REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirkėjų dėmesiui: į elektronikos kainą įskaičiuota utilizavimo kaina

M. Varaška: kuo geriau dirba atliekų tvarkytojai, tuo mažiau kainuos daiktas

Kai perkate bet kokį elektroninį prietaisą, sumokate ir už jo utilizavimą. Mat gamintojai ir importuotojai, kurie moka atliekų tvarkytojams, šias sąnaudas taip pat įtraukia į kainą.

„Kuo efektyviau mes tvarkome elektronines atliekas, tuo mažesnių patirsime išlaidų, tuo mažiau rinkoje kainuos tos pačios mažmeninės prekės, – nes atliekų tvarkymo kaina įtraukta į daikto kainą, – ir tuo konkurencingesni mes būsime rinkoje“, – ketvirtadienį Druskininkuose vykstančioje kasmetėje jau XI konferencijoje-diskusijų forume „Atliekų tvarkymas 2014“ sakė Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) direktorius, buvęs Seimo narys Mantas Varaška, apžvelgdamas padėtį dėl elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkymo.

„Tinkamas ir efektyvus atliekų tvarkymas įmanomas tada, kai valstybė, visuomenė, verslas veikia sutelktai“, – sakė M. Varaška. Jo duomenimis, nors Lietuva turi planus, kiek elektronikos atliekų turi būti surenkama, apie pusė elektronikos atliekų išvežama iš Lietuvos, o baterijų ir akumuliatorių – visas 100 proc.

REKLAMA
REKLAMA

„Valstybės, aplinkosaugos institucijoms visiškai vienodai dėl šiuo metu nelegalaus elektronikos atliekų supirkimo ir tvarkymo. (...) Yra šimtai komunalinių paslaugų įmonių, neturinčių teisės surinkti elektronikos atliekų“, – sakė M. Varaška. Jo teigimu, „savivaldybėms visai nerūpi, kaip veikia jų komunalinėse sistemose esančios įmonės, kurios turi teisę surinkti komunalinį srautą“.

REKLAMA

Anot EPA vadovo, šiame sektoriuje yra daug problemų. Viena iš jų – nors atliekų tvarkytojai konkursus laimi sausį, „rugsėjį ar spalį dar kalbamės apie tai, kaip įtraukti atliekų tvarkytojus į šių metų veiklos schemą“. „Mes patys, asociacija, negalime veikti atliekų tvarkytojų kitaip, kaip tik siūlydami: „Galbūt jūs norėsite iš mūsų pinigų už atliekų tvarkymą ir kiek jūs tonų galėtumėte mums parduoti?“ – kalbėjo M. Varaška.

Konferencijos dalyviams jis parodė filmuotą savo atlikto mini tyrimo „buitinį vaizdelį“, iš kurio matyti, kaip dirba perpirkėjai, kurie, šioje rinkoje veikdami nelegaliai, bando surinkti iš įmonių ir gyventojų elektroniką. Jis pridūrė, kad įmonių pavadinimus, kurių filme neminėjo, perdavė teisėsaugos institucijoms.

Dvi dienas truksiančioje konferencijoje bus diskutuojama apie ES atliekų tvarkymo politiką, aplinkos apsaugą nuo žalingo poveikio, atliekų rūšiavimą bei surinkimą ir jų poveikį aplinkai. Taip pat bus kalbama apie tai, kaip įvairiose šalyse ir Lietuvoje tvarkomos ir kaip turėtų būti tvarkomos sudėvėtos padangos, kokios naudos galime turėti degindami atliekas, ir kitomis aktualiomis temomis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų