„Čia yra atmetus rizikas, infliaciją. Būtent tokio finansavimo mes turėtume siekti iš Europos Sąjungos siekiant, kad Ignalinos atominė, kuri buvo uždaryta dėl Europos Sąjungos reikalavimų, būtų sėkmingai uždaryta. Jeigu Europos Sąjunga neskirtų tų lėšų, tai tada mes turėtume finansuoti iš vidinių, kas būtų biudžetui labai labai didelė suma - apie 70-80 mln. eurų kiekvienais metais“, - antradienį Seimo Darbo partijos frakcijoje sakė R.Masiulis.
Ministro teigimu, su Europos Komisija (EK) derybas reikia pradėti kuo skubiau.
„Matau didelį mūsų darbą EK, kad vis dėlto šios lėšos arba bent jau jų didesnė dalis būtų skirtos. Šis klausimas šiai dienai dar nėra visiškai užsidegęs liepsna, bet 2018-2019 metais bus vienas svarbiausių klausimų. Šis klausimas dar starto padėtyje“, - teigė ministras.
Jis informavo, kad dėl lėšų stygiaus IAE uždarymui visos ES institucijos yra informuotos.
„Lygiai taip pat dirbame su ispanų, vokiečių, britų ambasadomis, jie atsiuntė savo verslininkų misijas, kurie užsiima uždarymu. Mes norime šių šalių palaikymo, kurios turi didelę įtaką ES, toliau uždarant mūsų atominę elektrinę, kad būtų skiriama lėšų“, - teigė R.Masiulis.
Jis taip pat pažymėjo, kad nuo 2020 metų iš Lietuvos biudžeto IAE uždarymui turės būti skiriama daugiau lėšų negu dabar.
„Ir Komisija (EK - BNS), ir auditas atliktas konstatuoja, kad ES narės per mažai prisideda savo lėšomis. Bet didesnioji dalis vis tiek turės būti iš ES“, - teigė R.Masiulis.
Pasak jo, pagal darbų grafiką, elektrinė turėtų būti uždaryta 2038 metais.
Dabartinėje finansinėje perspektyvoje - 2014-2020 metais - IAE įsisavins iš viso 650 mln. eurų ES paramos, iš jų apie 200 mln. eurų - 2007-2013 metais gautos, bet laiku nepanaudotos lėšos.
2004-asiais pradėtas IAE, kuri pirmoji pasaulyje nutraukė nesaugiais laikomų rusiškų RBMK reaktorių veiklą, uždarymo procesas kainuos 2,593 mlrd. eurų.
Vykdant Lietuvos įsipareigojimus ES, pirmasis Vakaruose nesaugia laikytos IAE reaktorius buvo sustabdytas 2004-ųjų gruodžio 31 dieną, o antrasis - 2009-ųjų gruodžio 31 dieną.