• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pastaraisiais metais auga gyventojų ir įmonių susidomėjimas saulės elektrinėmis, o jų užsakymų skaičius jau viršija numatytas prognozes. Saulės elektrinės gali ne tik padėti sutaupyti, bet ir visiškai padengti sąskaitas už elektrą, nes energiją gamina ištisus metus.

Pastaraisiais metais auga gyventojų ir įmonių susidomėjimas saulės elektrinėmis, o jų užsakymų skaičius jau viršija numatytas prognozes. Saulės elektrinės gali ne tik padėti sutaupyti, bet ir visiškai padengti sąskaitas už elektrą, nes energiją gamina ištisus metus.

REKLAMA

Ekspertai pastebi, kad abejonės apie saulės šviesos trūkumą Lietuvoje turėtų būti panaikintos – jos yra pakankamai.

Sėkmingai veiks visus metus

„Ignitis“ produktų vadovas Karolis Dargis pasakojo, kad žmonės saulės elektrines įsirengia dėl gamtosaugos ir finansinių priežasčių.

„Pasirinkimą tapti gaminančiu vartotoju lemia tiek emociniai, tiek racionalūs veiksniai: namų ūkiai mąsto šiuolaikiškai, nori saugoti gamtą, domisi ateities technologijomis, jiems svarbi nepriklausomybė nuo išorinės aplinkos, o taip pat – siekia sutaupyti pinigų“, – kalbėjo K. Dargis.

Jis papasakojo apie saulės elektrinių naudą – jas įsirengus gali gerokai sumažėti sąskaitos už elektrą.

„Gaminant elektrą iš saulės, elektros iš tinklo poreikis gerokai mažėja, o kartais jos pirkti praktiškai nebereikia, dėl to sumažėja sąskaitos už elektrą. Palyginimui, jei jūsų elektros energijos tiekėjo siūloma kaina yra apie 17–20 ct/kWh, tai turint saulės elektrinę pasinaudojimo tinklais mokestis bus apie 4,5 cnt/kWh. Sutaupymas siekia daugiau nei 70 proc. nuo jūsų mokamų elektros kainų“, – teigė K. Dargis.

REKLAMA
REKLAMA

Jo manymu, Lietuvoje saulės šviesos yra pakankamai saulės elektrinėms sėkmingai veikti.

„Jau rečiau, bet vis dar tenka išgirsti mitą, kad Lietuvoje – per mažai saulės efektyviam saulės elektrinės naudojimui, tačiau tai tik mitas, nes saulės šalyje turime daugiau nei pakankamai, svarbu ją tinkamai išnaudoti“, – patikino produktų vadovas.

REKLAMA

„Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė pabrėžė, kad rinktis saulės energiją visada apsimoka, nes saulės elektrinės ir parkai gamina energiją visada, kai šviečia saulė.

„Klaidinga manyti, kad žiemą ar apniukusiomis dienomis saulės elektrinė negeneruoja elektros. Lietuvoje mažiausiai efektyvūs saulės požiūriu mėnesiai yra nuo lapkričio iki vasario, bet kitus aštuonis mėnesius mūsų kraštuose šviečiančios saulės pakanka pasigaminti tiek elektros, kad jos užtenka visiems metams. Taigi, Lietuva jau ne lietaus, bet saulės šalis“, – kalbėjo D. Navarskaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Tamsesniais mėnesiais elektros energijos yra pagaminama mažiau, tačiau visiškai gaminimas nesustoja.

„Net ir tais vadinamais „neefektyviais“ mėnesiais saulės jėgainės elektrą gamina, tik mažesniais kiekiais. Pavyzdžiui, 5 kilovatų galios elektrinės momentinis pagaminamas energijos kiekis saulėtą dieną gali siekti 5 kilovatus, o stipriai apsiniaukusią – apie 1 kilovatą“, – teigė saulės produktų vadovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Galima gauti kompensaciją

K. Dargis teigė, kad susidomėjimas saulės elektrinėmis yra didžiulis ir jau dabar muša užsibrėžtus rekordus.

„Susidomėjimas saulės elektrinių įsirengimu Lietuvoje muša bet kokius prognozuotus rekordus. „Ignitis“ per šių metų pirmąjį ketvirtį pardavė tiek saulės elektrinių, kiek planavo per metus, tai rodo ypatingą gyventojų aktyvumą prisidėti prie žaliosios energetikos“, – pasakojo K. Dargis.

REKLAMA

Įsirengiant saulės elektrines nereikia dvejoti dėl finansų – Aplinkos projektų valdymo agentūra skiria paramą.

„Svarstantys apie saulės elektrines gali pasinaudoti teikiama lengvata – Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) skirstoma ES parama tiek fiziniams, tiek juridiniams asmenims. Tokia parama šiandien laikoma viena svarbiausių priemonių, skatinančių saulės energijos vartojimą – didžioji dalis Lietuvoje esančių saulės elektrinių yra įsigytos pasinaudojus šia parama. Dar vienas kvietimas paramai gauti planuojamas šių metų antrąjį pusmetį“, – komentavo produktų vadovas.

REKLAMA

D. Navarskaitės teigimu, kad paramos dydis priklauso nuo komplekto dalies, įsirengus visą komplektą valstybė finansuoja trečdalį elektrinės vertės.

„Paramos dydis įsirengus visą komplektą – saulės modulius ir įtampos keitiklį (inverteris) siekia beveik 323 Eur už 1 kilovatą saulės elektrinės įrengtosios galios. Tai reiškia, kad valstybė grąžina apie trečdalį elektrinės vertės. O įrengus tik saulės modulius parama siekia arti 243 eurų už 1 kilovatą saulės elektrinės įrengtosios galios“, – kalbėjo D. Navarskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau norint gauti paramą reikia atitikti nustatytus reikalavimus bei įregistruoti objektą registrų centre.

„323 eurų už 1 kilovatą parama taikoma ir įsigyjant saulės elektrines iš nutolusių saulės parkų. Didžioji dauguma klientų, įsirengdami saulės elektrines, pasinaudoja valstybės teikiama parama.

Visgi reiktų nepamiršti, kad norintys gauti valstybės paramą turi atitikti tam tikrus keliamus reikalavimus – pareiškėjas fizinis asmuo, nuosavybės teise valdantis gyvenamosios paskirties buto ar sodų paskirties pastatą. T.y. ši parama nėra skirta komerciniams objektams. Objektas turi būti įregistruotas Registrų centre“, – paaiškino saulės produktų vadovė.

REKLAMA

Jos teigimu, saulės elektrinės atsiperka gana greitai – be valstybės paramos ji atsiperka per ketverius ar penkerius metus.

Įmanoma įsirengti visur

Saulės elektrinės gali būti pritaikytos prie skirtingos gyvenamosios vietos – jas gali pasirinkti ir nuosavuose namuose ir daugiabučiuose gyvenantys asmenys.

„Džiugu tai, kad saulės teikiama nauda gali pasinaudoti visi: tiek gyvenantys nuosavame name, tiek bute. Gyvenantiems nuosavame name tiks saulės elektrinės ant stogo ar šalia namo ant žemės, o daugiabučiuose – dalis saulės parko“, – komentavo D. Navarskaitė.

REKLAMA

Jos teigimu, pats efektyviausias saulės energijos panaudojimas yra įsirengiant saulės elektrinę ant namo stogo ar šalia tos vietos, kur ji bus vartojama.

„Taip saulei šviečiant gaminama ir iškart vartojama elektra žmonėms nieko nekainuoja. Tai yra momentinis vartojimas ir jis reiškia sutaupytus pinigus“, – kalbėjo saulės produktų vadovė.

Saulės elektrines taip pat rekomenduoja įrengti sodybose, taip bus aprūpinta ir sodyba, ir kiti objektai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kitas būdas panaudoti saulės energiją yra įsirengiant nuosavą saulės elektrinę, pavyzdžiui sodyboje, ir dalį jos priskirti kitame mieste esančiame bute. Tokiu atveju, dalis energijos bus gaminama ir naudojama sodyboje, o kita dalis nutolusios elektrinės principu bus paduodama į tinklą bei paskirstoma per kitus turimus objektus“, – užsiminė D. Navarskaitė.

Kitas pasiūlymas klientams yra įsirengti nuosavus saulės parkus – jais pasinaudojus galima tapti ir gaminančiu vartotoju.

REKLAMA

„Tai elektrinė iš daugybės saulės modulių, sumontuota bet kurioje Lietuvos vietoje. Tokiuose parkuose galima įsigyti namams reikiamą elektrinės dalį ir taip tapti gaminančiu vartotoju. Ir visai nesvarbu, kur gyvenate: nuosavame name, kotedže ar bute – „žalia“ elektros energija atkeliaus į Jūsų namus įprastu būdu“, – pabrėžė D. Navarskaitė.

Anot jos , kasmet saulės elektrinėmis susidomi vis daugiau žmonių, klientai domisi atsinaujinančia energetika.

REKLAMA

„Pagal savo klientų užsakymus matome, kad susidomėjimas saulės energetika stipriai didėja su kiekvienais metais. Šiandien jau esame pardavę tiek elektrinių, kiek pardavėme per visus 2021-uosius metus.

Vis daugiau Lietuvos gyventojų aktyviai domisi atsinaujinančia energetika ir galimybe įsirengti nuosavą saulės elektrinę. Vien šiemet vykusiame APVA paramos skelbime sulaukta 19 tūkst. paraiškų, norinčių įsigyti saulės elektrinę ar dalį saulės parko“, – pasakojo saulės produktų vadovė.

kaip neestetiška visur prikabinėta tų juodų suknistų plokščių jūs sūtraukos nelaimingi!! Nušikti asilai elektos kainas mažinkit!!
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų