Visiems puikiai žinoma, kad kertant bet kokios valstybės sieną yra būtina su savimi turėti asmens tapatybės dokumentą. Tačiau norint išvengti problemų svarbu žinoti, ir kokių daiktų negalima gabenti su savimi.
Naujienų portalas tv3.lt parengė atmintinę keliautojams, kurie šiuo laikotarpiu planuoja keliauti į Lenkiją ir gali susidurti su patikrinimais.
Tikrina alkoholio ir tabako gaminių kiekius
„Keliaujant Europos Sąjungos (ES) viduje, perkamų ar vežamų daiktų kiekis neribojamas, jei tie daiktai skirti naudoti asmeniškai, o ne parduoti, pridėtinės vertės mokesčio (PVM) ir akcizo mokesčiai yra įskaičiuojami į kainą ir kitoje ES šalyje jokių mokesčių mokėti nebereikia“, – nurodo Lietuvos muitinė.
Tačiau, kad nustatytų, ar prekes pirkote asmeninėms reikmėms, ES muitinės pareigūnai gali atsižvelgti į kelis skirtingus aspektus, pavyzdžiui, ar esate komercinės įmonės savininkas arba joje dirbate, kaip prekės supakuotos ir vežamos, ir pan.
Jie taip pat atsižvelgs į vežamų prekių kiekį. Dėl šios priežasties kiekviena ES šalis gali nustatyti savus tabako gaminių ir alkoholio rekomenduojamus kiekius, kuriuos galima įsivežti.
Dažniausiai yra tikrinami tabako gaminių ir alkoholių kiekiai, o kiekviena šalis gali nustatyti norimus šių prekių leidžiamus gabenti kiekius.
Į Lenkiją leidžiama atsivežti:
- 40 cigarečių (atitinka du standartinius pakelius);
- 10 cigarų;
- 20 cigarilių;
- 50 g tabako;
- 10 ml elektroninių cigarečių skysčio;
- 8 g IQOS lazdelių.
Alkoholiui taikoma sudėtingesnė sistema:
- alus – iki 16 litrų;
- alkoholis iki 22 laipsnių stiprumo – iki 2 litrų;
- alkoholis virš 22 laipsnių stiprumo – iki 1 litro;
- alkoholis virš 80 laipsnių stiprumo – iki 1 litro;
- putojantys ir spirituoti vynai – iki 2 litrų.
Svarbu pastebėti, kad alkoholio, skirtingai nei cigarečių, apribojimai sumuojami. Tai reiškia, kad negalima atskirai įsivežti 2 litrų spirituoto vyno ir 2 litrų paprasto vyno, nes pastarasis priklauso grupei „iki 22 laipsnių“.
Nerekomenduojama gabenti naminio alkoholio. Muitinės pareigūnai be eksperto išvados negali identifikuoti skysčio, todėl geriausiu atveju jis bus konfiskuotas ir sunaikintas. Blogiausiu atveju reikės sumokėti už ekspertizę arba baudą.
Jei asmuo negali pateikti pakankamai įrodymų, kad šiuos gaminius vežasi asmeniniam naudojimui, gali būti paprašyta sumokėti akcizus paskirties šalyje arba vežamos prekės gali būti konfiskuotos.
Kokius vaistus galima vežti per Lenkijos sieną?
Į Lenkiją galima įsivežti be recepto parduodamus vaistus ir maisto papildus, kurių vienos pakuotės gali būti ne daugiau kaip 5 vienetai. Dėžutės turi būti laikomos taip, kad jas būtų galima identifikuoti atliekant muitinės kontrolę.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad į Lenkiją draudžiama įvežti psichotropinius ir narkotinius vaistus. Išimtis – jei asmeniui tokie vaistai yra būtini, tačiau tokiu atveju reikia gauti Lenkijos vyriausiojo farmacijos inspektoriaus leidimą.
Ribojami ir grynųjų kiekiai
Patikrinimo metu į šalį atvykstantis asmuo galit turėti ne daugiau kaip 10 tūkst. eurų. Šis limitas taikomas pinigams bet kuria valiuta.
Šis limitas taip pat taikomas kelionės čekiams, vekseliams, auksui ir platininei valiutai.
Ką atsivežti draudžiama?
Be akivaizdžių daiktų – šaunamųjų ginklų, šaudmenų, cheminių medžiagų – kita svarbi draudžiamų prekių kategorija yra mėsa ir pieno produktai:
- dešros, dešrelės, dešrelės;
- pusgaminiai;
- lašiniai;
- sūris, varškė ir pienas;
- kondensuotas pienas;
- mėsos ir pieno konservai;
- pašarai.
Šie reikalavimai taikomi net ir parduotuvėje pirktiems produktams. Išimtys daromos sausam pienui kūdikiams ir maistui (su gydytojo patvirtinimu) bei gyvūnų pašarams dėl sveikatos būklės (neatidarytoje ir nepažeistoje pakuotėje).
Kiaušinius ir kiaušinių produktus be mėsos ar pieno pėdsakų įsivežti galima, tačiau kiekvieno produkto svoris negali viršyti 2 kg.
Kitos draudžiamų prekių kategorijos yra šios:
- augalai, sodinukai, gėlės ir sėklos be fitosanitarinio sertifikato;
- pornografija ir nelicencijuota programinė įranga;
- antikvariniai daiktai ir daiktai, turintys kultūrinę vertę, be tinkamų sertifikatų, o jei jie yra – taikomi muitai ir mokesčiai;
- naminiai gyvūnai be patvirtinamųjų dokumentų.
Naudingi patarimai kertant Lenkijos sieną
Lenkijos muitinė rekomenduoja prieš kertant sieną nuo naujų daiktų nuimti etiketes, kad jie nebūtų laikomi komercinėmis prekėmis.
Kiekvienos rūšies įrangą galima vežti be pakuotės, tik po vieną vienetą nuo kiekvienos rūšies.
Jei asmuo gabenasi didelės vertės daiktus, tačiau yra akivaizdu, kad jie buvo naudoti, muitinė jų deklaruoti nelieps.
Visgi gabenant asmeninio naudojimo daiktus, suvenyrus ir dovanas, kurių vertė viršija 300 eurų, muitininkai gali pareikalauti juos deklaruoti.
Patarimai kertant Lenkijos sieną
Lenkijos žiniasklaida primena, kad daugelis Europos valstybių turi griežtai nustatytus reikalavimus, kokius daiktus būtina turėti automobilyje.
Planuojant keliauti į Lenkiją, reikia nepamiršti, kad automobilyje privaloma turėti gesintuvą ir avarinį trikampį. Tokių daiktų neturėjimas gali užtraukti baudą.
Be to, vairuotojams gresia atsakomybė, jei daiktai automobilyje bus gabenami netinkamai ir galės kelti pavojų kitiems eismo dalyviams.
Pasak portalo „Auto-swiat.pl“, baudos gali būti skiriamos ir už tam tikrų daiktų vežimą automobilyje, jei jie laikomi nesaugiai.
Pavyzdžiui, vežami peiliai, beisbolo lazdos, kirviai ar net šakės nėra draudžiami. Visgi svarbu, kad šie daiktai būtų tinkamai pritvirtinti ir nekeltų grėsmės.
Priešingu atveju gali būti skirta bauda, kuri svyruoja nuo 20 iki net 5000 Lenkijos zlotų (apie 4–1100 eurų). Nors didžiausia bauda realybėje skiriama retai, dažniausiai sumos būna nuo 50 iki 200 zlotų (apie 11–45 eurus).
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!