Sunku patikėti: Vilnius šovė į viršų pagal naujų turtuolių skaičių

Lietuvos didmiesčiuose – įspūdingas turtuolių gausėjimas. O Vilnius – netgi Rytų Europos sostinių lyderis. Beje, turtuolių, kurie mėnesio pajamas skaičiuoja dešimtimis tūkstančių, daugėja ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje. Tačiau kartu didėja ir liūdnesnis rodiklis – pajamų praraja tarp turtingųjų ir vargšų.

Vos iš vieno mėnesio pajamų, atidavus valstybei visus privalomus mokesčius, nusipirkti naują mašiną iš salono gali sau leisti retas lietuvis, tačiau Vilniuje tokių asmenų daugėja įspūdingu greičiu. Per penkerius metus šeimų, galinčių mėgautis prabangos prekėmis, sostinėje padaugėjo beveik 50 proc. Prieš penkerius metus tokių oficialiai buvo priskaičiuojama vos 3 tūkst. O štai pernai – jau priartėjo prie 5 tūkst. Čia skaičiuojami tie, kas legalių pajamų per metus gauna daugiau kaip 135 tūkst., arba per mėnesį daugiau nei 11 tūkst. eurų.

„Labai gerai pasirodė, Vilnius ypač. Pasiturinčių namų ūkių skaičius išaugo per 45 proc. palyginamosiomis kainomis. Tai buvo vienas sparčiausiai augusių miestų regione Vidurio ir Rytų Europos“, – pasakoja „Euromonitor international“ analitikas fransua Vytautas Razvadauskas.

Auganti ekonomika, didėjančios algos, palankūs mokesčiai, užsienio kompanijų investicijos – tai veiksniai, didinantys turčių gretas sostinėje. Tačiau panašiu tempu turtuolių gausėja ir kituose šalies didmiesčiuose – Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje:

„Tai yra labai aukštos pajamos, nuo tos ribos žmogus, namų ūkis turėtų dalyvauti prabangos rinkoje.“

Apžvalgininkas optimistiškai žvelgia ir į ateitį. Prognozuojama, kad ateinantį penkmetį turčių gretos didės dar didesniu tempu ir Vilniuje po 5-erių metų jų bus apie 7 tūkst., Kaune per 2 tūkst., o Klaipėdoje apie tūkstantį. Kai kurie ekonomistai tvirtina, kad nėra ko pavydėti turtų, mat esą kuo daugiau mieste turtingų žmonių, tuo geriau visam miestui, regionui ir šaliai.

„Vienas pagrindinių veiksnių, kodėl tikrai džiugu matyti augančias gretas pasiturinčių žmonių, tai, kad jie deklaruoja pajamas oficialiai ir gyvena Lietuvoje. Tai Lietuvos mokesčių mokėtojai. Skirtinga situacija nei į rytus nuo Lietuvos. Ukrainoje, Rusijoje dauguma turtingų žmonių emigruoja, gyvena Vakaruose ir niekas apie juos net nežino“, – mano ekonomistas Žygimantas Mauricas.

REKLAMA

Tačiau kiti ekonomistai ragina nepamiršti ir kito rodiklio, rodančio turtuolių gausėjimo kainą – tai didėjanti pajamų praraja tarp penktadalio turtingiausių ir penktadalio skurdžiausių gyventojų. Šių visuomenės grupių pajamos jau skiriasi 7 kartus. Kai ES vidurkis yra mažesnis – 5 kartai.

„Valstybės intervencija irgi menka. Tai susideda – rinkoje sukurta pajamų nelygybė ir tai, kad valstybė menkai ją išlygina. Ir turime rezultatą – viena didžiausių pajamų nelygybių ES ir pasaulyje tarp išsivysčiusių šalių“, – teigia ekonomistas Romas Lazutka.


Rašyti komentarą...
P
PP
2019-09-03 10:22:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
Toks faktas rodo ,kad neveikia nubuožinimo ( neteisėtai įsigyto turto)įstatymas. Pinigai įgalina veikti laukinio kapitalizmo principams. Va ir neregėta emigracija arba mažos posovietinės valstbės byrėjimas...
Atsakyti
-2

K
Ko
2019-09-03 11:46:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
čia stebėtis. Jau vien kiek naujų seimūnų ir jų artimųjų naujai praturtėjo....
Atsakyti
-3

B
Birutė
2019-09-03 13:37:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
Ir kuom nusikalto tie žmonės, kurie lenkia nugarą, ponams turtus krauna, bet jiems tik minimumą moka, kur žiūri mūsų valdžia. Ne visi mes mokam vogti, ką daryyyyt?
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų