REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Regitrai“ paskelbus apie naują numerių ženklinimo sąrašą su daugiau kaip 88 tūkst. skirtingų kombinacijų, vairuotojai suskubo geidžiamus derinius užsisakinėti iš anksto. Tiesa, neapsieita ir be kritikos – dalis žmonių trumpiniuose įžvelgė užgaulias reikšmes, kurios gali žeminti žmonių orumą ir garbę, taip pat įžvelgta ir kitų neigiamų asociacijų.

„Regitrai“ paskelbus apie naują numerių ženklinimo sąrašą su daugiau kaip 88 tūkst. skirtingų kombinacijų, vairuotojai suskubo geidžiamus derinius užsisakinėti iš anksto. Tiesa, neapsieita ir be kritikos – dalis žmonių trumpiniuose įžvelgė užgaulias reikšmes, kurios gali žeminti žmonių orumą ir garbę, taip pat įžvelgta ir kitų neigiamų asociacijų.

REKLAMA

Socialinėje paskyroje „Facebook“ komentatoriai nevengė sukritikuoti „Regitros“ sprendimą išleisti tokius trumpinius kaip: LOP, LSD, LOH.

Pasak internautų, minėti trumpiniai gali būti pajuokos objektu dėl šnekamojoje kalboje reiškiančių neigiamų prasmių. Pavyzdžiui, LSD trumpinys įprastai naudojamas, siekiant įvardyti narkotinių medžiagų rūšį.

Visgi „Regitros“ komunikacijos skyriaus atstovė Emilija Bardauskienė pažymi, kad automobilio numerių ženklinimas yra sudaromas abėcėlės tvarka, o raidės nesudaro jokio pilno žodžio, reiškiančio vieną ar kitą prasmę, todėl asmenų tai žeisti neturėtų. 

REKLAMA
REKLAMA

Be to, įmonė priduria, kad jeigu žmogus, norintis įsigyti automobilio valstybinį numerį, lieka nepatenkintas automatiškai kompiuterio sugeneruojamais žodžių ir skaičių deriniais, asmuo gali užsisakyti individualius numerius su patinkančiais ženklais.

REKLAMA

„Informacinė sistema automatiškai parenka numerio ženklų kombinaciją, kuria bus ženklinama transporto priemonė.

Bendruosiuose, arba kitaip tariant eilės tvarka išduodamuose, numerio ženkluose raidžių sekos sudaromos abėcėlės tvarka, o skaičių – didėjimo. Šiuo metu tokio tipo numerio ženklai yra išduodami su priekyje esančia L raide. 

Pastebėtina, kad eilės tvarka išduodami numerio ženklai sudaromi tiesiog pagal abėcėlę. Juose naudojamos tik trys raidės, kurios dažniausiai nesudaro jokio pilno žodžio. Kalbant apie reikšmės vertinimą, didesnis dėmesys skiriamas vardiniams numerio ženklams, kadangi jų užrašą susikuria pats asmuo, taip norėdamas išsiskirti ar atkreipti dėmesį. 

REKLAMA
REKLAMA

Atkreipiame dėmesį, kad jei asmeniui dėl kažkokių priežasčių nepatinka automatiškai priskirti numerio ženklai, tokiu atveju galima pasirinkti kitokio tipo numerio ženklus su patinkančiu skaičių ir raidžių deriniu, pavyzdžiui, iš jau pagamintų ir esančių sandėlyje už 35 eurus“, – teigia pašnekovė.

Draudžia naudoti kai kuriuos trumpinius

Tiesa, nors vairuotojai, pasak „Regitros“ atstovės, neretai yra linkę išleisti pinigus numeriams, norėdami juos įžvelgti skirtingą reikšmę, daliai trumpinių, kuriuos būtų galima panaudoti gaminant transporto priemonės numerį, leidimai nėra išduodami.

„Kaip rodo praktika, daugiausiai numerių yra išduodamų būtent eilės tvarka, tačiau automobilių savininkai neretai pageidauja išskirtinumo ar ženklų, turinčių kažkokią reikšmę. Dėl šios priežasties yra sudaryta galimybė užsisakyti patinkančius numerio ženklus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Suteikiami trys būdai: 

1. Numerio ženklai iš sandėlio. Automobilio savininkai norimą numerio ženklo derinį gali pasirinkti iš tų, kurie jau yra pagaminti ir saugomi bet kuriame įmonės padalinyje. 

2. Rezervuojami numerio ženklai. Asmuo gali užsisakyti numerio ženklus iš planuojamų gaminti sąrašo. Šis sąrašas yra papildomas maždaug kas ketvirtį. Raidžių seka parenkama abėcėlės tvarka, o skaičių – didėjimo.

3. Vardiniai numerio ženklai. Jų užrašą galima susikurti patiems. Automobiliams jis gali būti sudarytas nuo 1 iki 6 simbolių, iš kurių bent vienas privalo būti skaičius. 

Numerio ženklams yra keliami tam tikri reikalavimai. Pavyzdžiui, kaip numato taisyklės, numerio ženklo užrašas negali sutapti su keiksmažodžiais, vulgarizmais, nacistinės Vokietijos, SSRS valstybių, nacistinių ar komunistinių organizacijų pavadinimais ar panašiai. Dėl šios priežasties nebuvo išleista KGB numerio ženklų serija“, – pastebėjo E. Bardauskienė.

REKLAMA

„Jeigu nori šunį „sugadinti“, duok jam blogą vardą“

Tuo metu profesorius, psichologas Gediminas Navaitis sako, kad žmonių pasipiktinimas dėl jau minėto numerių ženklinimo gali būti lengvai pagrindžiamas psichologine prasme. Esą, jei raidžių kombinacija žmogui gali nieko ir nereikšti, jis vis tiek gali pajusti aplinkinių žmonių apkalbas, pastebėjimus.

„Pradėkime iš geografiškai labai toli. Honkonge numeriai, kuriuose yra trys aštuonetai, laikomi išskirtiniais, laimingais, jie kainuoja kartais daugiau negu automobilis. Kaip mes pasirenkame žvelgti į pasaulį – sutapimais, likimu, kažkokiomis paslaptingomis jėgomis, tai yra mūsų reikalas, ir ne šios dienos pokalbių tema aiškinti, kad kartais tam tikri raidžių junginiai negali atnešti nei laimės, nei nelaimės.

REKLAMA

Akivaizdu, kad mes gyvename visuomenėje, kur egzistuoja tam tikros nuostatos. Netgi suabejočiau, ar jos apima didžiąją dalį žmonių, galbūt mažesnę, bet vis tiek žymią. Galų gale ir tiems, kurie tuose raidžių junginiuose neįžvelgia nieko daugiau negu, kad automobilio numerių raidžių junginį, tai žino, kad kažkas gali kitaip vertinti ir pasišaipyti, pasijuokti, pritraukti bereikalingo dėmesio.

Labai suprantama, kad žmonės atsisako ir vengia tokių numerių. Gal net buvo „Regitrai“ buvę tikslinga nesukelti tokios nedidelės bangelės ir pasikonsultuoti su psichologais, viešųjų ryšių specialistais, kad tiesiog negamintų tokių numerių, nes nemanau, kad keletas tokių raidžių junginių užima ypatingai didelę vietą visoje numerių masėje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Yra posakis, kad jeigu nori šunį „sugadinti“, duok jam blogą vardą. Tai galbūt šitas posakis turėtų galioti ir automobilių numeriams“, – įvertino G. Navaitis.

„Regitros“ teigimu, žvelgiant į pastarąsias išleistas serijas, pastebėtina, kad itin populiari buvo LTU numerių žyma – ją užsisakė 280 vairuotojų, taip pat dėmesio sulaukė LRS (41), LRT (31) raidžių kombinacijos.

Vairuotojai vengė užsisakyt šias raidžių kombinacijas: LOH (5), LOP (7), LPV (3), LPT (0), LRP (4).

Šiuo metu standartinių numerių, kuriuos galime rinktis iš karto, kaina siekia 35 eurus. Pageidaujant užsisakyti numerius individualiai, gali tekti pakloti 70, 150, 250 arba 500 eurų. Daugiausiai kainuoja vardiniai numeriai – jų kaina siekia 1500 eurų.

Užsisakyti patinkančius numerio ženklus galima „Regitros“ puslapyje: https://www.regitra.lt/lt/paslaugos/numerio-zenklai/uzsisakyti-patinkancius-numerio-zenklus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų