„Krizė? Kokia krizė?“ – Stebisi liokajų mokyklos Londone savininkai. Nors ekonomika išgyvena nuosmukį, kvalifikuoto aptarnavimo personalo turtuolių namams paklausa didėja, tiesa, ne Jungtinėje Karalystėje, o Kinijoje, Artimuosiuose Rytuose, Rusijoje.
Per televiziją rodomos angliškos dramos taip pat prisidėjo prie naujos mados – turtinguose namuose turi būti anglas liokajus. Kinijoje, Rusijoje, Artimuosiuose Rytuose prestižas reikalauja turtinguose namuose turėti ne šiaip liokajų, o tikrą džentelmeno džentelmeną. Bet kaip tokiu tapti?
Reikia kreiptis į mokyklą Londone, kurioje išmokys ne tik kaip būti diskretiškam, ištikimam, bet ir kaip deramai pateikti vyno, maisto, kaip tvarkyti drabužius, žodžiu, kaip tapti tobulu anglišku liokajumi arba kamerdineriu. Paklausa didėja, nes tie, kurie gali samdytis tokius namų darbininkus, tapo dar turtingesni.
„Naujieji turtuoliai didina paklausą. Juk apie 95 proc. naujų pinigų ateina iš kylančių rinkų. Daugiausia užsakymų ateina iš Kinijos, daug iš Artimųjų Rytų, Rusijos. Deja, jau ne vien britai gali sau leisti tokius liokajus. Kai kurie turi tokių tarnų, bet jau ne tiek, kaip kitose šalyse“, – tvirtino mokyklos direktorė Sara Westin Rahamanui.
30 metų liokajaus patirtį turintis George'as dalijasi ja su kitais, Jo nuomone, svarbu ne tik geros manieros, bet ir pasitikėjimas.
„Liokajus turi gebėti pajusti, kada pasakyti šeimininkui „Labas rytas“ ar „Labas vakaras“, – sako liokajus G. Telfordas.
Norinčiųjų tai gebėti taip pat netrūksta, nes geriausiais pripažinti liokajai per metus gali uždirbti iki 600 tūkstančių, skaičiuojant litais. Kursai gali būti trumpalaikiai – savaitgalio arba penkių savaičių. Juos lanko ne tik norintieji patekti į vadinamuosius „gerus namus“ ar svetingumo sferoje dirbantys žmonės, bet ir aukšto rango vadovų padėjėjai, norintys geriau įtikti savo darbdaviams.
Jolanta Paškevičiūtė