Nekilnojamojo turto specialistams kalbant apie burbulo sprogimą, sąstingį, o lankytojams įvairiuose forumuose diskutuojant apie dar krisiančias nekilnojamojo turto kainas, aktualu paanalizuoti, kaip skiriasi dabartinės būsto kainos nuo buvusių prieš metus, ar sumažėjo pirkimų, iš kur krizės laiku žmonės gauna lėšų būstui pirkti.
Nekilnojamojo turto diskusijų portalo burbulas.lt lankytojų buvo klausiama, iš kur gautų lėšų nekilnojamajam turtui įsigyti. Nors kai kurie lankytojai dar laukia didesnio kainų kritimo, didžioji dalis (40 proc.) respondentų imtų paskolą ir įsigytų nekilnojamojo turto. Kiti 34 proc. respondentų turi santaupų, taigi skolintis jiems nereikėtų. O 26 proc. likusiųjų parduotų jau turimą nekilnojamąjį turtą ir už gautus pinigus pirktų naują butą ar namą.
Per metus kainos nusirito žemyn
Remiantis didžiausio nekilnojamojo turto portalo aruodas.lt kainų statistika, nekilnojamojo turto pasiūlos kainos nuo praėjusių metų birželio nukrito keliolika ar keliasdešimt kartų. Analizuojant visoje Lietuvoje parduodamų objektų kainų duomenis, matyti, kad butų kainos skelbimuose krito apytiksliai 20–25 proc., namų ir parduodamų patalpų įkainiai mažėjo vidutiniškai 15 proc., o siūlomi sklypų įkainiai sumažėjo apie 25 proc. Bene labiausiai krito nuomos kainos: butus šiemet imta nuomoti apytiksliai 25 proc., o namus – daugiau nei 30 proc. pigiau nei pernai metais tuo pačiu metu.
Perkama mažiau nei pernai
Per pirmus šių metų mėnesius įregistruota mažiau sandorių nei 2008–ųjų pirmąjį ketvirtį. Pagal Registrų centrą, sandorių šių metų pirmąjį ketvirtį sumažėjo daugiau nei per pusę. Per pirmus tris praėjusių metų mėnesius Vilniuje parduoti 2065 butai, šiemet – 934, Kaune atitinkamai 818 ir 351, Klaipėdoje – 652 ir 271 butai. Sumažėjo ir įsigytų namų skaičius: pirmąjį praėjusių metų ketvirtį Vilniuje nupirkti 65, Kaune – 103, Klaipėdoje – 20 namų, o šių metų pirmąjį ketvirtį sostinėje įregistruota 36, Kaune – 54, uostamiestyje – 10 namų pirkimo sutarčių.