Deramo darbo terminas 1999 m. birželio mėnesį pirmą kartą paminėtas Tarptautinės darbo organizacijos (toliau žr. TDO) paskelbtoje ataskaitoje, kurioje apibrėžtas deramo darbo pagrindinis tikslas – sukurti ne tik darbo vietą, bet ir užtikrinti darbuotojui priimtiną darbo vietos kokybę. Dokumente aiškiai akcentuojama, jog įdarbinimo lygis šalyje negali būti atskirtas nuo darbo vietų kokybės, tačiau visuomenėje, deja, nusistovėjusios skirtingos padoraus darbo interpretacijos. Tai lemia skirtingos darbo formos, sąlygos bei skirtingas žmonių vertės ir pasitenkinimo jausmas, todėl, kokybė kiekvienam gali reikšti įvairių dalykų sintezę.
TDO pastebėjo, kad būtina parengti socialines ir ekonomines sistemas, užtikrinančias bazinius darbo standartus, o vėliau pritaikomas prie sparčiai kintančių rinkos sąlygų.
Šios sistemos esmė – derinti ekonominį konkurencingumą ir socialinį teisingumą. Aktyvi pagalba skatinant padorų ir deramą darbą yra Europos socialinės darbotvarkės ir ES pastangų skleisti savo vertybes ir dalintis patirtimi bei integruotu ekonominio ir socialinės raidos modeliu, sudėtinė dalis. Įsipareigojant skatinti padoraus darbo visiems, sąvoką, atsižvelgta į pasaulyje egzistuojančių ekonominių ir socialinių padėčių ypatumus bei įvairovę, pripažįstant nuoseklią strategiją, kurią partneriai lengvai suvoktų, o pastaroji atitiktų nacionalines, regionų aplinkybes bei prioritetus, būtinybę. Todėl pasiūlytos gairės, kaip ES politikos kryptimis ir veikla labiau prisidėti prie padoraus darbo sąvokos sklaidos.
TDO suformuoti standartai ir veikla papildo tų sričių Europos ekonominės bendrijos teisyną, kurių neapima (arba tik iš dalies apima) Bendrijos teisės aktai ir politikos sritys, pavyzdžiui, darbo administravimo ir darbo inspekcijos, profsąjungų laisvės, kolektyvinių derybų ir minimalių socialinės apsaugos standartų srityse.
Deramo darbo skatinimas visais lygmenimis turėtų būti pasaulinis tikslas, tai labai svarbu profesinėms sąjungoms, nes jos gina dirbantį žmogų, rūpinasi jo darbo vietos kokybe, dirbančiojo socialinėmis garantijomis.
Todėl svarbiausi Europos profesinių sąjungų konfederacijos prioritetai – kvalifikuotų ir ekologinę pusiausvyrą išlaikančių darbų su sąžiningais ir padoriais atlyginimais, stiprių darbuotojų teisių ir tvirtų kolektyvinių sutarčių bei efektyvaus socialinio dialogo kūrimas, stabilūs ir apsaugoti kontraktai, investicija į įgūdžius ir mokymus, Europos direktyvų dėl užimtumo peržiūrėjimas – didesnis saugumas ir geresnės teisės darbuotojų judėjimui ES.
Oraus darbo idėjos įgyvendinimo plėtojimą mūsų šalyje, Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinė sąjunga, kartu su partneriais Lietuvos savivaldybių asociacija ir Norvegijos vietos, regionų ir valdžios institucijų asociacija, paskatino Norvegų „Norway Grants“ fondo parama.
Naudodamiesi šio fondo, Norvegijos vietos, regionų ir valdžios institucijų asociacijos bei Norvegijos viešojo sektoriaus darbuotojų profesinės sąjungos Fagforbundet patirties rezultatais, su Lietuvos socialiniais darbuotojais galėsime skatinti oraus darbo idėją, plėtoti socialinį dialogą mūsų organizacijose Lietuvoje.
„Norway Grants“ fondo pastangomis, minint spalio 7-ąją, kovos už orų darbą visame pasaulyje dieną, bus organizuojama akcija. Deramo darbo koncepcijos viešinimui tarp socialinių, savivaldybės darbuotojų, bus platinami pagaminti lipdukai, parengtas informacinis pranešimas. Surengti seminarai–mokymai: deramo darbo koncepcija ir darbo teisės; trečiųjų asmenų smurto problema ir konfliktų valdymas; dalijimasis gerąja patirtimi (dalyvaus lektoriai iš Norvegijos); seminaro „Deramo darbo koncepcija ir darbo teisė“ metu, dalyviai bus supažindinami su deramo darbo koncepcija, pristatomos šiuo metu vykdomos veiklos. Seminaro dalyviai susipažins su įstatymais reguliuojančiais darbo teisės bei profesinės saugos ir sveikatos sritis. Seminarai vyks Vilniuje, Šiauliuose ir Klaipėdoje.
Tikiu, kad šiuo projektu sustiprinsime Lietuvos socialinių darbuotojų galimybę patikėti oraus, padoraus darbo įgyvendinimo galimybėmis, kad socialiniams darbuotojams mūsų šalyje būtų mokamas jų darbo sudėtingumą ir atsakingumą atitinkantis darbo užmokestis, suteikiamos socialinės garantijos, kad socialinis dialogas naudingas darbdaviams ir dirbantiesiems, nes skatina siekti ne tik geresnių darbo rezultatų, geresnių darbo santykių, bet ir geresnio socialinio dialogo su darbdaviais.