Pardavėjai trūko kantrybė: mus išnaudoja, duoda valgyti nukainotą maistą

Parduotuvių pardavėjų profesija yra antra populiariausia Lietuvoje po sunkvežimių vairuotojų. Tačiau spendžiant iš atsiliepimų, jų darbas tikrai nepavydėtinas, o alga menka. Pardavėjai skundžiasi ilgomis darbo valandomis, pertraukėlių stoka, melaginga darbo laiko apskaita.

Portalo tv3.lt redakcija gavo anoniminį laišką. Jame, sprendžiant iš viso turinio, prekybos tinklą „Iki“ valdančios bendrovės „Palink“ darbuotoja skundžiasi itin prastomis darbo sąlygomis. Moteris rašo, kad „visas neteisybes“ nori papasakoti dėl to, kad jai „trūko kantrybė“.

„Daugumoje darbo skelbimų rašoma, kad įmonėje teikiamas nemokamas darbuotojų maitinimas. Žinoma, įmonė jus taip myli, kad skiria tik 1,5 euro pietums už 12 val. darbo. Ir tai dar ne viskas.

Kai vyr. kasininkai daro „maitinimus“, mums liepia duoti paskutinės dienos galiojimo maistą, kad nebūtų daug žalos įmonei ir negana to, maitinimas nurašomas visa kaina. Nors net jei yra akcija, vis tiek visa kaina. Daržovės, kurias gauname – dauguma papuvusių. Bet svarbiausia, ką jūs valgytumėte už 1,5 euro?“ – retoriškai klausiama laiške.

Tačiau, anot jo autorės, įmonė ne tik blogiausiai maitina darbuotojus, bet ir „tragiškai nesiskaito“ su jais, tad jie ir „bėga“ iš darbo.

Jaučiasi išnaudojami kaip robotai

„Kalbant apie vyr. kasininkus, jie dirba 6 paras, nuo 6 val. iki 14 val ir šeštadienį iki 12 val. Iš savo pusės pasakysiu, kad laiku namo išeiti neįmanoma, kol nepasidarai visų darbų. Dirbi viršvalandžius, už kuriuos nemoka. Negana to, tau rašoma, kad turi 1 val. pietų pertraukos, bet dauguma mūsų gauname gal tik 10 min. poilsio. Tai sąžininga?“ – piktinasi moteris.

Anot jos, parduotuvėje turi lakstyti kaip robotas, nes darbai suplanuoti griežtai pagal laiką. Be įprastinių pareigų esą dar reikia kainas pakeisti, loterijas inventorizuoti, prekes priimti ir kt.

„O pamainos vadovų man irgi gaila, aš irgi dirbau šitose pareigose, kai šeštadienį reikia visą dieną plėšyti prakeiktas kainas, krauti akcijų „galus“, sėdėti kasoje, priiminėti bazę ir t.t. Ir taipogi neturėti visos pertraukos 1 val.! O sekmadienį dirbi 16 val. – nuo 6 val. iki 22:30 val., bet valandų nežymi grafike. Ot, patikrintų kas, oj būtų“, – tikina laiško autorė.

Anot jos, dirbdami 12 val. kasininkai negauna įstatymuose numatytų poilsio pertraukėlių. Ir jei įmonę patikrintų Valstybinė darbo inspekcija, tai rastų daug pažeidimų:

„Mus išnaudoja ir rašo tas spec. pertraukas kurių neturime! Mes dirbame ir mums tiek valandų nusuka... Grafikai keičiami kas dieną, negali nieko planuoti į priekį, negali planuoti laisvų dienų, ką veiksi, nes žinai, tau paskambins, kad ateitum į darbą. 

REKLAMA

Kalbu tai dėl to, kad dirbau ne vienoje parduotuvėje, tai vyksta visur. Įmonė neleidžia darbinti daug darbuotojų dėl valandų, kurias suplanuoja, nes gaila pinigų, bet kai vienas žmogus dirba už tris, tai nėra normalu, kai 10 žmonių eilėje kasoje, tu dirbi kaip už 2. Krauni kaip už 3, o valgai? Orą.“

Pasak darbuotojos, susirgus „biuletenio“ geriau net neimti, esą turi kentėti. Darbo metu patirtą žalą ji sako atsiminsianti visą likusį gyvenimą. Kolegoms ji palinkėjo netylėti, institucijoms atlikti patikrinimus, o įmonės vadovams patiems padirbėti kasininkais.

Žada pasikalbėti ir spręsti problemas

Susipažinusi su laišku prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Indrė Baltrušaitienė apgailestavo, kad darbuotoja kreipėsi į žiniasklaidą.

„Apmaudu, kad darbuotojas nesikreipė tiesiai į mus ir neinformavo apie tokią situaciją. Visuomet skatiname savo darbuotojus išsakyti savo nuomonę – tam netgi esame įdiegę vidinę sistemą, per kurią darbuotojai gali informuoti apie sunkumus, su kuriais susiduria darbo vietoje, teikti pasiūlymus darbdaviui. Visada stengiamės išgirsti kiekvieno darbuotojo nuomonę ir atsižvelgti į pageidavimus.

Organizuodami prekybos tinklo veiklą griežtai laikomės šalyje galiojančių teisės aktų ir dedame visas pastangas, kad kiekvienam darbuotojui galėtume užtikrinti patrauklias darbo sąlygas, pastebėti ir paskatinti už pasiektus rezultatus, sudaryti galimybę kelti kvalifikaciją ir jaustis motyvuotiems.

Šiuo konkrečiu atveju taip pat imsimės visų reikiamų priemonių ir pasikalbėsime su susijusiais kolegomis, kad galėtume išsiaiškinti realią situaciją ir priimti atitinkamus sprendimus. Mums svarbus kiekvienas darbuotojas, kuris padeda kartu kurti geriausią aptarnavimo patirtį mūsų pirkėjams“ – žadėjo komunikacijos vadovė.

Valstybinė darbo inspekcija informavo, kad šiemet yra gavusi 13 skundų, susijusių su bendrove „Palink“. Šioje įmonėje buvo atlikta 15 patikrinimų. Taip pat gauti 5 prašymai dėl darbo ginčų nagrinėjimo.

REKLAMA

Per šiuos metus bendrovei surašytas 1 administracinių nusižengimų protokolas dėl darbuotojų sveikatos tikrinimo. Taip pat surašyti 5 reikalavimai pašalinti pažeidimus (dėl darbo laiko režimo, dėl darbo vietų saugumo užtikrinimo).

„Sodros“ duomenimis, „Palink“ iš viso turi 6,3 tūkst. darbuotojų. Vidutinis jų darbo užmokestis rugsėjo mėnesį buvo kiek daugiau nei 900 eurų neatskaičius mokesčių. Tai būtų beveik 600 eurų į rankas. 

Visų Lietuvos dirbančiųjų vidutinės mėnesinės pajamos šiuo metu yra 1277 eurai neatskaičius mokesčių arba apie 811 eurų į rankas.

Šiuo metu visoje šalyje yra per 61 tūkst. gyventojų, kurie dirba parduotuvių pardavėjais. 


Rašyti komentarą...
B
Buvusioji
2019-11-22 17:01:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Komunikacijos vadovė šlykščiai meluoja.Jei kreiptų dėmesį į darbuotojų pastabas,nebūtų tokios kadrų kaitos,kokia yra Palink prekybos centruose.O jei ši darbuotoja būtų kreipųsis į vadovus,būtų išmesta iš darbo ir dar su pripaišytom įvairiom nuobaudom .Tai nesikeičia eilę metų ir vadovai,pildydami savo kišenes,nesirūpina dirbančiaisiais.

Atsakyti
-22

I
Ingrida
2019-11-22 17:05:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Visose parduotuvėse tas pats, pardavėjų užmokestis labai mažas, o dirbi už 2 ar 3 žmonės, namo pareini kaip zombis, nieko nenori ir žmonės su mumis nelabai skaitosi. Jiems pardavėjas, kaip sakoma paskutinis žmogus ir jokios užuojautos.. Algas kelią tik valdžia sau o ne paprastiems žmonėms, jei kelią tai koki 10 eurų, kai jiems nubyra koks 100 ar daugiau!!! Tai kur ta teisybė???
Atsakyti
-9

V
Viktorija
2019-11-22 17:24:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Yra taip visur,tik komunikacijos vadovai tai išgirdę stebisi,kad "NEŽINOJO"...
Atsakyti
-12

SKAITYTI KOMENTARUS (348)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų