję patikrinimus ir planuojame juos užbaigti iki šių metų vidurio“, – trečiadienį Seimo Ekonomikos komitete teigė R. Pocius.

„Patikrinimo esmė būtų išsigryninti visas sumas, kurios buvo surinktos iš vartotojų. Lygiai taip pat sutarčių skaičius ir visa kita informacija, dėl kurios vėliau galėtume priimti jau tarybos privalomąjį sprendimą dėl šitų mokesčių grąžinimo“, – sakė VERT pirmininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, tarybos įpareigojimą tiekėjai turėtų pritaikyti visų vartotojų atžvilgiu.

„Kitaip sakant, kiekvienam vartotojui nereikės eiti į teismus, įrodinėti savo tiesą“, – sakė R. Pocius, akcentavęs, jog vartotojai kreiptis į tiekėją ar teismą gali ir individualiai.

REKLAMA

Kilus ginčams tarp nepriklausomų tiekėjų ir vartotojų dėl baudų už nutrauktas sutartis, VERT anksčiau paprašė įmonių savanoriškai grąžinti iki praėjusio birželio gyventojų ir mažų bei labai mažų įmonių sumokėtas netesybas.

R. Pociaus teigimu, du tiekėjai grąžinti lėšų nesutiko, vienas planuoja jas grąžinti, jei vartotojai dėl to kreipsis patys.

„Vis tik, mūsų supratimu, tiekėjas neturėtų elgtis pasyviai, o turėtų elgtis aktyviai“, – sakė R. Pocius.

Siūloma suteikti daugiau instrumentų VERT reguliuoti elektros tiekėjus

Reaguojant į ginčą dėl baudų vartotojams, Seimo Ekonomikos komitetas siūlo dviejų Elektros energetikos įstatymo straipsnių pataisas, kuriomis VERT turėtų daugiau įgaliojimų reguliuojant nepriklausomus tiekėjus.

REKLAMA
REKLAMA

Siūloma, kad taryba turėtų derinti su buitiniais vartotojais ir mažomis ar labai mažomis įmonėmis sudaromų sutarčių standartines sąlygas. VERT galės pareikalauti jas patikslinti ilgiausiai per 15 darbo dienų. 

„Kad ateityje to neatsitiktų ir žmonės, smulkūs vartotojai, kurie turi tas sutartis, nebūtų biurokratiškai vaikomi“, – komitete teigė jo pirmininkas konservatorius Kazys Starkevičius.

R. Pociaus teigimu, pasiūlymas padėtų išvengti panašių atvejų, kai grąžinti lėšas už sumokėtas baudas vartotojai iš tiekėjų turi reikalauti teisme.

„Galvojame, kad tai tikrai sumažintų rizikas ateityje turėti panašią situaciją. Dabar šiek tiek bėgame paskui traukinį. Iš karto suteikus tokius instrumentus VERT ex ante (prieš veiksmą – BNS) derinti standartines sutarčių sąlygas tikrai išvengtume tokių nesusipratimų, kokie šiandien yra“, – kalbėjo VERT pirmininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Energetikos viceministrė Inga Žilienė aiškino, kad taip reguliuotojas galėtų patikrinti, ar sutartyse nėra nesąžiningų sąlygų, be to, sumažėtų ginčų.

„Iš anksto būtų išvengta ir vėliau būtų išvengta ir skundų, ir ginčų, dėl ko vėliau priežiūros institucijos irgi nelabai turi pakankamai įrankių išspręsti ginčus, nes jau sutartyse būna įtvirtintos tam tikros sąlygos“, – aiškino I. Žilienė.

Anksčiau skelbta, kad tiekėjams reikalaujant netesybų iš klientų su šia problema susidūrė daugiau nei 2 tūkst. buitinių vartotojų bei bent 200 mažų ir labai mažų įmonių. Netesybų reikalavo „Elektrum Lietuva“ bei „Enefit“, dėl to elektros tiekėjai ir kai kurie jų klientai bylinėjasi teismuose. 

REKLAMA

„Ignitis“ ir „Elektrum Lietuva“ sausį pašalino sutartyse anksčiau nustatytus pažeidimus dėl teisės jas vienašališkai nutraukti ar pakeisti – naujose sutartyse nenumatyta prievolė grąžinti naudas, nuolaidas, sumokėti netesybas, kai vartotojas nutraukia sutartį anksčiau termino.

Elektros tiekėjai taip pat įsipareigojo po 2023 metų birželio 1 dienos sutartis sudariusiems šių grupių vartotojams netaikyti sąlygų dėl nuolaidų grąžinimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų