• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl sunkios ekonominės padėties daliai ūkininkų neišgalinčių atsiskaityti už techniką, trąšas, bankų paskolas, gręsia bankrotas. Lietuvoje dar tik svarstomas Fizinių asmenų bankroto įstatymo projektas, tačiau ūkininkai ir Žemės ūkio rūmai tvirtina, kad jame numatyta bankroto procedūra ūkininkams netinka, nes žemės ūkis – specifinė šaka.

REKLAMA
REKLAMA

Kol kas antstoliai fermose ar ūkininkų laukuose – dar reti svečiai. Tačiau po pernykščių permainingų metų jų turto areštų, pasak ekspertų, padaugėjo. Manoma, kad dabar ant bankroto slenksčio gali būti keliasdešimt ūkininkų.

REKLAMA

Apytikriais Žemės ūkio rūmų duomenimis ūkininkai įvairiems tiekėjams yra skolingi daugiau nei milijardą litų, iš jų – 300 milijonų pradelstos skolos.

„Skolingi ir keliems bankams, ir technikos, trąšų tiekėjams. Tų kreditorių būna gal 10. Kai vienas iš kreditorių neištveria ir kelia bankrotą, tuomet tai jau būna pražūtinga ūkiui“, – teigė Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas.

REKLAMA
REKLAMA

Kol įstatymu nėra regalamentuota ūkininko bankroto procedūra, už skolas iš jo gali būti atimta ne tik žemė, technika, pastatai reikalingi verslui, bet ir būstas, kitas turtas. Ūkininkai tikina kad dabar svarstomo Fizinių asmenų įstatymo projekte numatyta bankroto procedūra netinka, nes žemės ūkis – specifinė šaka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tos procedūros niekaip negalima sukurti mums, nors ta procedūra susidėtų iš 3 lapų prie Ūkininko ūkio įstatymo. Kažkas nenori, kad ūkininkams būtų atskiras įsatymas, nori visus sulygiuoti pagal vieną šabloną“, – įsitikinęs Jonas Talmontas, Ūkininkų sąjungos pirmininkas.

REKLAMA

Jau keleri metai rengiami projektai: koks ūkininkas turi būti laikomas nemokiu, kaip išsaugoti šeimos namus, dalį gyvulių, kito turto, kad jis netaptų socialiai remtinu, tačiau į pastabas dabartiniame projekte esą neatsižvelgta.

„Ten tik viena išimtis padaryta: jei jis turi vaikų, tai jam dar gali būstą 6 mėnesiams palikti, bet po 6 mėnesių – ką daryti? Manau, tokiu įstatymu ūkininkai negalės pasinaudoti. Manau, kad tai yra padaryta pagal bankininkų poziciją, kurią palaiko šis įstatymas“, – dėstė Seimo Kaimo reikalų komiteto narys Bronius Pauža.

„Per svarstymus teiksime siūlymus, palankius ūkininkams, nes Ūkio minsiterija daugiau pažiūrėjo per pramonės šakos prizmę“, – teigė Kazys Starkevičius, žemės ūkio ministras.

Rengiamasi kurti ūkininkų skolos registrą, nes kol kas oficialios statistikos apie tai nėra.

Salomėja Pranaitienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų