Bulvės, pienas ir mėsa bei kiti būtiniausi maisto produktai turėtų būti atpiginti dirbtinai, įsitikinusi Žemės ūkio ministerija. Tai turėtų būti daroma mažinant pridėtinės vertės mokestį (PVM) nuo 18 proc. iki penkių. Anot ministerijos, vis brangstant maistui ir jo gamybos įmonėms susiduriant su sunkumais, tai darosi nebeišvengiama.
Mažinti PVM būtiniausiam maistui siūlė Lietuvos daržovių augintojų ir Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos, kai kurios politinės partijos.
Anot Žemės ūkio ministerijos, tai daryti skatina kebli maisto gamintojų padėtis, vartotojų lūkesčiai, sudėtinga konkurencinė aplinka.
„PVM sumažinimas leidžia maisto produktus nenuostolingai parduoti vartotojams žemesnėmis mažmeninėmis kainomis, todėl šiuo metu tai būtų kainų kilimą stabdantis veiksnys“, – neabejojo žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė. Jos manymu, sumažinus mokestį atsigautų ir gamintojai.
Mažesnis PVM kai kuriems maisto produktams taikomas jau dabar, todėl 18 proc. tarifu apmokestinti kiti maisto produktai yra tarsi „diskrimuojami“ pigesniųjų atžvilgiu.
Apskaičiuota, kad, įvedus lengvatinį 5 proc. PVM tarifą būtiniausių maisto produktų grupėms, valstybės biudžetas per pirmuosius metus netektų apie 180 mln. Lt pajamų.
Statistikos departamento duomenimis, Lietuvos gyventojų išlaidų struktūroje maisto produktai sudaro didžiausią dalį – 39 proc., o didžiausios išlaidos tenka mėsai ir jos produktams – 26 proc.