Profsąjungos: laikas užkirsti kelią darbdavių manipuliacijoms mažinant dienpinigius 

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) palaiko siūlymą, kad darbo užmokestis ir kitos su darbo santykiais susijusios išmokos būtų mokamos tik pavedimu į darbuotojo nurodytą mokėjimo sąskaitą. Darbo užmokestis grynaisiais labiausiai paplitęs transporto, statybų ir paslaugų sektoriuose, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Tai yra patys problemiškiausi sektoriai, kur daugiausiai šešėlio ir darbuotojų išnaudojimo faktų. Darbo užmokesčio mokėjimas grynaisiais apsunkina ir įrodinėjimo procesą darbuotojui kilus ginčui dėl priklausančio darbo užmokesčio nesumokėjimo.

Be to, LPSK įsitikinusi, jog reikia pagaliau naikinti praktiką komandiruojamiems darbuotojams mažinti dienpinigius iki 50 proc. Vyriausybės patvirtintų maksimalių dienpinigių dydžių.

„Šios lengvatos kažkada išsireikalavo transporto sektorius siekdamas taupyti darbuotojų sąskaita. Tačiau tai galioja visiems komandiruojamiems darbuotojams. Nuolat gauname skundų iš teatrų ir koncertinių įstaigų darbuotojų, taip pat – įdarbinimo agentūrų darbuotojų“, – komentuoja LPSK pirmininkė Inga Ruginienė. 

Pusė milijardo dienpinigių

Finansų ministerijos atlikta transporto sektoriaus įmonių analizė rodo, jog 2020 m. transporto įmonės darbuotojams išmokėjo daugiau nei 0,5 mlrd. eurų dienpinigių. Dienpinigiai traktuojami kaip darbo užmokesčio dalis, kuri sudaro nuo 25 iki 60 proc. viso atlyginimo, ir jie nėra pamokestinami.

Dalį atlyginimo dienpinigiais gaunantys darbuotojai išeidami į pensiją gauna mažesnę pensiją nei priklauso, ligos atveju išmokama mažesnė ligos pašalpa, kur kas mažesnė būna ir neįgalumo pensija.

„Šios lengvatos verslui tikrai jau užsibuvo, galbūt tam tikru laikotarpiu tai turėjo prasmės, tačiau nuolat lobti darbuotojų sąskaita yra neatsakinga, ciniška ir nusikalstama. Už darbą visuose ekonominiuose sektoriuose turi būti atlyginama ne neapmokestinamomis komandiruočių kompensacijomis, o rinkos sąlygas atitinkančiu darbo užmokesčiu“, – įsitikinusi I. Ruginienė.

REKLAMA

LPSK siekia, kad dienpinigiai turi būti mokami 100 proc. ir juos reikia tinkamai apmokestinti.

Primename, kad Seime svarstomos Darbo kodekso pataisos, kurios draustų mokėti darbo užmokestį ir su juo susijusius mokėjimus grynaisiais pinigais.

Šiam pasiūlymui nepritaria kai kurios darbdavių organizacijos. Pavyzdžiui, vežėjų ir statybų


Rašyti komentarą...
X
Xxx
2021-04-23 06:25:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Visa skudura nuims nuo žmoniu urodai kalakutai
Atsakyti
0

P
Petras
2021-04-23 14:20:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Košmaras.Gal geriau spręskite aktualias spragas kas aktualu Zmogui.Išėjau iš darbo kovo 19 savo noru,darbdavys mane pralaikė iki Balandžio 14 ne apmokomose atostogose,šiandiena jau Balandžio 23 dar atsiskaitymo negavau.Aisku jus pasakysite kreipkitės i atitinkamas struktūras.As kaip Pilietis reikalauju priimti pataisas kad darbdavys negaletu darbuotojo išleisti neapmokamų atostogų ilgiau kaip tris paras.O atlyginima turi pervesti išėjus is darbo per 48 val
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų