REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Amsterdamo apeliacinio teismo prieš kelerius metus paskirti tyrėjai baigė tyrimą dėl Nyderlanduose registruotos bendrovės „TAF Asset 11“ atliktų 26 mln. eurų pervedimų, siejamų su pagrindiniu „Vilniaus prekybos“ akcininku Nerijumi Numa (buvęs Numavičius). Teismas priėmė ir nagrinės jo išvadas.

Amsterdamo apeliacinio teismo prieš kelerius metus paskirti tyrėjai baigė tyrimą dėl Nyderlanduose registruotos bendrovės „TAF Asset 11“ atliktų 26 mln. eurų pervedimų, siejamų su pagrindiniu „Vilniaus prekybos“ akcininku Nerijumi Numa (buvęs Numavičius). Teismas priėmė ir nagrinės jo išvadas.

REKLAMA

Tyrimą inicijavo trys broliai Marcinkevičiai – buvę dabar N. Numos kontroliuojamos „Vilniaus prekybos“ akcininkai. Vieno jų advokatas teismui yra teigęs, kad 26 mln. eurų iš bendrovės sąskaitų buvo paimta neteisėtai. 

Tyrėjams parengus tyrimo ataskaitą ir pernai lapkritį ją pateikus tvirtinti Amsterdamo apeliacinio teismo Įmonių rūmams, šie netrukus leido su ja susipažinti bylos šalims, rašoma šių metų sausio 17 dieną paskelbtame teismo sprendime.  

N. Numos šeimos biuro atstovas Lukas Radžiūnas BNS pranešė, kad vasario pabaigoje „Vilniaus prekybos“ grupės įmonė „Bertona Holdings Limited“ iš Amsterdamo teismo viešo pranešimo sužinojo, kad ji, kaip suinteresuotas asmuo, gali pateikti savo rašytinius paaiškinimus procese.

REKLAMA
REKLAMA

„Tokia galimybė šiuo metu yra svarstoma. Iki dabar ši įmonė tyrime nedalyvavo ir jokios pozicijos procese teikusi nėra“, – BNS teigė L. Radžiūnas. 

REKLAMA

Jis, kaip ir prieš dvejus metus, kartojo, kad N. Numa šiame tyrime niekaip nedalyvauja, todėl savo pozicijos procese neturi ir niekada nebuvo jos išreiškęs, o N. Numos netiesiogiai valdytos „TAF Asset 11“ akcijos buvo parduotos dar 2014 metais.

L. Radžiūnas taip pat teigė, kad nei N. Numa, nei buvusi „Vilniaus prekybos“ direktorė ir valdybos narė Jolanta Bivainytė tyrime nebuvo apklausti.

Tačiau, BNS žiniomis, jame buvo apklausta buvusi „TAF Asset 11“ direktorė Ingrida Mikėnaitė-Alminė bei kiti įmonės vadovai olandai. Dabar savo įkurtai įmonei „Teamtrappas“ vadovaujanti I. Mikėnaitė-Alminė BNS teigė nenorinti nieko komentuoti.  

REKLAMA
REKLAMA

Amsterdamo apeliacinis teismas, 2020 metais nutaręs pradėti „TAF Asset 11“ veiklos tyrimą dėl pinigų pervedimų, 2021-ųjų pradžioje patvirtino jo planą – pagal jį turėjo vykti pokalbiai su „TAF Asset 11“ susijusiais verslininkais – tiek su N. Numa, tiek su kitais buvusiais ir esamais įmonės akcininkais bei vadovais. 

2022 metų balandį Amsterdamo teismas atmetė prašymą nutraukti tyrimą, nes, anot jo, abejonės dėl „TAF Asset 11“ veiklos dar neišsklaidytos, taip pat būtina apsaugoti akcininkų interesus bei nustatyti už įtartinas veikas atsakingus asmenis.

Amsterdamo teismas dar 2021 metų rugsėjį nušalino „TAF Asset 11“ vadovą, apribojo didžiosios akcininkės – Kipre registruotos bendrovės „Averline“ teises, kjos vadovu skyrė valstybės nepriklausomą pareigūną bei pradėjo įmonės veiklos nuo 2014 metų tyrimą, siekiant įvertinti sandorius bendrovės lėšomis – maždaug 26 mln. eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šios lėšos, anot Nyderlandų teismo, į „TAF Asset 11“ sąskaitą iš N. Numos ir trijų brolių Marcinkevičių įmonių 2009 metais buvo pervesti „dėl mokestinių priežasčių“.

Pasak teismo, 2014 metų rudenį įvyko keli sandoriai, kai „TAF Asset 11“ valdoma Lenkijos bendrovė „Emir 77“ išleido obligacijų, o 76,32 proc. „TAF Asset 11“ akcijų, kurias netiesiogiai valdė N. Numa, atiteko Lenkijos bendrovei „Averline“.

Nyderlandų teismo sprendime rašoma, kad po šių sandorių visą „TAF Asset 11“ kapitalą sudaro 25,8 mln. eurų reikalavimas bendrovei „Emir 77“ be jokių garantijų, o „TAF Asset 11“ šio reikalavimo vertę 2016 metais sumažino iki nulio.

REKLAMA

„Kyla klausimas, kokie „TAF Asset 11“ interesai galėjo būti patenkinti įsigyjant „Emir 77“ obligacijų“, – rašoma 2020 metų rugsėjo 14-osios teismo sprendime. 

Tyrimo metu anksčiau vertinta, kodėl „TAF Asset 11“ pasirinko investuoti į „Emir 77“, kas lėmė tokius sprendimus, kokį vaidmenį atliko Lenkijos verslininkai bei jiems talkinę šalies teisininkai, kokia informacija disponavo bendrovių akcininkai, taip pat ir Lietuvos verslininkų vaidmuo sandoriuose bei kiti aspektai.

Tyrimo duomenimis, 2014 metais „TAF Asset 11“ suteikė 25,8 mln. eurų paskolą „Bertona Holdings“. Po šio sandorio buvo sudaryti akcijų ir reikalavimų perleidimo sandoriai tarp „TAF Asset 11“, „Bertona“, „Emir 77“ bei Kipro įmonių „Averline Holdings Limited“ ir „Miglione Investments“, kurių pagrindu 19,783 mln. eurų skolos dalis buvo perleista „Miglione Investments“, kuriai tokią suma išmokėjo „Bertona Holdings“ ir kuri šia suma sumažino įstatinį kapitalą ir laisvas lėšas išmokėjo privilegijuotų akcijų savininkei – Kipro bendrovei „Amarentio Holdings“.

REKLAMA

2015 metais buvo sumažintas pastarosios įstatinis kapitalas ir 19,264 mln. eurų išmokėta jos akcininkui N. Numai. 

Ginčas dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) paskaičiuotos milijoninės gyventojų pajamų mokesčio (GPM) skolos už šią N. Numos gautą išmoką pernai gruodį baigtas taikos sutartimi, kurią patvirtino Lietuvos teismas, – N. Numa gruodį pervedė VMI neatskleidžiamą dalį skolos. 

N. Numos atstovai anksčiau tvirtino, kad šiais sandoriais verslininkas pats paskolino įmonėms pinigų, įsigydamas išperkamųjų akcijų, o po metų paskola jam buvo grąžinta išpirkus akcijas.

M. Marcinkevičius interviu BNS 2021 metais sakė 2014-aisiais pastebėjęs, kad „TAF Asset 11“ buvo ištuštinta.

2021 metais skelbta, kad dalis „TAF Asset 11“ per „Attexo“ priklausė broliams Marcinkevičiams (Mindaugui – 7,87 proc., Gintarui – 1,97 proc., Žilvinui – 13,85 proc.), o likusi dalis (76,32 proc. akcijų) – N. Numos kontroliuojamoms Kipro bendrovėms „Bertona Holdings“ ir „Miglione Investments“.

Kur a,kaip bolševikų laikas sau pavardę pasidarė,gerai ,kad ne stalinas
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų