REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Stambesnio kūno sudėjimo oro linijų keleiviai yra priversti mokėti už dvi vietas. Vieni vadina tai diskriminacija ir reikalauja antrą vietą suteikti nemokamai. Kiti atkreipia dėmesį, kad, viršsvorio turintiems žmonėms suteikus papildomą vietą, už kitus lėktuvo bilietus daugiau mokės visi.

Stambesnio kūno sudėjimo oro linijų keleiviai yra priversti mokėti už dvi vietas. Vieni vadina tai diskriminacija ir reikalauja antrą vietą suteikti nemokamai. Kiti atkreipia dėmesį, kad, viršsvorio turintiems žmonėms suteikus papildomą vietą, už kitus lėktuvo bilietus daugiau mokės visi.

REKLAMA

Ši „keleivio dydžio politika“ (angl. passenger of size policy) egzistuoja daugelyje oro linijų bendrovių, mat jau kelis dešimtmečius vidutinis lėktuvo sėdynės plotis mažėja, o žmonių kūnai didėja.

Jei keleivis netelpa savo sėdynėje, negali įsisprausti tarp abiejų nuleistų rankų atramų, jam reikia saugos diržo prailgintuvo arba jis viršija bendrovės nurodytas svorio ir pločio ribas, o antro bilieto nėra, jam tenka laukti vėlesnio skrydžio.

Vis tik aiškių gairių, kokio sudėjimo žmonėms reikia pasirūpinti antru bilietu, nėra. Visos aviakompanijos, pavyzdžiui, lietuvių pamėgtos „Ryanair“ ir „Turkish Airlines“, taiko skirtingus standartus.

REKLAMA
REKLAMA

Gali būti atsisakyta jus skraidinti

Kai kurios oro linijų bendrovės reikalauja, kad didesnio kūno sudėjimo keleiviai pirktų dvi sėdimas vietas, rašo „The Guardian“.

REKLAMA

Pavyzdžiui, pigių tarptautinių skrydžių bendrovė „Scoot“ savo svetainėje įspėja: „jei esate tokio sudėjimo, kuriam reikalingos dvi sėdynės, mokesčiai ir tarifai taikomi kaip 2 keleiviams. <...> To nepadarius, gali būti atsisakyta jus skraidinti“.

Bendrovė taip pat reikalauja, kad didesnio sudėjimo keleiviai susimokėtų už išankstinį sėdimų vietų priskyrimą abiems bilietams, kas reiškia, kad tai gali kainuoti dar brangiau.

Anot „The Guardian“, daugelis oro linijų taiko panašias taisykles. Pavyzdžiui, „Emirates“, „United Airlines“, „Jetstar“.

REKLAMA
REKLAMA

Vis tik nėra aišku, kokio būtent sudėjimo žmonėms reikia pirkti dvi lėktuvo vietas, nes visos bendrovės taiko skirtingas taisykles, yra skirtingi sėdynių dydžiai. Kai kur keleivių prašoma ir pasisverti.

Be to, dalis oro linijų bendrovių reikalauja iš anksto įsigyti antrą bilietą ir, jei lėktuvo vietos nebuvo visiškai užpildytos, po kelionės už jį grąžina pinigus, teigiama CNN. Tad universalaus standarto nėra.

Dėl to lieka rizika, kad stambesnis keleivis kelionės dieną su vienu bilietu nebus priimtas ir turės laukti vėlesnio skrydžio.

Už tą pačią patirtį mokėti du kartus yra diskriminacija?

Kaip praneša užsienio žiniasklaida, neseniai stambaus sudėjimo kelionių influencerė Jae’lynn Chaney iniciavo peticiją, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose visos oro linijų bendrovės būtų įpareigotos vykdyti išsamią keleivių dydžio politiką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Influencerė peticijoje teigė, kad stambaus sudėjimo keleiviams turėtų būti suteikta papildoma laisva vieta ar net kelios ir jiems nereikėtų „įsiterpti į kito keleivio erdvę“. Anot jos, taip būtų atsižvelgta į viršsvorį turinčių keleivių poreikius, patogumą ir saugumą.

J. Chaney nuomone, iš plius dydžio keleivių reikalauti pirkti papildomą vietą skrydžio metu yra diskriminacija, nes tokie keleiviai, kaip ji, už tą pačią patirtį moka du kartus.

„Smulkesni žmonės turi mokėti vieną kainą, kad pasiektų kelionės tikslą. O mes turime mokėti du kartus, nors gauname tokią pačią patirtį“, – teigė influencerė.

Kanados oro transporto keleivių teisių advokatas Gabor Lukacs nurodė, kad būti „dideliu“ žmogumi nėra pasirinkimas. Todėl jis teigė nematantis jokio pateisinimo tokiems žmonėms taikyti dvigubą bilieto kainą.

REKLAMA

G. Lukacs pabrėžė, kad oro linijos netaiko nuolaidų mažesnio ūgio žmonėms ar vaikams, kurie yra lengvesni ir dėl to sunaudojama mažiau degalų jiems skraidinti.

Mažėjančios sėdynės ir diržų ilgintuvai

Skaičiuojama, kad per pastaruosius du dešimtmečius vidutinės keleivinio lėktuvo sėdynės plotis apytiksliai sumažėjo nuo 47 iki 43 cm.

Tuo metu Pasaulinės nutukimo federacijos (angl. World Obesity Federation) tyrimo duomenimis, apie 38 proc. pasaulio gyventojų turi antsvorio arba yra nutukę.

Ekspertai prognozuoja, kad iki 2035 m. daugiau nei pusė pasaulio gyventojų turės antsvorio arba bus nutukę.

Minėta influencerė savo „TikTok“ paskyroje nuolat dalijasi patarimais, kaip skristi stambaus sudėjimo žmonėms.

REKLAMA

Ji papasakojo, kad skrisdama su savo taip pat antsvorį turinčiu partneriu kartu turi nuspręsti, ar pirkti 4 vietas ir sėdėti atskirai, ar pirkti 3 vietas ir jose šiek tiek susispausti.

J. Chaney nurodė, kad jos sudėjimo žmonėms reikia prašyti saugos diržo ilgintuvo, nes įprastas tiesiog yra per trumpas, o tai nėra itin maloni patirtis:

„Kiekvieną kartą nustembu, kad daugelis žmonių nežino, jog egzistuoja saugos diržų ilgintuvai.“

Daugelis nesutiktų už stambesnius keleivius mokėti daugiau

Vis tik, ar norėtumėte mokėti daugiau už lėktuvo bilietą, jei tai reikštų, kad kas nors kitas galės nemokamai naudotis papildoma vieta, jog būtų patogiau?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šį klausimą iškėlusiame kelionių patarimus skelbiančios svetainės „Flytrippers“ straipsnyje buvo teigiama, kad oro linijų bendrovėms suteikus nemokamą papildomą vietą plius dydžio keleiviams, išlaidos bus perkeltos į kiekvieno keleivio lėktuvo bilieto kainą.

Čia taip pat buvo minima influencerės peticija ir reikalavimas suteikti nemokamą sėdynę. Interviu metu ji pati pripažino, kad tokiu atveju bendrovės perkels išlaidas kitiems keleiviams.

Anot „Flytrippers“, daugelis mano, kad už papildomas vietas turėtų mokėti tik tie, kurie yra didesnio dydžio ir kuriems reikia papildomų vietų.

Kokiais atvejais reikia pirkti dvi vietas?

Svetainė „Executiveflyers.com“ dar rugpjūtį skelbė, kokiais atvejais oro linijos ima daugiau mokesčių iš antsvorį turinčių keleivių, reikalaudamos įsigyti antrą vietą.

REKLAMA

Dauguma bendrovių taiko šią taisyklę: jei keleivis negali visiškai nuleisti abiejų sėdynės rankų atramų arba jas nuleidęs negali patogiai įsitaisyti, turi susimokėti ir už antrą sėdynę.

Už antrą vietą kai kur reikia susimokėti, kai keleiviui reikia prailginti saugos diržą ir jo kūnas išsikiša už rankų atramos daugiau nei 2,5 centimetro.

Svarbu ir tai, kad keleiviai antrą vietą įsigytų iš anksto, nes, jeigu nebebus dviejų laisvų vietų viena šalia kitos, jam gali tekti skristi vėlesniu reisu. 

Europos aviakompanijų reikalavimai

Stambaus sudėjimo žmonėms kelionė lėktuvu Europoje taip pat gali būti bauginanti patirtis, nes dėl neaiškių bendrovių taisyklių gali būti sunku žinoti, kokią aviakompaniją pasirinkti ir ar išvis bus galima įsėsti į lėktuvą, skelbia portalas „Plus size travel too“.

REKLAMA

Paprastai, antrą vietą tenka įsigyti tiems, kurie sveria daugiau nei 120 kg. Tačiau prieš užsisakant bilietą svarbu patikrinti, kokia yra keleivio dydžio politika konkrečioje oro linijų bendrovėje.

Pavyzdžiui, „British Airways“ reikalauja įsigyti papildomų vietų, jei keleivis sveria daugiau nei 102 kg, jo plotis viršija 56 cm arba jei reikia prailginti saugos diržą, nenusileidžia rankų atramos.

„Ryanair“, „KLM“, „Air France“ reikalauja įsigyti antrą vietą, jei keleivis negali laisvai nuleisti rankų atramų.

„Wizz Air“, „Easyjet“, „TUI Airways“ už papildomą vietą reikalauja mokėti, jei keleivis netelpa į savo vietą.

„Turkish Airlines“, „Vueling Airlines“, „Eurowings“ kliento dydžio politikos neturi, tačiau svetainėje skelbia, kad keleiviai gali įsigyti antrą vietą.

prastai sedeti salia storuliu, jie patys savo storom sedynem diskriminuoja salia sedincius keleivius
Viršsvoris ne pasirinkimas? Aišku pasirinkimas - mažiau ėsi ir jo neturėsi! O kiek ėsti kiekvieno pasirinkimas.
Nutukimas yra apsileidimas ir tai nėra nei gražu, nei negražu - tai nepagydoma liga. Tiesiog yra antsvorio riba, kad tu nebenumesi net norėdamas su milijonu euru kišenėje.
Cola, burgeriai. saldainiai, sausainiai ir kiti saldikliai yra lėtinis nuodas kaip tabakas ar alko. Bet genetika tikrai įtakoja.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų